Dev proje 9 yıldır bekliyordu! EPDK haklı bulundu: Ciner Grubu’na mahkemeden büyük şok

Haber7

Konya Ilgın Termik Santralinin üretim lisansı EPDK tarafından 2022 yılında iptal edilmiş Ciner Grubu mahkemeye başvurmuştu ancak mahkeme EPDK’yı haklı buldu…

9 yıldır beklediği için yatırım ve istihdam sağlayamayan proje aynı zamanda elektrikte ithal ikameye de sebep oldu.

YERLİ KAYNAKLARLA ÜLKE EKONOMİSİ KAZANACAKTI
 

Konya Ilgın linyit sahası Türkiye’nin yerli kömür kaynağı açısından en değerli bölgelerinden biri. Bu bölgedeki rezervlerin kurulacak bir termik santral vasıtasıyla ülke ekonomisine kazandırılması da hem yerli üretimin artması hem de tüketicilere yansıyan fiyatlara etkisi açısından büyük önem taşıyor. Çünkü termik santraller; gerek istihdam yaratma kapasitesi gerekse yerli kaynaklardan elektrik üretimi ile verimlilik açısından çok değerli.

Ancak 2013 yılında bu bölgede yaklaşık 650 milyon dolarlık bir yatırıma tekabül eden 500 MW’lık bir termik santral kurmak ve elektrik üretmek için EPDK’dan elektrik üretim lisansı alan CİNER Grubu’nun 2022 yılına kadar yükümlülüklerini yerine getirmediği ve santral inşasına başlamadığı belirtildi.

Bunun üzerine EPDK; 27 Ekim 2022 tarihinde Ciner grubunun üretim lisansını iptal etti. 

9 YILDIR SANTRALİN İNŞASINA BAŞLANMADI
 

Haber7.com’un edindiği bilgiye göre; Ciner grubu bu karar üzerine mahkemeye başvursa da yargı da CİNER Grubunun 9 yılı aşkın bir süredir santral inşasına dahi başlamaması ve Türkiye’nin yerli kaynaklarını blokesi nedeniyle mahkeme EPDK’yı haklı buldu.


650 MİLYON DOLARLIK YATIRIM YAPILMADI
 

9 yıl boyunca lisans yükümlülükleri kapsamında gereken adımları atmayan, yaklaşık 650 milyon dolarlık yatırımı yapmayan, santral inşasına dahi başlamayarak hem istihdam yaratmayan hem de yerli kömür kapasitesini bloke ederek ithal ikameye sebep olan Ciner Grubu ve ortakları 3 yıl boyunca elektrik piyasasında lisans alamayacak ve bu alanda yeni bir faaliyette bulunamayacak. Ayrıca 7 milyon 575 bin TL’lik teminatı da yanmış olacak.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx