Ukrayna’nın işgali, dünyada gıda krizine yol açabilir

Rusya’nın Ukrayna sınırına on binlerce asker yığmasıyla başlayan gerilim uluslararası krize dönüşürken, olası bir işgalin dünyada gıda fiyatlarını yükseltme riski de endişe yaratıyor.

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Washington Post’un haberine göre, dünyanın en büyük tahıl ihracatçılarından biri olan Ukrayna’da çıkacak bir savaşın ekonomik etkileri dünya çapında hissedilecek.

Habere göre, dünyanın en büyük 4. buğday ve mısır tedarikçisi olan Ukrayna’da tahıl ihracatının darbe alması, halihazırda küresel düzeyde yüksek olan gıda enflasyonunun daha da artmasına yol açabilir.

Ayrıca Rusya’ya uygulanabilecek yaptırımlar da, bu ülkeden Batı Avrupa ve Çin’e yakıt, tarımsal ürün ve metal ihracatına sekte vurabilir. Sonuç olarak tüm bu ürünlerde fiyatlar hızla artabilir ve küresel tedarik zincirlerinde ciddi sorunlar baş gösterebilir.

DÜNYADA GIDA FİYATLARI 10 YILIN ZİRVESİNDE

Birleşmiş Milletler verilerine göre, geçen yıl küresel gıda fiyatları yüzde 28,1 artışla son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Son yıllarda tahıl üretimini artıran Ukrayna’dan gıda ürünü ithal eden ülkeler arasında Orta Doğu ve Afrika ülkeleri başı çekiyor. Fiyatların daha da artması, çoğunlukla az gelişmiş ya da gelişmekte olan bu bölgelerde gıda krizini daha da derinleştirebilir.

‘SİYASİ İSTİKRARSIZLIK RİSKİ YARATIR’

ABD merkezli Breakthrough Enstitüsü’nden tarım uzmanı Alex Smith, Foreign Policy dergisinde yayınlanan makalesinde Ukrayna’dan tahıl ihracatında yaşanabilecek bir aksamanın küresel gıda güvenliği açısından en büyük risk olacağını belirtmişti.

Smith, ekonomik krizle boğuşan Lübnan ile savaşın sürdüğü Yemen ve Libya gibi ülkelerin tahılın büyük bölümünü Ukrayna’dan ithal ettiğine dikkat çekmiş, olası bir krizin bu bölgelerde siyasi ayaklanmaya ve istikrarsızlığa yol açacağını vurgulamıştı.

Ukrayna’da tahıl üretiminin büyük bölümü, halihazırda Rus yanlısı güçlerle ordu arasında çatışmaların yaşandığı ülkenin doğu kesimlerinde gerçekleşiyor. Olası bir işgalde büyük ihtimalle buradaki tarım üreticileri kaçacak ve tarım altyapısı da büyük zarar görecek.

Related Posts

MİT’ten Suriye’de kritik operasyon: 19 terörist ele geçirildi

MİT’in Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü IŞİD’in aksiyon hazırlığındaki hücre yapılanmasına operasyon düzenledi. Operasyonda biri meyyit 19 …

CHP: Hizmet alım ihalelerinde doruktan tırnağa usulsüzlük var

ANKARA- CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, Sayıştay’ın 2021 yılı kontrol raporlarında pek çok ihalede usulsüzlük ve şaibenin tespit …

SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Göçebe kültürünün yitip gitmesine istek göstermeyiz

Son dakika haberi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İznik’te düzenlenen 4. Dünya Göçebe Oyunları açılış merasimine katıldı. Cumhurbaşkanı …

Kılıçdaroğlu ve Karamollaoğlu’ndan ortak açıklama: Bu hafta sonu karara bağlayacağız

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu görüşmelerinin akabinde açıklamalarda bulundu …

Carmen operası 15 yıl sonra tekrar AKM’de sahnelenecek

Dünya genelinde en çok sahnelenen operaların başında gelen Carmen, Beyoğlu Kültür Yolu Şenliği kapsamında 1 Ekim’de Atatürk Kültür Merkezi’nde …

Erdem Eroğlu: Son 10-15 yılı hiç verimli geçirmedik

Türkiye Güreş Federasyonu Lideri Onur Eroğlu, 2022 Belgrad Dünya Güreş Şampiyonası kıymetlendirme toplantısı düzenledi. Türkiye Güreş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.