NY Times: ABD, ‘vurulamaz bölge’ listesindeki Tabka Barajı’nı vurdu

ABD’nin prestijli yayınlarından New York Times, Suriye’nin en büyük barajı olan Tabka Barajı’nda, yüzbinlerce sivilin ölümüyle sonuçlanabilecek ABD bombardımanına ilişkin çarpıcı bir habere imza attı.

IŞİD’in 2014’te ele geçirdiği ve silah deposu olarak kullandığı stratejik öneme sahip Tabka Barajı, bir anda çatışmaların merkezi haline gelmişti. ABD öncülüğündeki koalisyon güçleriyle IŞİD arasındaki çatışmalar nedeniyle büyük zarar gören barajın yıkılma riski, yüzbinlerce kişinin ölümüne yol açacak bir felaket yaşanacağı endişesi yaratmıştı.

26 Mart 2017’de barajda yaşanan patlama ve sonrasında çıkan yangın büyük paniğe yol açarken yerel yetkililer baraj çevresindeki halka ‘kaçın’ çağrısı yapmıştı.

Fırat Nehri kıyısındaki Tabka Barajı, Orta Doğu’nun en büyük barajlarından biri.

O dönem IŞİD’in yanı sıra Suriye hükümeti ve Rusya, patlamadan ABD’yi sorumlu tutmuştu. ABD’li askeri yetkililer ise, ABD ordusunun sivil yerleşimler nedeniyle “vurulamaz bölge” listesinde yer alan Tabka Barajı’nı bombaladığı iddiasını reddetmişti.

‘GÜÇLÜ KONVANSİYONEL BOMBALARLA VURDU’

New York Times’ın haberine göre, ABD’nin gizli Özel Güçleri’ne bağlı Görev Gücü 9, devasa büyük konvansiyonel bombalarla ABD’nin “koruma altındaki bölge” listesinde bulunan Tabka Barajı’nı bombaladı.

Gazeteye bilgi veren ABD’li iki eski üst düzey yetkili, barajın yıkılması halinde yüzbinlerce sivilin öleceği bilindiği halde bombardımanın gerçekleştirildiğini belirtti.

Kaynaklar, özel kuvvetlerin acil durumlar için başvurulan prosedürlerden faydalanarak üst düzey askerlerin onayı olmadan barajı bombaladığını ifade etti. Kaynaklar, olayı öğrenen ABD’li yetkililerin bombardımanı “pervasızlık” olarak nitelediğini de söyledi.

‘ABD SALDIRILARINDA ÇOK SAYIDA SİVİL ÖLDÜ’

New York Times’ın haberinde, Görev Gücü 9’un Suriye’de sivillerin hayatını tehdit eden başka saldırılar da düzenlediği ifade edildi. Gazeteye konuşan ismini açıklamayan kaynaklar, ABD özel kuvvetlerinin bölgede IŞİD’e karşı okullara, camilere ve pazar yerlerine düzenlediği saldırılarda çok sayıda sivilin hayatını kaybettiğini kaydetti.

Olayla ilgili New York Times’ın sorularını yanıtlayan ABD Merkez Komutanlığı ise, barajın bombalandığını kabul etti ama prosedürlerin ihlal edilmediğini belirtti. Komutanlık sözcüsü Bill Urban, bombardımanın barajın yıkılmasına yol açmayacağının düşünüldüğünü ve bu analizin doğru çıktığını söyledi.

Urban, bombardımanın barajın IŞİD’den kurtarılmasını sağladığını savundu.

‘SAVAŞTAKİNDEN DAHA FAZLA SURİYELİ ÖLÜRDÜ’

Gazeteye konuşan Tabka Barajı’nın eski yöneticilerinden biri ise, “Yıkım hayal gücünün de ötesinde olurdu. Ölü sayısı, Suriye’de savaş boyunca hayatını kaybeden Suriyelilerin sayısını geçerdi” dedi.

Yerel yetkililer, o dönemde barajda suyla dolu beş katlı alan bombardımanda patlasaydı barajın tamamen çökeceğini ve büyük bir felaket yaşanacağını söylemişti. Bombardıman sonrasında Türkiye’deki barajlardan Suriye’ye su akışı kesilmiş, ülkedeki mühendisler olası bir felaketi önlemek için acil durum ilan etmişti.

Related Posts

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’dan referandum açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, BM Güvenlik Konseyi’ne katılmak üzere geldiği ABD’nin New York kentindeki temaslarını sürdürüyor. İkili …

İHA muhabirine saldıran güvenlik hakkında idari soruşturma

Erzurum Atatürk Üniversitesi yerleşkesi içerisinde bulunan merkezi yemekhanede dün çıkan yangını görüntüleyen İHA muhabirine saldıran özel …

Suriyeli ve Türk yardım dernekleri Rasulayn’da anaokulu açtı

Okulun açılışında konuşan Rasulayn Lokal Meclis Lideri Muhammed Hamza, anaokulunun öğrenciler için güzel olmasını temenni ederek Suriyeli ve Türk …

Yol verme tartışmasından silahlı çatışma çıktı

İstanbul Beyoğlu ilçesi Okmeydanı’nda iddiaya göre yol verme yüzünden başlayan tartışma silahlı çatışmaya döndü.Olay, geçen perşembe günü saat 18 …

Antalya’da hudut krizi geçiren bayan balkonu yaktı

Antalya’nın Muratpaşa ilçesi Kızılsaray Mahallesi’nde yaşayan A.D., akşam saatlerinde hudut krizi geçirdi. A.D., konutunun camlarını kırdı …

KPSS sonuçları ne vakit, hangi gün açıklanacak? KPSS’de 4 yanlış bir doğruyu götürüyor mu? KPSS puan hesaplaması nasıl yapılır?

Soruların sızdırıldığı istikametindeki tezlerin akabinde ÖSYM’nin güncellediği imtihan takvimiyle 2022-KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.