Qualcomm’dan bilgisayar işlemcisi geliyor! Tarih verildi

Bilgisayar pazarına girmek için dev planlar yapan Qualcomm, Apple mühendisleri tarafından kurulan Nuvia’yı 2021’in başlarında satın almıştı. Ancak şirketin bilgisayar işlemcisi gelecek yıla kadar duyurulmayacak gibi görünüyor.

Qualcomm’un bilgisayar işlemcisi hakkında Qualcomm CEO’su Cristiano Amon’dan açıklamalar geldi. 2022’nin ilk çeyrek kazanç raporunu sunan Qualcomm yöneticileri, üretimi tamamlanmış Nuvia işlemcisinin 2023’ün sonlarında mağaza raflarına ulaşacağını dile getirdi.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 Plus ile gelecek Xiaomi modelleri belli oldu!

Qualcomm bilgisayar işlemcisi özellikleri neler?

2022 yılının ilk çeyrek kazançlarının açıklanmasının ardından, Qualcomm CEO’su Cristiano Amon’a dizüstü bilgisayar pazarı ve Qualcomm’un bu alandaki çalışma planları soruldu. Microsoft ile uzun yıllardır çalıştıklarını söyleyen Qualcomm yöneticisi, Windows 11’in piyasaya sürülmesiyle birlikte ilk Arm tabanlı 64-bit çözümün, ticari ve özellikle kurumsal müşteriler için hazır olduğunu ifade etti.

Lenovo’nun ThinkPad modeline güç sağlayan Snapdragon 8cx Gen 3 ile dizüstü bilgisayar dünyasına giriş yapan Qualcomm, işlemci konusunda daha önce satın aldığı Nuvia’ya güveniyor. 2023’ün sonlarında piyasaya sürülecek Arm tabanlı yeni işlemcinin, hangi müşterilere (ticari, kurumsal veya bireysel) sunulacağı ise belirsiz.

“Gelecek nesli düşünürken, Nuvia ekibi tarafından tasarlanan kendi işlemcimizi geliştiriyoruz ve bu performansın peşinden gidiyoruz. İşletmede yüksek ölçek ve gelişme yolda, bunun 2023’ün sonlarında olmasını bekliyoruz”

Daha önce Qualcomm tarafından gerçekleştirilen bir toplantıda Nuvia’nın yol haritası çıkarılmıştı. Qualcomm’un Baş Teknoloji Sorumlusu James Thompson tarafından yapılan açıklamaya göre, Nuvia işlemcisi Ağustos 2022’de duyurulacak ve 2023’te satışa sunulacaktı.

Qualcomm’un bilgisayar tarafındaki planları beklenenden yavaş işliyor olsa da, ilk çeyreğe ilişkin kazanç raporu tatmin edici görünüyor. Qualcomm gelirleri bir yıl öncesine göre yüzde 41 artarak 11.16 milyar dolara ulaştı. Şirketin net geliri ise yüzde 67 büyüyerek 2.9 milyar dolar oldu.

Samsung Galaxy S22 cihazlarının yüzde 75’i için yonga seti ürettiğini ifade eden Qualcomm, akıllı telefonlara yönelik satışının yüzde 56 oranında arttığını belirtti. Bilmeyenler için Samsung Galaxy serisindeki işlemcileri ikiye ayrılıyor. Samsung bazı bölgelere kendi Exynos işlemcisini, bazılarına ise Snapdragon gönderiyor.

Peki siz Qualcomm bilgisayar işlemcisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.

Related Posts

ASUS Republic of Gamers, Delta S Wireless Kulaklıklarını Duyurdu

ASUS Republic of Gamers (ROG), çift mod kablosuz bağlantı özelliğine sahip ilk ROG oyuncu kulaklığı modeli olan Delta S Wireless’ı duyurdu. Delta …

Yapay Fare Embriyosu, İlk Kez Rahim Dışında Büyütüldü

İnsanlığın organ nakline olan talebi günden güne artarken, bu talep günümüzde çok zor karşılanıyor. Organ donörlerinin azlığı ve organların …

Tinder en büyük projesini erteledi!

Son çeyrekte gelirler konusunda hayal kırıklığı yaşayan Match Group, Tinder’ın metaverse randevu planlarını küçülttüğünü ve uygulama içi …

SpaceX’e ilişkin uzay enkazları Avustralya’da boş toprağa düştü

Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletinde çiftçi olan Mick Miners, yerinin uzak bir köşesinde toprağa saplanmış büyük bir siyah obje buldu …

6 bin mAh bataryalı HUAWEI nova Y70’de şarj en az 3 gün gidiyor

Huawei, yeni HUAWEI nova Y90’ı ve nova Y70’ı satışa sundu. Yeni nova serisi tanıtım kampanyasıyla tüketicilere sunuluyor. Kampanya kapsamında …

Apple tarihi gelir elde etti

Microsoft, Alphabet, Facebook, Twitter gibi teknoloji devlerinin beklentilerin altında kaldığı haftada Amazon’un ardından Apple da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.