Ukrayna, Rusça kitap ve müziklere sınırlamalar getiriyor

Ukrayna parlamentosu, medyada ve kamusal alanlarda Rus müziğinin çalınmasına ve Rus edebiyatına sınırlamalar getiren iki yasa tasarısını onayladı.

Parlamentoda 450 milletvekilinden 303’ünün oyuyla kabul edilen tasarıların yasalaşması için Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy tarafından onaylanmaları gerekiyor.

‘KİTAPLARIN İTHALATINA YASAK KARARI’

Diğer yasa tasarısı da Rus pasaportlarını bırakmadıkları ve Ukrayna vatandaşlığına geçmedikleri takdirde Rusya vatandaşları tarafından kitap basılmasını yasaklıyor. Ayrıyeten Rusya, Belarus ve işgal altındaki Ukrayna topraklarında basılan kitapların ithalatına da yasak getiriliyor. Rusça kitapların öteki ülkelerden ithalatı için de özel müsaade alınması kaide koşuluyor. Yasa tasarısı halihazırda basılmış Rusça kitapları kapsamıyor.

Ukrayna’nın doğusu ve güneyinde halkın değerli bir kısmının birinci lisanı Rusça ve Rusya’yla tarihi bir bağları mevcut. Ukrayna Kültür Bakanı Oleksandır Tkaçenko, yasa tasarılarını memnuniyetle karşıladığını söyledi. Tkaçenko, “Yasa tasarıları Ukraynalı sanatkarların kaliteli yapıtlarını mümkün olan en geniş kitleyle paylaşmalarını sağlamayı hedefliyor” diye konuştu.

Müzikle ilgili sınırlamalar getiren yasa tasarısı televizyonda, radyoda, toplu taşıma araçlarında, otellerde, restoranlarda, okullarda, sinema salonlarında ve öbür kamusal alanlarda Rus müziği çalınmasını aşikâr şartlara bağlıyor. Tasarıda yasakların “Ukrayna’da müzik yoluyla propaganda yapılmasına mani olacağı ve ulusal müzik yapıtlarının kültürel alanda sesinin daha çok duyulmasını sağlayacağı” belirtildi.

SAVAŞI KINAYAN SANATKARLAR MUAF

Ukrayna savaşını kınayan sanatkarlar ise yasaktan muaf tutuluyor. Bunun için Ukrayna güvenlik ünitelerine müracaatta bulunmaları, Ukrayna’nın birlik ve bütünlüğünü desteklediklerini söz eden ve Rusya’nın işgalinin bir an evvel son bulması davetinde bulunan bir metni imzalamaları gerekiyor.

Yasa tasarısı kapsamında radyolarda çalınan Ukraynaca müziklerin oranının da yüzde 40’a çıkarılması öngörülüyor. Radyolarda yapılan tartışma programlarının da yüzde 75’inin Ukraynaca lisanında olması hedefleniyor. (BBC Türkçe)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.