Yaş ceviz nasıl kurutulur? Ceviz nasıl saklanır? Ceviz ne zaman toplanır

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bütün vitaminleri barındıran ceviz birçok hastalığa karşı da koruyucu niteliktedir. Sağlık açısından faydaları saymakla bitmeyen ceviz topladıktan sonra belirli işlemler dahilinde kurutulup tüketime hazır hale getirilir. Peki yaş ceviz nasıl kurutulur olarak, taze ceviz nasıl saklanır? Detaylar haberimizde:

Cevizin hem tazesi hem de kurusu çok fazla sevilen ve lezzetinden dolayı en çok tüketilen kuruyemişler arasında yer alıyor.  A, B1 ve B6 vitaminlerinin yer aldığı cevizde, potasyum, kalsiyum, demir, çinko, folat, karbonhidrat, protein, magnezyum ve sodyum vitaminlerinde çok fazla bulunuyor. İçerdiği birçok vitaminden dolayı ceviz, kansızlıktan bağışıklık sistemine, kalp hastalıklarından kansere kadar birçok hastalığa karşı koruyucu kalkan görevi görmektedir. Ülkemizde genellikle temmuz ve eylül aylarında ceviz hasadı yapılır. Mevsiminde toplanan cevizler genellikle güneşte kurutma yöntemiyle kurutulur. Cevizleri kurutma işlemi her ne kadar meşakkatli gibi görünse de uygulayacağınız tekniklerle çok kolay hale getirebilirsiniz. Her derde deva olan ceviz kilo vermeye yardımcı olduğu içinde birçok diyet listesinde geçer. Faydaları saymakla bitmeyen taze ceviz nasıl kurutulur, Taze ceviz nasıl saklanır? İşte yanıtlar:

Yaş ceviz nasıl kurutulur

YAŞ CEVİZ NASIL KURUTULUR?

– Cevizlerin olgunlaştığını anlamak için cevizin ortasına bir bıçak yardımıyla sap kısmından ikiye bölün. Eğer ceviz iç bölümünde yer alan kabuklar kahverengine dönmüş ise cevizler olgunlaşmış demektir.

– Böylelikle ceviz hasadına başlayabilirsiniz. Ceviz hasat işlemini cevizin kabukları çatlamadan yapılması daha doğrudur. Cevizin kalitesini düşürmemek ve lezzetini kaybetmemek için zamanında topladığınız cevizleri yeşil kаbuklаrındаn аyırıp güzelce yıkayın.

Taze ceviz kurutmanın püf noktaları

– Bütün cevizleri ayıklayıp yıkadıktan sonra gölgelik güneş görmeyen bir yere örtü serip cevizleri üzerine koyun. Cevizleri güzelce yaydıktan sonra kurumaya bırakın.

Yaş cevizi güneşte kurutma

– Eğer tel ızgaranız varsa tel ızgaranın üzerinde kurutma işlemini yapmanız cevizlerin daha hızlı kurutmanıza yardımcı olur. Böylelikle cevizler alt kısımdan hava alarak daha doğru ve hızlı kuruyacaktır.

– Arada bir serdiğiniz cevizleri çevirmeyi ihmal etmeyin. Cevizin kuruduğuna emin olduktan sonra bütün hepsini toplayın. Ülkemizde bazı şehirlerde güneşin altında yaklaşık 10 gün bekletilerek kurutma işlemi yapılmaktadır. Ancak güneşte kurutma işlemi cevizlerin siyahlaşmasına ve tadının bozulmasına sebep olabiliyor. 

ceviz nasıl saklanır

CEVİZ KURUTULDUKTAN SONRA NASIL SAKLANIR?

  • Ceviz doğru şekilde muhafaza edildiği takdirde en az birkaç ay ilk günkü gibi tazeliğini koruyabilir. Ayrıca yaş ceviz, toplandıktan sonra, direk derin dondurucularda saklanabilir.
  • Cevizlerin kabuğunu kırmadan güneşte kuruttuktan sonra ağzı kapalı ve hava almayan kavanozlarda saklayabilirsiniz. Ancak, koşullara uygun şekilde saklanmayan cevizler, kısa sürede bozulup bayatlamaya başlar.
  • Burada en önemli nokta, cevizleri gerek kurutma, gerekse saklama aşamasında güneş ışığından uzak tutmaya dikkat edilmesi gerektiğidir.

Related Posts

540 gramlık parmak bebek Rabia’yı kök hücre tedavisi hayata bağladı

İstanbul’da yaşayan Reyhan ve Kadir Mendeş çiftinin ikinci çocuğu Rabia bebek, prematüre olarak 23 haftalıkken dünyaya geldi. 540 gram doğan …

Meryem Uzerli’den yeni pozlar!

2011-2014 yılları arasında ekranlara gelen ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisiyle adını geniş kitlelere duyuran oyuncu Meryem Uzerli, dönem ‘tükenmişlik …

Fransa’nın kapağında!

  Oyuncu, röportaj için de Lena Güleç’in objektifine poz verdi.

En berbat 1 numaralı ayrılma yöntemi

Karınızdan veya sevgilinizden ayrılmak istediğinizi ona nasıl açıklarsınız?Bu soru aklıma, Mehmet Yılmaz’ın ayrılma zanaatının incelikleri ile …

Seni Kalbime Sakladım 6. bölüm fragmanı yayınlandı mı? Seni Kalbime Sakladım yeni bölüm fragmanı çıktı mı, ne zaman çıkacak?

Seni Kalbime Sakladım, Sev Yapım imzalı, ilk bölümü 30 Haziran 2022 tarihinde yayınlanacak olan Türk yapımı romantik komedi türündeki televizyon …

Kastamonu’da selden etkilenen Ezine Çayı’nda su çekildi

Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde yaşanan selin tesirleri devam ediyor. Geçtiğimiz yıl 11 Ağustos tarihinde kentte yaşanan sel felaketinde Ezine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.