Engelliler Günü yürüyüşü: Eşit bir dünya bizler için de gelecek

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Türkiye Sakatlar Derneği İstanbul Avcılar’da yürüyüş düzenledi. Dernek Başkanı Aylin Boynikoğlu’nun çağrısı üzerine aileleriyle Marmara Caddesi’ndeki Atatürk Anıtı önüne gelen engelli bireyler, “Engel olma, destek ol” sloganları eşliğinde yürüdü.

DHA’nın haberine göre çeşitli sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği yürüyüş Havuz Meydanı’nda sona erdi. Dernek Başkanı Aylin Boynikoğlu şöyle konuştu:

“Birleşmiş Milletler (BM) Ekonomik ve Sosyal Konseyi tarafından yapılan açıklamaya göre 2023 yılında dünya genelinde 1 milyardan fazla engelli insan bulunmaktadır. Engelliler dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de sürekli gözardı edilebilir bir nüfus olarak görülmektedir. İmzalanan uluslararası sözleşmeler, kabul edilen ulusal yasalar ne yazık ki yok sayılmakta, engellilerin yaşamını iyileştirmeye yönelik kalıcı ve sürdürülebilir bir gelişme olmamaktadır. İnanıyoruz ki, engellerden arınmış eşit ve erişilebilir bir dünya bizler için de gelecektir “dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx