Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın Kimdir? Aybüke Yalçın Nasıl Vefat Etti?

Henüz 7 aylık öğretmenken Batman’da gerçekleştirilen terör saldırısında şehit edilen Aybüke Yalçın’ın hayatı beyaz perdeye aktarıldı. Batman’ın Kozluk ilçesinde belediye başkanın aracına yönelik olarak gerçekleştirilen hain saldırıda şehit olan 22 yaşındaki Aybüke Yalçın’ın öğretmenlik azmi bu Öğretmenler Günü’nde de unutulmadı. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde şehit öğretmenlerin sembolü olan Aybüke, Batman’da görev yaptığı okulda anıldı. Peki, Şenay Aybüke Yalçın kimdir?

Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın’ın hayatının anlatıldığı “Aybüke: Öğretmen Oldum Ben” film Öğretmenler Gününde vizyona girdi.

Henüz 7 aylık öğretmenken 22 yaşında şehit edilen Şenay Aybüke Yalçın’ın hayatı beyaz aktarıldı. 

Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın’ın öğretmenlik azminin anlatıldığı ‘Aybüke: Ben Öğretmen Oldum’ filmi 24 Kasım 2023 tarihinde, Öğretmenler Gününde vizyona girdi.

Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın Kimdir ?

Şenay Aybüke Yalçın, 3 Eylül 1994 yılında Çorum’un Osmancık ilçesinde dünyaya geldi. Eğitim hayatına Körfez Anadolu Lisesinde devam ettiği sırada ‘Edremit Kültür ve Sanat Derneğinde’ müzik eğitimi aldı. Daha sonra Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde Müzik Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu. 

Mezuniyetinin ardından, öğretmenliğe başladığını ‘Öğretmen oldum ben’ cümlesiyle sosyal medya hesabından paylaştı. 2016 yılının Ekim ayında Batman’ın Kozluk ilçesine tayin edildi. Müzik öğretmenliği kariyerine devam ederken, Batman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü’nde müzikoloji alanında yüksek lisans yapmaya başladı. 

Genç ve idealist öğretmen Aybüke Yalçın, 9 Haziran 2017 tarihinde öğretmenlik kariyerinin henüz 7. ayında, Batman’da gerçekleşen korkunç terör saldırısında hayatını kaybetti.

Aybüke Yalçın’ın şehit edildiği terör saldırısı nasıl gerçekleşti?

9 Haziran 2017 tarihinde öğrencilerine karnelerini veren çiçeği burnunda öğretmen Aybüke Yalçın, 4 arkadaşıyla birlikte arabaya binip yola çıktı. Belediye Başkanı Veysi Işık’ın aracı, ilçe merkezindeki bir yan yolda gasp ettiği takside bekleyen PKK’li bir saldırganın hedefi oldu. Saldırgan, uzun namlulu bir silahla araca ateş açtı.

Başkanın makam aracı, hızla manevra yaparak kaçmaya çalıştı. Ancak saldırgan, aracın kaçmasına rağmen ateş etmeyi sürdürdü ve aracın arkasından kurşun yağdırmaya devam etti. Bu saldırının gerçekleştiği sırada, olay yerine oldukça yakın bir konumda bulunan Yalçın, kurşunlardan bazılarının hedefi oldu.

Yalçın, olayın hemen ardından ağır yaralı olarak Kozluk Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Genç öğretmen ne yazık ki, tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Yalçın’ın cenazesi, son yolculuğuna uğurlanmak üzere Osmancık’a getirildi ve burada toprağa verildi.

Öğretmen Aybüke Yalçın’ın acılı annesi şehit edilen kızının ardından söyledikleriyle yürekleri dağladı: “Kim derdi o şarkı onun kaderi olacak”

Öğretmen Aybüke Yalçın’ın acılı annesi şehit edilen kızının ardından şunları söyledi:

‘Kızım öğretmen olmayı çok istiyordu. 8 ayda olsa istediğini yaptı. Bu acı olay olmasa hâlâ öğretmenlik yapıyor olacaktı. Yanına gittiğim öğretmenler gününde tören düzenlenmişti. O zamana kadar orda öyle geniş kapsamlı bir öğretmenler günü düzenlenmemiş. Aybüke, görevli olan tüm öğretmenleri bir araya getirip öğretmenler günü düzenlemişti. Harika bir programdı iyi ki o anı yaşadım. Kızımın söylediği müzik ayrı bir güzeldi. Mağusa Limanı şarkısını söylemişti. Kim derdi ki o şarkı kaderi olacak.’

Aybüke Yalçın, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde şehit öğretmenlerin sembolü oldu.

Geçtiğimiz yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Kütüphaneler ve Yayınlar Genel Müdürlüğü tarafından Batman merkeze bağlı Ziya Gökalp Mahallesi’nde inşa edilen bölgenin en büyük halk kütüphanesine, Aybüke Yalçın ismi verildi.

Kütüphanenin dış cephesine, Aybüke Yalçın’ın fotoğrafı ve ‘Mağusa Limanı’ şarkısının unutulmaz dizeleri ‘Beni öldüren de yoktur din, iman’ yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx