Ukrayna: Rusya, Kiev’e hava saldırısı düzenledi

AA

Rus ordusu, 25 günlük aranın ardından Ukrayna’nın başkenti Kiev’e saldırdı.

Açıklama, Kiev Şehri Askeri İdaresi Başkanı Sergey Popko’dan geldi.

Popko, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Rusların gece Kiev’e insansız hava araçlarıyla (İHA) saldırdığını belirtti.

“Düşmanın taktiği değişmedi”

Kiev’in 25 günün ardından Rusya’nın bir hava saldırısına daha uğradığını aktaran Popko, “Düşmanın taktiği değişmedi. Havanın kararmasıyla birlikte terör ülkesi kuzey yönünde İHA’ları fırlattı.” ifadesini kullandı.

“İran menşeli İHA’lar kullanıldı”

Popko, Rusya’nın saldırılarda yeni teslim aldığı İran menşeli İHA’ları kullandığını ileri sürerek, toplam 8 İHA’nın tespit edildiğini ve düşürüldüğünü kaydetti.

Saldırılarda can kaybı ve yıkım yaşanmadığını ifade eden Popko, Ukrayna hava savunma kuvvetlerine insanların hayatını ve sivil altyapıyı kurtardıkları için teşekkür etti.

Kamikaze İHA’ların 8’i düşürüldü

Öte yandan Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, son bir günde Rus ordusunun Ukrayna’ya 23 hava saldırısı düzenlediği bildirildi.

Rusların geceki saldırılarında 10’a yakın Şahed-136 kamikaze İHA kullandığına işaret edilen açıklamada, bunlardan 8’inin düşürüldüğü aktarıldı.

Tanksavarlarla saldırı

Açıklamada, Rus güçlerin Ukrayna birliklerinin mevzilerine ve yerleşim yerlerine yönelik tanksavar sistemlerinden 49 atış gerçekleştirdiği kaydedildi.

Siviller arasında ölü ve yaralıların olduğu belirtilen açıklamada, sivil altyapı tesislerinin hasar gördüğü ifade edildi.

Gözden Kaçmasın Jens Stoltenberg’ten Ukrayna’ya ziyaret Haberin Detayları
Ukrayna hapishanelerinde tutuklu bulunan Rus askerleri görüntülendi Haberin Detayları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir