Filistinli Başkonsolos BBC’ye adeta ders verdi

Filistin’in İngiltere Büyükelçisi Husam Zomlot BBC televizyonunda çıktığı yayında, kendisine yöneltilen sorulara tepki gösterdi. BBC sunucusunun Büyükelçiye yönelttiği; “Hamas’ın cumartesi başlattığı şeyi destekliyor musunuz?  Hamas’ı destekliyor musunuz, desteklemiyor musunuz?  Sivilleri öldürdüğü için az önce İsrail’i suçladınız ama Hamas’ı suçlamaya yanaşmıyorsunuz.” Sorularına karşılık olarak Husam Zomlot’dan önemli ve anlamlı cevaplar geldi. İsrail’in işgalci bir ülke olduğuna dikkat çeken Husam Zoblot, İsrail’in son 48 saatte yaşadıklarını Filistin 50 senedir yaşıyor dedi.

BİRİSİ KINANACAKSA O İSRAİL’DİR

Hamas militan bir grup. Siz ise Filistin yönetiminin temsilcisiyle konuşuyorsunuz. Bizim pozisyonumuz açık ve net biliniyor.  Konumuz desteklemek ya da desteklememek değil. Ben burada halkımı, Filistin halkını temsil etmek, neler çektiklerini anlatmak üzere buradayım. Kimseyi kınamak üzere gelmedim buraya.
Eğer illa ki biri kınanacaksa, bu sizin “Ortadoğu’daki tek demokrasi” olarak nitelediğiniz İsrail’dir. Parantez açıp belirtmeliyim ki az önce haberinizde İsrail’in sivilleri hedef aldığını bildirdiniz. Bu sadece son 48 saatte olmadı.

İSRAİL’İN SON 48 SAATDE  YAŞADIĞINI FİLİSTİN 50 SENEDİR YAŞIYOR

Bizi buraya sadece İsrailliler öldüğünde davet ediyorsunuz. Son iki ay içinde Batı Şeria’da 200’den fazla Filistinli öldürüldüğünde davet ettiniz mi beni? Kudüs’te ya da diğer yerlerde İsrail provokasyonları olduğunda çağırdınız mı yayına? İsraillilerin son 48 saat içinde yaşadıklarının trajik olduğunu söyleyerek başladık konuşmaya. Bu durumu Filistinliler son 50 yıldır her gün yaşıyor.

Gazze’deki, dünyanın en büyük açık hava hapishanesindeki durumu biliyorsunuz. Orada yaşayan 2 milyon insan İsrail tarafından 16 yıldır rehin alınmış durumda. O nedenle Lewis, belki de artık meseleyi bu şekilde çerçevelemeyi bırakmanın, bu tehlikeli söylemi terk etmenin ve insanlara çirkin gerçeği anlatmanın zamanı gelmiştir artık.

Tüm bu sorunların çözümü için uluslararası hukukun devreye girmesini ifade eden Husam Zomlot; II. Dünya Savaşı’nın dehşetinden sonra Milletler Cemiyeti’nin oluşturduğu kuralları tam ve eşit bir şekilde uygulamamız gerekiyor. İsrail’in son 75 yıldır olduğu gibi istisnaî olmadığından emin olmamız gerekiyor. Kimsenin kanunların üstünde olmadığından emin olmalıyız.

İSRAİL İŞGALCİ BİR GÜÇTÜR

Britanya, hukukun üstünlüğüyle tanınır Lewis. Bence çözüm bu. İsrail, işgalci bir güçtür. İşgal altındaki insanların güvenliğini sağlamaktan sorumludur ve önümüzdeki saatlerde suç işlediklerinde, insanlığa karşı suç işlemeleri halinde, uluslararası toplum ve uluslararası yargı sistemi nezdinde hesap sorulmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx