Polonya Dışişleri Bakanı: Avrupa’da savaş riski 30 yılın zirvesinde

Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau, son dönemde Doğu Avrupa’da yükselen tansiyona dikkat çekerek Avrupa’nın savaşın eşiğinde olduğunu söyledi.

Ülkesinin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) dönem başkanı olarak yer aldığı toplantıda konuşan Rau, son dönemde Ukrayna sınırına asker yığarak tepkileri üzerine çeken Rusya’nın ismini anmadan bölgede artan gerilime vurgu yaptı.

Ukrayna, Gürcistan, Ermenistan ve Moldova’daki gerginliklere değinen Polonyalı bakan, “Bölgede savaş riski, son 30 yılın en yüksek seviyesinde. Son haftalarda Doğu Avrupa’da büyük bir askeri çatışma ihtimaliyle karşı karşıya kaldık” dedi.

Rau, Ukrayna ve çevresinde barışçıl bir çözüme odaklanılması ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saygı duyulması gerektiğini kaydetti.

RUSYA-UKRAYNA KRİZİNDE GÖRÜŞMELER TIKANDI

NATO üyesi olan Polonya, Rusya’nın Doğu Avrupa’daki faaliyetlerine karşı açıklamalarıyla dikkat çekiyor.

2014’te Kırım’ı ilhak eden Rusya’nın geçen yılın sonlarına doğru da Ukrayna sınırına 100 bini aşkın asker göndermesi “Rusya, Ukrayna’yı işgal edecek” endişesine yol açtı.

Rusya işgal iddialarını reddederken Rus yetkililerin pazartesi ABD’yle, dün de NATO’yla yaptığı görüşmelerde somut bir ilerleme sağlanamadı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD ve NATO’daki müttefiklerinin Rusya’nın taleplerine kulak tıkadığını söyledi.

Rus yetkililer bugün de Viyana’da OSCE yetkilileriyle bir araya gelecek.

Gerilimin çözümüne ilişkin görüşmeler sürerken Rusya, salı günü Ukrayna sınırında binlerce askerle yeni bir tatbikat başlatmıştı.

Reuters haber ajansı, tankların yer aldığı tatbikatta 3 bine yakın Rus askerinin çatışma eğitimi aldığını aktarmıştı.

Related Posts

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’dan referandum açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, BM Güvenlik Konseyi’ne katılmak üzere geldiği ABD’nin New York kentindeki temaslarını sürdürüyor. İkili …

İHA muhabirine saldıran güvenlik hakkında idari soruşturma

Erzurum Atatürk Üniversitesi yerleşkesi içerisinde bulunan merkezi yemekhanede dün çıkan yangını görüntüleyen İHA muhabirine saldıran özel …

Suriyeli ve Türk yardım dernekleri Rasulayn’da anaokulu açtı

Okulun açılışında konuşan Rasulayn Lokal Meclis Lideri Muhammed Hamza, anaokulunun öğrenciler için güzel olmasını temenni ederek Suriyeli ve Türk …

Yol verme tartışmasından silahlı çatışma çıktı

İstanbul Beyoğlu ilçesi Okmeydanı’nda iddiaya göre yol verme yüzünden başlayan tartışma silahlı çatışmaya döndü.Olay, geçen perşembe günü saat 18 …

Antalya’da hudut krizi geçiren bayan balkonu yaktı

Antalya’nın Muratpaşa ilçesi Kızılsaray Mahallesi’nde yaşayan A.D., akşam saatlerinde hudut krizi geçirdi. A.D., konutunun camlarını kırdı …

KPSS sonuçları ne vakit, hangi gün açıklanacak? KPSS’de 4 yanlış bir doğruyu götürüyor mu? KPSS puan hesaplaması nasıl yapılır?

Soruların sızdırıldığı istikametindeki tezlerin akabinde ÖSYM’nin güncellediği imtihan takvimiyle 2022-KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.