Kurumsal Yatırımcılar Bu Altcoin’den Satıyor!

Girişim sermayesi şirketi Paradigm, a16z’nin manevrasının ardından MakerDAO’nun 3,5 milyon dolarlık MKR tokenlarinin hareket ettirdi. Diğer şirket a16z geçtiğimiz hafta altcoin projesindeki 7 milyon dolarlık hissesini kripto borsası Coinbase’e taşıdı.

Kurumsal yatırımcılar bu altcoin tokenlerini elden çıkarıyor!

Arkham Intelligence’ın Blockchain verilerine göre, Paradigm Capital Çarşamba günü öğleden sonra 3,5 milyon dolarlık MakerDAO yönetişim tokenı MKR’yi satmaya hazırlanıyor. Buna göre, Paradigm’ın kripto cüzdanından bir OTC ticaret cüzdanına 3.000 MKR transfer gerçekleşti. Paradigm Mart ayında da benzer bir şey yaptı. Aynı cüzdana yaklaşık 20 milyon dolarlık MKR gönderdi. Ardından tokenleri kripto borsası Coinbase’e aktardı.

Paradigm’ın MKR transferleri. Kaynak: Arkham Intelligence

Bu arada, Andressen Horowitz (a16z), bu hafta başında Coinbase’e 7 milyon dolarlık MKR tokenı yatırdı. Bu transferi potansiyel olarak tokenleri satmak üzere gerçekleştirdi. Paradigm’in son hamlesi, a16z’nın manevrasını takip ediyor.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, altcoin fiyatı geçen Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Böylece, VC firmalarının işlemleri, tokenleri piyasadan kaldıran yeni bir geri alım planının teşvikiyle gerçekleşti. MKR şu anda 1.190 dolardan el değiştiriyor. Bu fiyat seviyesine göre, bir ayda %73 artış kaydetti. Böylece, CoinDesk DeFi Endeksi’nin aylık %12,7’lik getirisinden büyük ölçüde daha iyi performans gösterdi.

Paradigm ve a16z MakerDAO’ya erken yatırım yapanlardan

MakerDAO, en büyük merkezi olmayan finans (DeFi) borç verme platformlarından biri. Ayıca, 4,6 milyar dolarlık DAI stablecoin’in ihraççısı. Protokol, MKR tokenlerine sahip olanların yönetişim önerilerini oylayabileceği merkezi olmayan özerk bir organizasyon (DAO) tarafından yönetiliyor.

Bu gelişme, MakerDAO’nun kurucusu Rune Christensen’in Endgame vizyonu kapsamında, platformun yapısını kendi tokenlerini çıkarabilecek ve MKR ve DAI’yi elden geçirebilecek özerk birimlere ayırmayı içeren büyük bir yenileme sürecinden geçerken ortaya çıktı. Plan, yönetişim oylamasıyla onaylanırken, topluluk üyeleri ve protokoldeki yatırımcılar arasında bazı tepkilere de yol açtı. Delegeler ve geliştiriciler görevlerinden istifa etti ve a16z değişikliklere açıkça karşı çıktı.

Paradigm ve a16z, MakerDAO’ya erken yatırım yapan şirketlerin önde gelenlerinden. Paradigm, 2019’un sonlarında Dragonfly Capital ile 27,5 milyon dolarlık bir yatırım turunda tüm MKR tokenlerinin %5,5’ini satın aldı. Diğer tarafta a16z, 2018’de MKR arzının %6’sını 15 milyon dolara satın aldı.

Arkham verilerine göre, Paradigm tokenlarının indiği OTC cüzdanının MKR alma ve Coinbase’e aktarma geçmişi var. Paradigm’in Mart ayındaki 20 milyon dolarlık transferinin ardından, a16z de Temmuz ayı başında hesaba toplam 11,7 milyon dolarlık MKR gönderdi. Bunun ardından tokenleri Coinbase’e boşalttı.

a16z’nin MKR’si OTC cüzdanına aktarılıyor. Kaynak: Arkham Intelligence

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx