Suudi Arabistan 100 milyar dolarlık ekolojik şehir kuruyor

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olmasına rağmen Suudi Arabistan, arabalardan ve yollardan arınmış ve yüzde yüz yenilenebilir enerji ile güçlendirilecek fütüristik bir çöl şehri üzerinde çalışmalarına başladığını açıkladı.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, merkezi bir “omurga” gibi olan ve 168 kilometre uzunluğunda bir bölgeye yayılacak olan ‘The Line’ isimli şehirle ilgili ilk açıklamayı Ocak ayında televizyon karşısında yapmıştı.

Kasım ayı itibariyle ise şehrin hayata geçmesi için altyapı çalışmalarına başlandı. Ulaşım için şehre iki tane farklı yeraltı katmanının açılması planlanıyor.

Ekolojik olarak dizayn edilen şehrin 2024 yılında ilk sakinlerini ağırlaması bekleniyor.

Projenin CEO’su Nadhmi Al-Nasr, Bloomberg’e yaptığı açıklamada “Bu büyük bir girişim” dedi. Al-Nasr, şehri bir başlangıç noktasından inşa etmek yerine, geliştiricilerin ‘iki noktadan başlamayı’ ve merkeze doğru inşa etmeyi düşündüklerini belirtti. Suudi Arabistan’ın kuzeybatısındaki dağlardan Kızıldeniz’e kadar uzanan The Line, ultra yüksek hızlı transit ve ‘otonom mobilite çözümleri’ ile donatılacak.

Şehir birçok açıdan da ilki barındırıyor. 100 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirilecek olan The Line’da okullar, restoranlar, mağazalar ve diğer yerler beş dakikalık yürüme mesafesinde olacak ve ‘hiçbir yolculuk 20 dakikadan uzun olmayacak’.

Saudi Arabia begins construction on the Line, 105-mile car-free 'linear city' of the future | Daily Mail Online

Geliştiriciler, doğrusal şekli ve yeraltı altyapısı ile The Line şehrinin yüzde 95 ekolojik olarak geliştirildiği ve doğaya zarar vermediği belirtildi.

Yeni projenin Suudi Arabistan’da yaklaşık 380 bin yeni iş olanağı yaratması beklenirken, şehrin 100 ila 200 milyar dolar arasında yatırım alması bekleniyor.

Bin Salman ocak ayında yaptığı açıklamada ‘Kalkınma uğruna neden doğayı feda edelim?’ demişti. Bin Salman, ‘Neden her yıl 7 milyon insan kirlilik yüzünden ölüyor? Neden her yıl 1 milyon insanı trafik kazalarından kaybedelim?’ ifadelerinde bulunarak futuristik şehrin bu durumların önüne geçmesini hedefliyor.

Suudi Arabistan’ı petrol bağımlılığından kurtarmak ve ülkeyi Silikon Vadisi gibi bir teknoloji merkezine dönüştürürken aynı zamanda kasabaları, araştırma merkezlerini, eğitim bölgelerini ve turistik yerleri de içine alan iddialı bir planın parçası olan şehirde karbon emisyonunun da sıfır olması hedefleniyor.

Related Posts

4000 TL ile 4500 TL fiyat aralığında yer alan en iyi telefonlar! – Ağustos 2022

Yeni bir akıllı telefon seçmek eskisi kadar kolay değil. Günümüzde, birçok farklı boyutta, birçok farklı özellikte ve kritik olarak, birçok …

Gençleri amaç alıyorlar! Burs dolandırıcılarına dikkat

Siber hatalılar maksadına ulaşabilmek için her fırsatı değerlendirmeye çalışıyor. Bu kapsamda ESET uzmanları dijital okuryazarlığı öbür yaş …

Android 13 ilk telefonlar için kullanıma hazır!

Android 13, Şubat ayının başlarında geliştiriciler için ilk kez yüzünü gösterdi. Android’in yeni sürümü önceki yıllara nazaran yaklaşık …

ASUS Republic of Gamers, Delta S Wireless Kulaklıklarını Duyurdu

ASUS Republic of Gamers (ROG), çift mod kablosuz bağlantı özelliğine sahip ilk ROG oyuncu kulaklığı modeli olan Delta S Wireless’ı duyurdu. Delta …

Yapay Fare Embriyosu, İlk Kez Rahim Dışında Büyütüldü

İnsanlığın organ nakline olan talebi günden güne artarken, bu talep günümüzde çok zor karşılanıyor. Organ donörlerinin azlığı ve organların …

Tinder en büyük projesini erteledi!

Son çeyrekte gelirler konusunda hayal kırıklığı yaşayan Match Group, Tinder’ın metaverse randevu planlarını küçülttüğünü ve uygulama içi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.