Kulis: CHP’de örgütler, İYİ Parti tabanı ile temasta olacak

CHP’nin, Genel İdare Kurulu’nda (GİK) yerel seçimde “iş birliği” sorgusuna “hayır” yanıtı çıkan İyi Parti ile temaslarının süreceği öne sürüldü. 

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre, CHP örgütlerinin, İYİ Parti tabanı ile temasta olacağı belirtilirken, HEDEP ise “Kürt sorunuyla ilgili en cesur çıkışı Özgür Özel yapıyor” diyerek CHP ile temasa sıcak bakıyor.

İYİ Parti’nin (İYİP) yerel seçimlerde işbirliğine kapıları kapatmasının ardından CHP, seçim çalışmalarına bugün itibarıyla başlayacak. İlk etapta 100 milletvekili, seçim bölgelerine dağılacak. CHP milletvekilleri, seçim bölgelerindeki aday adaylarıyla bir araya gelecek, seçmenin nabzını yoklayacak.

TIKLAYIN – Akşener: Adına ittifak dedikleri manda ve himaye tuzağına geçit vermeyeceğiz

31 Mart 2024 tarihindeki yerel seçimler için kentlere dağılacak milletvekilleri, seçim bölgelerindeki aday adayları ile görüşerek aday belirlenme sürecini resmen başlatacak. Milletvekillerinin aday adayları ile görüşme süreci en geç 10 gün içerisinde tamamlanacak. CHP’de örgütlere İYİ Parti’nin tabanı ile temasta olmaları talimatı verildi. Partisinin grup toplantısında, “İYİ Partililer iyi insanlardır” mesajı ile örgütüne seslenen CHP Lideri Özgür Özel’in mesajları da İYİ Parti tabanına anlatılacak.

Ziyaret eleştirisi

Öte yandan CHP içinde, Özgür Özel’in CHP Genel Başkanlığı koltuğuna oturmasının ardından İYİ Parti Lideri Meral Akşener’in hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirmemesinin tabanda yarattığı rahatsızlık da konuşuluyor. Parti kaynakları, “Tabanımız, Meral Hanım Genel Başkanımıza hayırlı olsun ziyaretine gelmeden bizim oraya gitmemizi eleştiriyor” ifadelerini kullanıyor.

TIKLAYIN – İyi Parti’de kritik GİK toplantısından “hayır” kararı çıktı: Akşener fikrini açık etmedi; kimler yerel seçime “müstakil” girmeyi savundu?

HEDEP ile görüşme 

Örgütler aracılığıyla İYİ Parti’nin tabanı ile temas etmeye hazırlanan CHP’nin, işbirliğine kapıları kapatmayan HEDEP ile de görüşmesi bekleniyor. HEDEP’in Türkiye’deki en politik parti olduğunu kaydeden CHP’liler, “Bu nedenle HEDEP yönetimi ile görüşmeyi önemsiyoruz” değerlendirmesini yapıyor.

HEDEP cephesi ise CHP ile lokalde işbirliğine sıcak bakıyor. Olası ittifaka kapılarını kapatmayan ve “Herkesle görüşmeye hazırız” mesajını veren HEDEP’te, “Kürt sorunuyla ilgili en cesur açıklamaları CHP Genel Başkanı Özgür Özel veriyor” değerlendirmeleri yapılıyor.

İyi Parti’nin anket iddiası

CHP ile yerel seçimlerde işbirliğine ret kararı çıkan İYİ Parti Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısının ardından gözler, İYİ Parti’nin yerel seçim stratejisine çevrildi.

Parti kaynakları, “Tavşan aday çıkarılacak” iddialarını yalanlarken “Kazanacak aday buluruz” iddiasını ortaya koydu. İYİ Parti kurmayları, “Ankara ve İstanbul’da işbirliği” tartışmalarıyla ilgili de gazetecilere bilgi verdi. Edinilen bilgiye göre, İYİ Parti GİK Toplantısı’nda kurumsal ittifak olmaması konusunda görüş birliğine varıldı.

Toplantıda, “Lokal yerlerde işbirliği olur mu?” sorusu da gündeme getirildi. Partililer, başta Ankara ve İstanbul olmak üzere, lokal yerlerde işbirliğini, “Bazı kentlerde işbirliği yaparsak, işbirliğine gidilmeyen yerlerdeki partililerimiz bize, ‘Burada neden işbirliği yapılmadı?’ diye sorar” düşüncesi nedeniyle gündeme almadı. İYİ Parti kurmayları, “İşbirliğine ret kararı muhalefete kaybettirir mi?” tartışmasına yönelik ise “Biz kendi adayımıza bakacağız. Yaptırdığımız anketlerde yüzde 60’a yakın, ‘İttifak olmasın’ sonucu çıktı” ifadelerini kullandı. Öte yandan İstanbul Milletvekili Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu, İYİ Parti’den istifa ettiğini açıkladı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, yerel seçimde “iş birliği” konusunda yeniden bir değerlendirme yapıp yapmayacaklarını sorduğu İyi Parti lideri Akşener, Genel İdare Kurulu’nda alınan karara göre yanıt vereceklerini söylemiş; toplantıda yapılan gizli oylamada 14 “evet” oyuna 35 “hayır” oyu ile “hayır” yanıtı verilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx