OPEC: Global petrol üretimi haziranda arttı

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) aylık petrol piyasası raporuna nazaran, kümenin günlük ham petrol üretimi haziranda bir evvelki aya nazaran 234 bin varil artarak yaklaşık 28 milyon 72 bin varil oldu.

OPEC’in global petrol üretimindeki hissesi ise yüzde 28,8 olarak gerçekleşti. Bu sayı bir evvelki ay yüzde 28,9 düzeyindeydi.

Bu devirde, OPEC içinde ham petrol üretimi en fazla Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İran, Angola ve Kuveyt’te arttı. Libya ve Venezuela ham petrol üretiminin en fazla gerilediği ülkeler oldu.

Günlük üretim, geçen ay bir evvelki aya nazaran Suudi Arabistan’da 159 bin varil, BAE’de 39 bin varil, İran’da 31 bin varil, Angola’da 27 bin varil ve Kuveyt’te 29 bin varil artış gösterdi. Üretim Libya’da 78 bin varil, Venezuela’da ise 14 bin varil geriledi.

Aynı periyotta, OPEC dışı ülkelerde günlük petrol üretimi ise yaklaşık 71 milyon varil oldu. Bu sayı geçen yılın tıpkı devrindeki düzeyin 2 milyon varil üzerinde gerçekleşti.

Norveç ve Kazakistan’ın ham petrol üretiminde ise bu yıl günlük 300 bin varil azalma olacağı öngörüldü. Global petrol arzı haziranda bir evvelki aya nazaran günlük 1 milyon 320 bin varil artışla yaklaşık 99 milyon 820 bin varil olarak gerçekleşti.

Küresel petrol talebi öngörüsü değişmedi

OPEC, jeopolitik gelişmelere değindiği raporda global piyasalarda yaşanan petrol talebine yönelik öngörüsünü sabit tuttu.

Buna nazaran, OPEC global petrol talebinin bu yıl geçen seneye kıyasla günlük bazda 3 milyon 360 bin varil artarak 100 milyon 290 bin varile ulaşması bekleniyor.

OECD bölgesinde ise günlük petrol talebinin geçen yıla oranla 1 milyon 800 bin varil, OECD dışı ülkelerde ise 1 milyon 600 bin varil artacağı öngörüldü.

Rapora nazaran, 2023’te petrol talebinin, esas tüketici ülkelerdeki sağlam ekonomik performansın yanı sıra güzelleştirilmiş jeopolitik gelişmeler ve Çin’de Kovid-19’un denetim altına alınmasıyla desteklenmesi bekleniyor.

Related Posts

İngiltere’de elektrik faturaları cep yakıyor

İngiltere’de hane halklarının ortalama güç harcamalarının önümüzdeki nisan ayında 4.420 sterline yükselmesi bekleniyor. Ülkede şu anki ortalama …

EYT’de flaş gelişme: Bakan Alım kesin tahlil için tarih verdi

Ankara’da Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) ait tahlil trafiği hızlandı. EYT Platformu üyelerinden oluşan bir heyet, evvelki gün AK Parti Küme …

Eski Ziraat Bankası Yöneticisi: Binance’den Bunu İsteyen Türkiye Olabilir!

Eski Ziraat Bankası yöneticisi Prof. Dr. Şenol Babuşçu, 27 Temmuz’daki Binance CEO’su CZ ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati toplantısından …

Fenerbahçe’nin UEFA Avrupa Ligi play-off turundaki rakibi belli oldu

Fenerbahçe, UEFA Avrupa Ligi’nde 3. ön eleme turunu geçmesi halinde play-off turunda FK Austria Wien ile karşılaşacak.

Boğaz manzaralı araziyi kim satın aldı?

İstanbul’un Üsküdar ilçesinde AK Parti’li belediyenin sekiz yıl önce sattığı boğaz manzaralı arazide, inşaat çalışmalarına başlandı, ağaçlar …

AB’den maymun çiçeği aşısına izin

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) hızla yayılan maymun çiçeği virüsünü dünya genelinde acil durum ilan etmesinin ardından Avrupa Komisyonu virüse …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.