Netflix’in ilk Arapça filmi Orta Doğu’da tartışma yarattı

Netflix’in Arapça dilindeki ilk orijinal filmi olan Bir Garip Akşam Yemeği (Perfect Strangers), eşcinsel bir karaktere yer vermesi ve ihaneti konu alan içeriğiyle Orta Doğu ülkelerinde tartışma yarattı.

Aynı isimli İtalya yapımı ünlü filmin Arapça versiyonu olan komedi filmi, bir akşam yemeğinde konukların telefonlarını kilidi açık şekilde masaya bırakmasıyla ortaya çıkan sırları konu alıyor.

Muna Zaki, Nadine Labaki, Eyad Nassar, Adel Karam ve Georges Khabbaz gibi Lübnanlı ünlü oyuncuların rol aldığı film, özellikle muhafazakar kesimlerin tepkisini çekti.

Çıplak sahneler olmasa da filmde bir kadın oyuncunun iç çamaşırını çıkardığı sahne de tepkilerin hedefi oldu.

‘NETFLIX SAPKIN FİKİRLERİ YAYIYOR’

Muhafazalar kesimler, özellikle eşcinsel karakterin ve filmde çiftler arasındaki ilişkilerin Orta Doğu’nun kültürel değerlerine aykırı olduğunu savunuyor.

Sosyal medyada da büyük ses getiren filmle ilgili birçok yorumda, “Netflix’in bu tür filmlerle bazı sapkın fikirleri yaymaya ve bu fikirleri normalleştirmeye çalıştığı” ifade edildi.

Bir Twitter kullanıcısı, “Bu filmden rahatsız olanlar ya bir hayalin içinde yaşıyordur ya da ikiyüzlüdür” mesajını paylaştı.

MISIRLI MİLLETVEKİLLERİNDEN YASAKLAMA ÇAĞRISI

Film, özellikle Mısır’da tartışmalara neden oldu. Ülkedeki bazı milletvekilleri, eşcinselliği ve evlilikte ihaneti teşvik ettiğini öne sürdükleri filmin yasaklanmasını istedi. Milletvekillerinden Ayman Mahfuz da, Netflix’e dava açacağını duyurdu.

Mısır Sanatsal Çalışmalar Sansür Kurumu Başkanı Halid Abdül Celil ise, “Filmi görmedim ama değerlere, geleneklere ve Mısır’ın katı sansür standartlarına aykırı sahnelere izin verilmeyecek” dedi.

TÜRKÇESİ DE ÇEKİLMİŞTİ

2016 yapımı İtalyan film dünyada büyük ün kazanmış ve 18 ülkede yeniden çevrilmişti. Filmin Cebimdeki Yabancı isimli Türkçe versiyonunda da Serkan Altunorak, Belçim Bilgin, Buğra Gülsoy, Leyla Lydia Tuğutlu, Çağlar Çorumlu, Şebnem Bozoklu ve Şükrü Özyıldız gibi ünlü oyuncular rol almıştı.

Ünlü filmin Türkçe versiyonu 2018’de yayınlanmıştı.

20 Ocak’ta Netflix’te yayınlanan Arapça film, büyük tartışmalara rağmen Orta Doğu ülkelerinde en çok izlenen yapımlardan biri oldu. Özellikle tartışmaların yoğun olduğu Mısır’da film, Netflix’in en çok izlenenler listesinde birinci sıraya yerleşti.

Başrol oyuncularından Georges Khabbaz, filmle ilgili verdiği röportajda “Bu toplumsal bir film. Gençlerin ve ailenin sorunlarına dokunuyor. Ebeveynlerle çocukları arasında açıklık ve şeffaflığı teşvik ediyor. Bu filmi yaptığımız için mutluyum çünkü Arap dünyasında iki nesil arasındaki iletişim biraz kapalı” dedi.

Related Posts

MİT’ten Suriye’de kritik operasyon: 19 terörist ele geçirildi

MİT’in Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü IŞİD’in aksiyon hazırlığındaki hücre yapılanmasına operasyon düzenledi. Operasyonda biri meyyit 19 …

CHP: Hizmet alım ihalelerinde doruktan tırnağa usulsüzlük var

ANKARA- CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, Sayıştay’ın 2021 yılı kontrol raporlarında pek çok ihalede usulsüzlük ve şaibenin tespit …

SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Göçebe kültürünün yitip gitmesine istek göstermeyiz

Son dakika haberi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İznik’te düzenlenen 4. Dünya Göçebe Oyunları açılış merasimine katıldı. Cumhurbaşkanı …

Kılıçdaroğlu ve Karamollaoğlu’ndan ortak açıklama: Bu hafta sonu karara bağlayacağız

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu görüşmelerinin akabinde açıklamalarda bulundu …

Carmen operası 15 yıl sonra tekrar AKM’de sahnelenecek

Dünya genelinde en çok sahnelenen operaların başında gelen Carmen, Beyoğlu Kültür Yolu Şenliği kapsamında 1 Ekim’de Atatürk Kültür Merkezi’nde …

Erdem Eroğlu: Son 10-15 yılı hiç verimli geçirmedik

Türkiye Güreş Federasyonu Lideri Onur Eroğlu, 2022 Belgrad Dünya Güreş Şampiyonası kıymetlendirme toplantısı düzenledi. Türkiye Güreş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.