Ukrayna krizinde son durum: ABD, Rusya’nın güvenlik taleplerini reddetti

Rusya’nın sınırına asker yığdığı Ukrayna’yı işgal edeceği iddiasıyla artan gerilim sürerken, ABD’nin Rusya’nın güvenlik taleplerini reddettiği açıklandı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, NATO’yla yürütülen görüşmeler sonucunda Rusya’ya yazılı yanıt verildiğini belirterek “Rusya’ya ciddi bir diplomatik çözüm yolu önerdik, tercih onlara kalmış” dedi.

Geri adım atmadıklarını belirten Blinken, “Ukrayna’nın savunmasını desteklemek ve Rus saldırganlığına hızlı, koordineli bir yanıt vermek için eşit odak ve güçle hareket ediyoruz” diye konuştu.

Rusya’nın ABD’ye sunduğu talepler arasında Ukrayna’nın NATO’ya girmeyeceğine dair garanti verilmesi ve Doğu Avrupa’daki NATO faaliyetlerinin sınırlanması da yer alıyordu.

Blinken, “ABD ve NATO, ittifakın açık kapı politikasına verdiği desteği değiştirmeyecek. Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğü, devletlerin kendi güvenlik düzenlemelerini ve ittifaklarını seçme hakkı da dahil olmak üzere, korumayı ve savunmayı taahhüt ettiğimiz temel ilkeler olduğunu açıkça belirtiyoruz” ifadelerini kullandı.

Rusya, Ukrayna sınırına yakın bölgelerde askeri tatbikatlarını sürdürüyor.

Öte yandan ABD ve NATO’nun Rusya’nın silah kontrolü ve diyaloğu artırıcı önlemlerle ilgili taleplerini tartışmaya açık olduğu mesajı ilettiği belirtildi.

RUSYA: ABD’NİN YANITINI İNCELİYORUZ

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandır Gruşko, ABD’nin yanıtının incelendiğini belirtti.

Ukrayna’nın işgal edilmesi olasılığına karşı 8500 askeri teyakkuza geçirdiğini açıklayan ABD, bu hafta Ukrayna’ya füze ve fırlatıcıları da içeren üç parti askeri yardım gönderdi.

NATO da bölgeye ek savaş uçağı ve asker göndermişti.

Öte yandan Rusya’nın Kırım’da tatbikat başlatması ve gelecek ay yapılacak ortak tatbikat için Belarus’a asker sevk etmesi tansiyonu daha da artırdı.

ÇİN’DEN RUSYA’YA DESTEK

ABD’li mevkidaşı Blinken’la telefonda Ukrayna krizini görüşen Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ise, tansiyonun yükselmesine karşı olduklarını söyledi.

Çin Dışişleri’nden yapılan açıklamada, “Tüm taraflara sükûnet ve tansiyonu artıracak hareketlerden kaçınma çağrısı yapıyoruz” dendi.

Çinli bakanın görüşmede Rusya’nın NATO’nun genişlemesine yönelik itirazlarına destek verdiği kaydedildi.

Wang, ABD’nin Çin karşıtı eylemlerine de son vermesi gerektiğini ifade etti.

Related Posts

MİT’ten Suriye’de kritik operasyon: 19 terörist ele geçirildi

MİT’in Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü IŞİD’in aksiyon hazırlığındaki hücre yapılanmasına operasyon düzenledi. Operasyonda biri meyyit 19 …

CHP: Hizmet alım ihalelerinde doruktan tırnağa usulsüzlük var

ANKARA- CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, Sayıştay’ın 2021 yılı kontrol raporlarında pek çok ihalede usulsüzlük ve şaibenin tespit …

SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Göçebe kültürünün yitip gitmesine istek göstermeyiz

Son dakika haberi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İznik’te düzenlenen 4. Dünya Göçebe Oyunları açılış merasimine katıldı. Cumhurbaşkanı …

Kılıçdaroğlu ve Karamollaoğlu’ndan ortak açıklama: Bu hafta sonu karara bağlayacağız

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu görüşmelerinin akabinde açıklamalarda bulundu …

Carmen operası 15 yıl sonra tekrar AKM’de sahnelenecek

Dünya genelinde en çok sahnelenen operaların başında gelen Carmen, Beyoğlu Kültür Yolu Şenliği kapsamında 1 Ekim’de Atatürk Kültür Merkezi’nde …

Erdem Eroğlu: Son 10-15 yılı hiç verimli geçirmedik

Türkiye Güreş Federasyonu Lideri Onur Eroğlu, 2022 Belgrad Dünya Güreş Şampiyonası kıymetlendirme toplantısı düzenledi. Türkiye Güreş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.