Dünyaya rezil oldular: Nasıl bir F-35’i kaybedebilirsiniz?

ABD’de pilotun sağ kurtulmasının ardından düşen deniz piyadelerine ait F-35 uçağının enkazı bulundu.

Yetkililer, Güney Carolina eyaletinde Charleston Uluslararası Havalimanı’na 2 saat uzaklıkta bir kırsal alanda bulunan enkazın, kayıp uçağa ait olduğunu tespit etti.

Kazaya ilişkin basın açıklaması yapan deniz piyadesi teşkilatı yetkilileri, “Kaza, şu anda araştırılıyor ve soruşturma sürecinin bütünlüğünü korumak için ek bilgi sağlayamıyoruz.” dedi.

“NASIL BİR F-35 KAYBEDEBİLİRSİNİZ?”

Cumhuriyetçi Milletvekili Nancy Mace, sosyal medya platformu X’de uçağın kaybolmasını eleştirerek, “Nasıl bir F-35’i kaybedebilirsiniz?” ifadesini kullandı.

Mace, “Nasıl takip cihazı olmaz ve halktan ne yapmasını bekliyoruz, jeti bulup teslim etmelerini mi? F-35’lerin gizli tutulduğunu biliyorduk ama bu çok saçma.” görüşünü paylaştı.

YAZILIM PROBMLEMLERİ GÜNDEME GELMİŞTİ

ABD medyası daha önce Pentagon’un yeni teknoloji donanım yükseltmeleriyle ilgili sorunlar çözülene kadar üretici şirket Lockheed Martin’den daha fazla yeni F-35 uçağı kabul etmeme kararı aldığını duyurmuştu.

Geçen yıllarda beşinci nesil F-35 savaş uçakları yazılım problemleriyle gündeme gelmişti.

Mart ayında Pentagon’un F-35 programı yetkilisi Korgeneral Mike Schmidt, Kongre’ye program risk değerlendirmesinin TR-3 sisteminin ancak Nisan 2024’e kadar tamamlanacağını öngördüğünü bildirmişti. Lockheed Martin ise sistemin bu yılın aralık ayına kadar teslim edileceğini açıklamıştı.

38 MİLYAR DOLARLIK MOTOR REVİZYONUNA İHTİYACI VAR

Hükümet denetçilerine göre Lockheed Martin firmasının F-35‘i, radar ve diğer bileşenlerinin soğutulmasına yardımcı olmak için artan talepleri karşılamak üzere önümüzdeki yıllarda 38 milyar dolarlık ekstra motor revizyonuna ihtiyaç duyabilir.

GAO, Lockheed’in bir alt yüklenicisi tarafından yıllar önce tasarlanan spesifikasyonlara dayanan güç sisteminin, jetin giderek daha karmaşık hale gelen AESA Radar gibi aviyoniklerinin soğutma taleplerinin yanı sıra Blok 4 adı verilen mevcut bir yükseltme programı sırasında 2035 yılına kadar kurulmuş veya planlanan yeni yeteneklere ayak uyduramadığını söylemişti.

SOSYAL MEDYADA ALAY KONUSU OLDU

ABD Savunma Bakanlığı kaybolan F-35’in bulunması için dün halktan yardım istemişti. Kaybolan f-35 uçağı ve yardım çağrısı sosyal medyada alay konusu oldu.

 

 

KAYNAK: AA, HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx