Dünya bu ürkütücü iddiayı konuşuyor: Yapay zeka komutanını ‘öldürdü’ mü

ABD ordusunda savaş uçağı test pilotu olan Albay Tucker Hamilton, geçen hafta İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen, hava ve uzay savunmasında geleceğin teknolojilerinin tartışıldığı bir toplantıdaki sözleriyle gündem oldu. O etkinlikte, bilgisayar ortamında yapılan bir simülasyonda yapay zekâya silahlı insansız hava aracını (SİHA) komuta etme izni verdiklerini anlatan Hamilton, yapay zekânın “hedefine ulaşmak için beklenmedik stratejiler kullandığını” söyledi.

KOMUTA MERKEZİNİ VURDU

Albay’ın anlattığına göre, simülasyonda yapay zekâya düşman hava savunma sistemlerini imha etme emri verildi. İddiaya göre yapay zekâ insan operatörünün engelleme girişimi üzerine agresifleşti. Hedefi her vurduğunda puan kazandığını öğrenen bot, kendisine engel olunmasın diye operatörünü öldürdü. Bunun üzerine komutanını öldürmemesi, bunun kendisine puan kaybettireceği yönünde uyarıldı. Fakat Albay Hamilton’un ifadesine göre bu telkine daha da öfkelenen bot, kontrol ettiği SİHA’yla insanlar arasında iletişimi kesmek için iletişim kulesini bombalayarak yok etti. Tabii bunların hepsi bir simülasyonda yaşandı ve gerçekte kimse zarar görmedi.

ORDUDAN YALANLAMA GELDİ

Fakat bu açıklamaya ABD Hava Kuvvetleri Sözcüsü Ann Stefanek’dan yalanlama geldi. Sözcü Stefanek, bahsedildiği gibi bir simülasyon hadisesi yaşanmadığını söyledi. Konunun dünya basınında geniş yer bulması ve ordudan gelen açıklama sonrası Hamilton da geri adım attı. Dün yeni bir açıklama yapan ve mesajlarının tonunu değiştiren Hamilton, bunun “varsayımsal bir düşünce” olduğunu ileri sürdü. “Bu deneyi ne gerçekte ne bilgisayarda hiç yapmadık” diye ekledi.

TERMİNATÖR FİLMİ GİBİ

Albayın dünyayı şok eden sözleri, makinelerin yaratıcılarına sırt çevirdiği Terminatör filmini hatırlattı. Geçen haftalarda ChatGPT adlı popüler yapay zekâ destekli sohbet botunun üreticisi OpenAI şirketi, bu teknolojinin regüle edilmesi için devletlere çağrıda bulunmuştu. Aralarında teknoloji milyarderi Elon Musk’ın bulunduğu sektörün önde gelen isimleri de teknolojinin çok hızlı ilerlediğini, gerekli düzenlemeler yapılana kadar bu alanda araştırmalara ara verilmesini istemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir