Kremlin’den Erdoğan’ın davetine yanıt: Memnuniyetle karşılarız

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna lideri Volodimir Zelenskiy’i görüşmeleri için ülkesine davet etmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Peskov Türkiye’nin davetiyle ilgili soruya “Tabii ki Ukrayna’daki durumun sona ermesine yardımcı olabilecek her ülkenin girişimlerini memnuniyetle karşılarız” yanıtını verdi.

Peskov, “Rusya ile Ukrayna arasındaki temel uyuşmazlık, Minsk anlaşmalarının uygulanmasının Kiev tarafından durdurulmasıdır. Türk partnerlerimiz Ukraynalılara etki edip onları, önceden yapılmış anlaşmalarla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmeye teşvik edebilirlerse bunu sadece memnuniyetle karşılarız” dedi.

‘İŞGAL İDDİASI TEMELSİZ’

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edeceği iddiasını “boş ve temelsiz” olarak niteleyen Peskov, bu iddianın tansiyonu yükseltme amacı taşıdığını savundu. Rus yetkili, Ukrayna krizini askeri yolla çözme girişimlerinin çok ciddi sonuçları olacağını ifade etti.

Türkiye’nin Rusya ile Ukrayna arasında arabuluculuk daveti Rusya’nın resmi haber ajansı RİA tarafından “flaş haber” olarak duyuruldu.

Rus haber ajansı TASS da, Erdoğan’ın geçen yıl da Rusya ve Ukrayna arasında arabuluculuk teklifinde bulunduğuna dikkat çekti.

DAVETİ KALIN AÇIKLAMIŞTI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya ile Ukrayna arasındaki sorunların çözümü için Rusya Devlet Başkan Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile konuştuğunu açıklamıştı.

Kalın, “Hatta isterlerse her ikisini de Türkiye’ye gelmeye, aralarındaki sorunları ve farklılıkları çözmek için bir toplantı yapmaya davet etti. Türkiye, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimi azaltmak için oynayabileceği her türlü rolü oynamaya hazır” demişti.

Erdoğan’ın bir kaç hafta içinde Ukrayna’yı ziyaret edeceğini ve Zelenskiy ile görüşeceğini duyuran Kalın, “Ruslarla yakın temas halinde olacağız” diye konuşmuştu.

Related Posts

Kadirov’dan tehdit: Sizi Ukrayna’ya cepheye gönderirim

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in kısmi askeri seferberlik ilanı sonrası Rusya’dan da sonlu sayıda da olsa birçok kişi protesto şovları …

11 milyon Ukraynalıdan 7 milyonu ülkesine geri döndü

Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlaması ile çatışmaların ağır olduğu bölgelerde Ukraynalı birtakım vatandaşlar ülkelerini terk etmek durumunda …

Arnavutköy’de denetimden çıkan araç, okula giden çocuğa çarptı

İstanbul’un Arnavutköy ilçesine bağlı Yunus Emre Mahallesi 30 Ağustos Caddesi üzerinde, dün sabah saatlerinde şoförünün direksiyon hakimiyetini …

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’dan referandum açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, BM Güvenlik Konseyi’ne katılmak üzere geldiği ABD’nin New York kentindeki temaslarını sürdürüyor. İkili …

İHA muhabirine saldıran güvenlik hakkında idari soruşturma

Erzurum Atatürk Üniversitesi yerleşkesi içerisinde bulunan merkezi yemekhanede dün çıkan yangını görüntüleyen İHA muhabirine saldıran özel …

Suriyeli ve Türk yardım dernekleri Rasulayn’da anaokulu açtı

Okulun açılışında konuşan Rasulayn Lokal Meclis Lideri Muhammed Hamza, anaokulunun öğrenciler için güzel olmasını temenni ederek Suriyeli ve Türk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.