Sezgin Baran Korkmaz yeni yıla cezaevinde girdi: Karar verilmeyecek, cezaevinde kalacak

Avusturya’da geçen yıl haziran ayı ortalarında, ABD’nin talebi üzerine yakalanan ve tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz’a tahliye yok.

ABD’nin, hakkındaki “kara para aklamak ve komplo kurmak”, “resmi makamlara yalan ifade ve beyanda bulunmak”, “ağır dolandırıcılık, sahtekarlık, evrakta sahtecilik” gibi suçlardan hakkında 225 yıla kadar hapis cezası istediği Korkmaz, Wels’te halen gözaltı hapsinde tutuluyor.

GÖZALTINA DEVAM EDİLİYOR

SÖZCÜ’ye açıklama yapan Wels Mahkemesi Başsavcılığı, “ABD’den bazı belgeler daha bekleniyor. Bu nedenle, ABD’nin iade talebine ilişkin karar verilemedi. Kendisi gözaltında tutulmaya devam ediyor” ifadesini kullandı.

Yeni yıla demir parmaklıklar arasında giren Korkmaz’ın avukatları da, “Yakalanmasını ABD talep etmişti. Bu nedenle onlardan gelecek belgeler bekleniyor” diyor.

Türkiye’nin iade talebi geçen yıl Ağustos ayı sonunda kabul edilmişti. Buna rağmen bu iade talebinin gereği yapılmadı ve “ABD’ye iadesi için yakalanmasını talep eden” Amerika’nın belgeleri bekleniyor. Suçların çeşitliliği ve ağırlığı göz önüne alındığında, bu belgelerin oldukça yüklü olduğu sanılıyor.

TÜRKİYE DEVREYE GİRDİ

Mahkeme, ABD’nin iade talebini de usule uygun bulur ve onaylarsa, konu Avusturya Adalet Bakanlığı’na gidecek. Hangi ülkeye iade edileceğine ilişkin karar da orada verilecek.

Bu arada Türkiye’nin de, Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye’ye iade edilmesi için görüşmeler yaptığı ve Avusturya Dışişleri Bakanlığı yetkililerine, “Türk halkı, bundan memnuniyet duyacaktır” mesajı iletildiği belirtiliyor.

Türkiye ile Avusturya arasındaki bazı sorunların da buna bağlı olarak masaya yatırıldığı da iddia ediliyor.

AVUSTURYA’DA OTEL PAZARLIĞI

Korkmaz’ın ABD Federal Polis Örgütü (FBI) tarafından izlendiği ve İsviçre- Lüksemburg hattından Avusturya’ya geçince operasyona başlandığı öğrenildi.

Daha önce Viyana’ya kadar gelip bazı Türk işadamları ile görüştüğü ve 10 milyonlarca dolarlık yatırımdan söz ettiği belirtilen Korkmaz, Avusturya’da Traun Gölü yakınlarındaki lüks SPA-Otel’de bir Ukraynalı ile otel satın alma pazarlığı yaparken yakalandı. Korkmaz’ın izinin, kullandığı e-postasındaki IP numarası izlenerek bulunduğu belirtiliyor.

Related Posts

Napoli, Ajax’ı paramparça etti

UEFA Şampiyonlar Ligi A Grubu üçüncü maçında Napoli, deplasmanda Ajax’ı 6-1 mağlup etti. Napoli’nin galibiyet gollerini 18 ve 47. dakikalarda …

Talaş makinesine düşen emekçi hayatını kaybetti

Bursa’nın İnegöl ilçesinde, talaş makinesine düşen personel hayatını kaybetti.Hamzabey Mahallesi, İnegöl Mobilya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi …

Şehit Yusuf Ataş’ın vasiyetini içeren imajlar yürekleri dağladı

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Kuzey Irak’ta Pençe-Kilit operasyon bölgesinde taciz ateşi sonucu Piyade Astsubay Yusuf Ataş’ın (21) şehit olduğunu …

MİT’ten Suriye’de kritik operasyon: 19 terörist ele geçirildi

MİT’in Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü IŞİD’in aksiyon hazırlığındaki hücre yapılanmasına operasyon düzenledi. Operasyonda biri meyyit 19 …

CHP: Hizmet alım ihalelerinde doruktan tırnağa usulsüzlük var

ANKARA- CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, Sayıştay’ın 2021 yılı kontrol raporlarında pek çok ihalede usulsüzlük ve şaibenin tespit …

SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Göçebe kültürünün yitip gitmesine istek göstermeyiz

Son dakika haberi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İznik’te düzenlenen 4. Dünya Göçebe Oyunları açılış merasimine katıldı. Cumhurbaşkanı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.