Paul Tudor Jones: Resesyon öncesinde borsa yüzde 12 gerileyebilir

ABD ekonomisinin bir durgunluğa girme olasılığı, borsaları da doğrudan etkiliyor. Deneyimli yatırımcı Paul Tudor Jones, olası bir resesyon öncesi hisse senedi piyasalarında yüzde 12’ye varan bir düşüş bekliyor.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre, 1987 borsa çöküşünü tahmin eden yatırımcı Paul Tudor Jones, borsanın resesyon öncesinde muhtemelen yüzde 12’lik bir gerileme yaşayacağını söylüyor.

EN TEHDİTKAR VE ZORLU JEOPOLİTİK ORTAM

MarketWatch’tan William Watts’ın haberine göre, ünlü hedge fon yöneticisi Paul Tudor Jones, Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) agresif parasal sıkılaştırmasının neden olduğu bir durgunluğu beklerken ABD hisse senetleri ve diğer riskli varlıklar konusunda neden hevesli olmadığını açıklıyor.

Jones, ‘şu ana kadar gördüğüm en tehditkar ve zorlu jeopolitik ortam’ olarak tanımladığı bir ortamda hisse senetleri konusunda olumlu olmanın zor olduğunu söylüyor ve “Aynı zamanda ABD, II. Dünya Savaşı’ndan bu yana en zayıf mali konumunda bulunuyor.  Bu gerçekten zor bir dönem” diyor.

ABD hisse senetlerindeki 2023 rallisi, S&P 500 Endeksi’nin 31 Temmuz’da gördüğü 2023 zirvesinden yüzde 5,5 gerilemesi ve endeksin yıl başından bu yana yaklaşık yüzde 12,9 yükselişte kalmasıyla durdu. Dow Jones ise bu yıl şu ana kadar sadece yüzde 1,4 artış gösterebildi. Jones, 19 Ekim 1987’de Dow Jones’un değerinin yaklaşık yüzde 23’ünü kaybettiği borsa çöküşünü tahmin etmesi ve bu krizden kâr elde etmesiyle geniş çapta itibar görüyor.

GÜVENLİ LİMAN NERESİ?

Hisse senetlerinden uzak durulması gerektiğini söyleyen Jones’un güvenli limanları ise altın ve Bitcoin. Jones, “Sanırım Bitcoin ve altın, muhtemelen portföyümün tarihsel olarak olduğundan daha büyük bir yüzdesini alıyor çünkü burada Amerika Birleşik Devletleri’nde zorlu bir siyasi dönemden geçeceğiz ve İsrail ve Ukrayna başta olmak üzere birçok jeopolitik sorunla karşı karşıyayız” diyor.

Bitcoin, şu an 27.300 dolar civarında işlem görüyor ve 2023 yılında şu ana kadar yüzde 65 oranında artış gösterdi. Altın ise bu yılın başlarında ons başına 2.000 doların üzerindeki yüksek seviyesinden geri çekildi ve geçen hafta 1.850 doların altına geriledi. Bunda, Hazine getirileri ve doların güçlenmesinin etkisi oldu. ABD tahvil getirilerindeki gerilemeyle altın bu hafta yüzde 1,4 oranında yükseldi ve son zamanlarda ons başına 1.871 dolar civarında işlem görüyor.

ALTINDAKİ AÇIK POZİSYONLAR RESESYONDA DA YÜKSELİŞE YAKIT SAĞLAYACAK

Jones, altındaki büyük, spekülatif açık pozisyonların, durgunluk devam ederken yükselişe yakıt sağlayacağını söylüyor. Jones, “Resesyonda piyasa genellikle Bitcoin ve altın gibi gerçekten uzun varlıklardan oluşur. Yani muhtemelen şu an ile bu durgunluğun gerçekten gerçekleşmesi arasında bir noktada altına dönüşmesi gereken 40 milyar dolarlık bir satın alma var. Yani evet, Bitcoin’i seviyorum ve altını da seviyorum” şeklinde konuşuyor.

KAYNAK: BORSA GÜNDEM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx