Omicron kabusu marketleri vurdu: Tuvalet kağıdı krizi yaşanıyor

Yeni Zelanda’da uzmanlar, Başbakan Jacinda Ardern’in dokuz Omicron vakası nedeniyle sert kısıtlamalar getirme kararının ardından, halkın marketlere akın ettiğine dikkat çekerek, ülkede ‘bir hafta içinde’ tuvalet kağıdı sıkıntısı yaşanabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Yeni Zelandalılar hükümetin dün yeni kısıtlamalar ilan etmesinin ardından acil malzeme almak için marketlere akın ederken, rafların boş olduğu görüntüler sosyal medyada gündem oldu.

Ülkedeki yeni kurallara göre, marketler gibi halka açık alanlarda yüz maskeleri takması gerekiyor ve ülkede bir dizi Omicron vakası tespit edildikten sonra Pazartesi gününden itibaren ortak alanlarda kişi sınırlaması var.

‘TEMEL İHTİYAÇLARDA KITLIK YAŞANIYOR’

Ardern, bu süreçte işletmelerin açık kalabileceğini ve insanların hala ailelerini ve arkadaşlarını ziyaret edip ülke çapında özgürce dolaşabileceğini kaydetti.

Başbakan’ın, dükkanlar açık olduğu için Yeni Zelandalılar’a panikle satın almalarına gerek olmadığını vurgulamasına rağmen, ortaya çıkan görüntüler, süpermarketlerdeki tuvalet kağıdı gibi temel ihtiyaçlarda kıtlık yaşandığını ortaya koydu.

Sosyal medyada yayınlanan görüntüler, Yeni Zelanda’nın önde gelen market zinciri Countdown, Mount Eden, Auckland ve Warkworth, Kuzey Auckland’daki mağazalarında büyük ölçüde boş tuvalet kağıdı reyonlarının boş olduğunu gösteren görüntüler ortaya çıktı.

‘EN ÇOK KEDİ MAMASI VE TUVALET KAĞIDI SATILIYOR’

Yeni Zelanda süpermarket zinciri Countdown, tuvalet kağıdı ve kedi mamasının en çok satın alınan ürünler arasında olduğunu ve bazı süpermarketlerin ürünlerin tükenmesini önlemek için temel ürünlere sınırlama getirmek zorunda kaldığını doğruladı.

Auckland Üniversitesi tedarik zinciri uzmanı David Robb, Yeni Zelanda’daki süpermarketlerde tuvalet kağıdının bir ‘yaklaşık bir hafta içinde’ tükenebileceği konusunda uyardı.

Robb, izolasyon kuralları nedeniyle, tedarik zincirlerinin etkileneceğini, yani süpermarketlerin ürünleri ne kadar hızlı stoklayabileceğinde gecikmeler olacağını söyledi.

Related Posts

MİT’ten Suriye’de kritik operasyon: 19 terörist ele geçirildi

MİT’in Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü IŞİD’in aksiyon hazırlığındaki hücre yapılanmasına operasyon düzenledi. Operasyonda biri meyyit 19 …

CHP: Hizmet alım ihalelerinde doruktan tırnağa usulsüzlük var

ANKARA- CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, Sayıştay’ın 2021 yılı kontrol raporlarında pek çok ihalede usulsüzlük ve şaibenin tespit …

SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Göçebe kültürünün yitip gitmesine istek göstermeyiz

Son dakika haberi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İznik’te düzenlenen 4. Dünya Göçebe Oyunları açılış merasimine katıldı. Cumhurbaşkanı …

Kılıçdaroğlu ve Karamollaoğlu’ndan ortak açıklama: Bu hafta sonu karara bağlayacağız

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu görüşmelerinin akabinde açıklamalarda bulundu …

Carmen operası 15 yıl sonra tekrar AKM’de sahnelenecek

Dünya genelinde en çok sahnelenen operaların başında gelen Carmen, Beyoğlu Kültür Yolu Şenliği kapsamında 1 Ekim’de Atatürk Kültür Merkezi’nde …

Erdem Eroğlu: Son 10-15 yılı hiç verimli geçirmedik

Türkiye Güreş Federasyonu Lideri Onur Eroğlu, 2022 Belgrad Dünya Güreş Şampiyonası kıymetlendirme toplantısı düzenledi. Türkiye Güreş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.