Eski Adana Valisi, 15 milyon TL’ye ormanın içine villa yaptırdı; yeni Vali, çevre düzenlemesi ve peyzajına 25 milyon TL harcadı

Eski Adana Valisi Süleyman Elban, Seyhan Barajı kıyısında, ormanın içinde 15 milyon TL’ye villa yaptırdı. Elban’ın yerine atanan yeni Vali Yavuz Selim Köşger ise villanın çevre düzenlemesi ve peyzaj uygulaması için 25 milyon TL daha harcadı.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre; şu anda İzmir Valisi olan eski Süleyman Elban, 10 Haziran 2020 ile 15 Ağustos 2023 tarihleri arasında Adana Valisi olarak görev yaptığı dönemde, kendisi için bir villa inşa edilmesine karar verdi.

18 Ağustos 2022’de “Adana Vali Konağı Yapım İşi” adı altında düzenlenen ihaleyle, villanın inşaatı için 15 milyon TL harcandı. Villanın inşa edileceği alan olarak ise imar planı bile olmayan Seyhan Barajı’nın kıyısındaki 10 bin metrekarelik ormanlık alan seçildi. Jandarma Genel Komutanlığı tarafından kullanılan arazi, dönemin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından Adana Valiliği’ne tahsis edildi. 

Vali Elban, valilik bütçesinden inşa ettirdiği villasına Ayous (abachi) ağacından sauna, fitness salonu, kahvaltı odası, çalışma odası ve çok sayıda yatak odası yaptırdı. İki katlı villada asansörün de yer aldığı ve ayrıca her yatak odasının özel banyosu olduğu da görüldü. Geniş bir terası olan lüks villada, bir oda giyinme, bir başka oda ise soyunma odası olarak inşa edildi.

Süleyman Elban’ın İzmir Valisi olarak atanmasının ardından, yeni Adana Valisi Yavuz Selim Köşger, villaya taşındı. Köşger de 31 Ocak 2024’te bir ihale düzenledi. Bu ihaleyle de 15 milyon TL’ye inşa edilen “valilik sarayının” çevre düzenlemesi ve peyzaj uygulaması için 25 milyon TL daha harcandı.

Birgün’ün ulaştığı Vali Süleyman Elban da Yavuz Selim Köşger de konuya dair bir açıklama yapmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx