Rusya Dışişleri Bakanı: Ukrayna sınırındaki askerlerimiz geri çekilmeyecek

Rusya ile Batı arasında Ukrayna kriziyle ilgili diplomatik temaslarda ilerleme sağlanamazken, Moskova’dan peş peşe çok sert açıklamalar geldi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin Rus askerlerinin Ukrayna sınırından çekilmesi yönündeki talebinin “kabul edilemez” olduğunu söyledi.

Rus haber ajansı TASS’ın haberine göre Lavrov, Rusya’nın kendi topraklarındaki askeri faaliyetlerle ilgili talepleri tartışmaya bile gerek görmediğini belirtti.

Rusya’nın güvenlikle ilgili taleplerine yanıt gelmesi halinde ABD ve NATO’yla görüşmelerin sürebileceğini kaydeden Lavrov, ABD’nin yaptırım açıklamalarını da “kibir ve komiklik” olarak niteledi ve Rusya’nın her türlü yaptırıma anında yanıt vereceğini ifade etti.

‘ASKERİ SEÇENEKLER PUTİN’E AKTARILIYOR’

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov da, diplomasiye şans verdiklerini ancak askeri yetkililerin Ukrayna’yla ilgili seçenekleri Devlet Başkanı Vladimir Putin’e aktardığını belirtti.

Ryabkov, ABD ve NATO yetkilileriyle bu hafta yapılan görüşmelerin çıkmaza girdiğini kaydetti.

Rusya’nın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı temsilcisi Aleksandır Lukaşeviç de, ülkesinin güvenlik taleplerine Batı ülkelerinden “yapıcı bir yanıt” almaması halinde, ulusal güvenliğini savunmak için harekete geçeceğini açıkladı.

2014’te Kırım’ı ilhak eden Rusya’nın geçen yılın sonlarına doğru Ukrayna sınırına 100 bini aşkın asker göndermesi “Rusya Ukrayna’yı işgal edecek” endişesine yol açtı.

Rusya ise Ukrayna’yı işgal etme niyetinin olmadığını savunuyor ve NATO’nun Doğu Avrupa’daki askeri faaliyetlerinin durdurulmasını istiyor.

Related Posts

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’dan referandum açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, BM Güvenlik Konseyi’ne katılmak üzere geldiği ABD’nin New York kentindeki temaslarını sürdürüyor. İkili …

İHA muhabirine saldıran güvenlik hakkında idari soruşturma

Erzurum Atatürk Üniversitesi yerleşkesi içerisinde bulunan merkezi yemekhanede dün çıkan yangını görüntüleyen İHA muhabirine saldıran özel …

Suriyeli ve Türk yardım dernekleri Rasulayn’da anaokulu açtı

Okulun açılışında konuşan Rasulayn Lokal Meclis Lideri Muhammed Hamza, anaokulunun öğrenciler için güzel olmasını temenni ederek Suriyeli ve Türk …

Yol verme tartışmasından silahlı çatışma çıktı

İstanbul Beyoğlu ilçesi Okmeydanı’nda iddiaya göre yol verme yüzünden başlayan tartışma silahlı çatışmaya döndü.Olay, geçen perşembe günü saat 18 …

Antalya’da hudut krizi geçiren bayan balkonu yaktı

Antalya’nın Muratpaşa ilçesi Kızılsaray Mahallesi’nde yaşayan A.D., akşam saatlerinde hudut krizi geçirdi. A.D., konutunun camlarını kırdı …

KPSS sonuçları ne vakit, hangi gün açıklanacak? KPSS’de 4 yanlış bir doğruyu götürüyor mu? KPSS puan hesaplaması nasıl yapılır?

Soruların sızdırıldığı istikametindeki tezlerin akabinde ÖSYM’nin güncellediği imtihan takvimiyle 2022-KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.