Türk fındığı yılın birinci altı ayında 124 ülkede alıcı buldu

Fındığın yetiştirdiği bölgenin kurumu olan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB), ihracat datalarının detayları ile paylaştı.

Fındık ihracatının verimli geçtiğinin belirtildiği paylaşımda ayrıyeten güç maliyetlerinin yükseldiğinden ötürü yaşanan ıstırap da ortaya konuldu.

DKİB bilgilerine nazaran, Ocak-Haziran 2022’de 149 bin 701 ton fındık ihraç edilerek 835 milyon 97 bin 371 dolar gelir sağlandı.

En çok fındık Almanya’ya satıldı

Türkiye, yılın birinci yarısında başta Almanya olmak üzere 124 ülkeye fındık sattı. Fındık satılan ülkeler ortasında Almanya’dan sonra İtalya ve Fransa en fazla ihracat gerçekleştirilen ülkeler ortasında yer aldı.

Almanya’ya bu devir 212 milyon 641 bin 734, İtalya’ya 156 milyon 653 bin 335 ve Fransa’ya 50 milyon 704 bin 253 dolarlık fındık ihraç edildi.

Geçen yılın birinci yarısında farklı olarak, Venezuela, Cibuti, Etiyopya, Fildişi Kıyısı ve Moritanya’ya da fındık satıldı.

“Ülke fındık ihracatının yüzde 30’u Trabzon’dan”

AA’nın haberine nazaran, Türkiye’nin ocak-haziran periyodu toplam fındık ihracatının gelir bazında yüzde 30’u Trabzon’dan gerçekleştirildi.

Kentteki firmalardan yılın birinci yarısında 56 ülkeye 51 bin 536 ton fındık ihracatından 250 milyon 658 bin 937 dolar kar sağlandı.

“Fındık ihracatımızın yılı artışla kapatacağından ümitliyiz”

DKİB Fındık ve Mamulleri Dal Komitesi Lideri Mehmet Cirav, yılın 6 aylık devrinde yapılan fındık ihracatının 835 milyon doları aştığını söyledi.
Fındık ihracatından beklentilerinin yüksek olduğunu lisana getiren Cirav, “Yılın kalan 6 aylık periyodunda yeni dönem eserlerinin de piyasaya arz edilmesiyle fındık ihracatımızın yılı artışla kapatacağından ümitliyiz.” tabirini kullandı.

“Fındık ihraç döneminin bitimine ise iki ay kaldı”

Cirav, 1 Eylül’de başlayan fındık ihraç döneminin bitimine ise iki ay kaldığını aktararak, ihracatta ölçü ve bedel olarak hedeflenen sayılara ulaşılacağını tabir etti.

Cirav, üreticinin yüksek maliyetler nedeniyle üretim ve hasat basamaklarında, ihracatçı kesitinin ise hem üretim maliyetleri hem de finansman imkanlarına erişim kademelerinde desteklenmesini istedi.

Destekleme modeli bekleniyor

Cirav, fındık tarımında en büyük beklentilerinin üretimde randıman ve kaliteyi artıracak destekleme modeline geçilmesi olduğunu da kelamlarına ekledi.

Related Posts

İngiltere’de elektrik faturaları cep yakıyor

İngiltere’de hane halklarının ortalama güç harcamalarının önümüzdeki nisan ayında 4.420 sterline yükselmesi bekleniyor. Ülkede şu anki ortalama …

EYT’de flaş gelişme: Bakan Alım kesin tahlil için tarih verdi

Ankara’da Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) ait tahlil trafiği hızlandı. EYT Platformu üyelerinden oluşan bir heyet, evvelki gün AK Parti Küme …

Eski Ziraat Bankası Yöneticisi: Binance’den Bunu İsteyen Türkiye Olabilir!

Eski Ziraat Bankası yöneticisi Prof. Dr. Şenol Babuşçu, 27 Temmuz’daki Binance CEO’su CZ ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati toplantısından …

Fenerbahçe’nin UEFA Avrupa Ligi play-off turundaki rakibi belli oldu

Fenerbahçe, UEFA Avrupa Ligi’nde 3. ön eleme turunu geçmesi halinde play-off turunda FK Austria Wien ile karşılaşacak.

Boğaz manzaralı araziyi kim satın aldı?

İstanbul’un Üsküdar ilçesinde AK Parti’li belediyenin sekiz yıl önce sattığı boğaz manzaralı arazide, inşaat çalışmalarına başlandı, ağaçlar …

AB’den maymun çiçeği aşısına izin

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) hızla yayılan maymun çiçeği virüsünü dünya genelinde acil durum ilan etmesinin ardından Avrupa Komisyonu virüse …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.