Kennedy suikastında ‘CIA’ iddiası: ‘Çok güçlü kanıtlar var’

ABD’deki 2024 Başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti’den aday adayı olan ABD eski başkanı John F. Kennedy’nin yeğeni Robert F. Kennedy Jr, Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) amcasının suikastında rolü olduğunu ileri sürdü.

AA’nın aktardığına göre, katıldığı bir radyo programında konuşan Kennedy Jr, 1963’te amcası John F. Kennedy’nin öldürülmesine ilişkin, “CIA’in cinayete ve örtbas edilmesine karıştığına dair çok güçlü kanıtlar var” görüşünü paylaştı.

‘BABAMIN ÖLDÜRÜLMESİNDE DE CIA’İN PARMAĞI OLABİLİR’

Kennedy Jr, bu tezin ‘şüpheden öte’ olduğunu iddia ederek, ‘amcasının öldürülmesinin ABD askerlerini Vietnam’a göndermeyi reddetmesiyle ilişkili olduğunu’ ileri sürdü.

Babası eski ABD Başsavcısı Robert F. Kennedy’nin öldürülmesinde de ‘CIA’in parmağı olabileceğini’ ima eden Kennedy Jr, diğer yandan bu konuda amcasınınki kadar güçlü kanıtlar olmadığını söyledi. Kennedy Jr, cinayete ilişkin belgelere yer veren James Douglas’ın kitabı “JFK and the Unspeakable” adlı kitabı referans gösterdi.

BIDEN’A ‘NEO-MUHAFAZAKAR İDEOLOJİ’ ELEŞTİRİSİ

2024 başkanlık seçimlerine Demokrat Parti’den aday adayı olan Kennedy Jr, Joe Biden’ın bazı politikaları hakkında da konuştu. Biden’ın dış politikada ‘neo-muhafazakar ideolojinin’ dikte edilmesine izin verdiği yorumunu yapan Kennedy Jr, Başkanlık seçimlerinde yeniden aday olan Biden’ın Ukrayna savaşı ve sınır politikalarını da eleştirdi.

JOHN F. KENNEDY SUİKASTI: ‘FAİL TEK BAŞINA HAREKET ETTİ’

John F. Kennedy, 22 Kasım 1963 tarihinde seçim çalışmaları için gittiği Teksas eyaletinde uğradığı bir suikast sonucu hayatını kaybetmişti. Dönemin Yüksek Mahkeme Başyargıcı Earl Warren tarafından yürütülen soruşturmada, suikastı gerçekleştiren Lee Harvey Oswald’ın tek başına hareket ettiği sonucuna varılmıştı.

Ancak, soruşturma eksik olduğu iddia edilerek eleştirilmiş, Kongre’de kurulan bir komisyon ise suikastın komplo olabileceğini açıklamıştı. Ulusal Arşivler ve Kayıtlar İdaresi (NARA) de 1992 tarihli JFK yasası gereği suikasta ilişkin çok sayıda gizli olmayan belgeyi yayımlamıştı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump 2017’de binlerce gizli belgeyi açıklarken, bazı belgeleri ulusal güvenlik gerekçesiyle gizli tutmuştu. Joe Biden yönetimi ise 2021’de John F. Kennedy’nin 1963’te yaşamını yitirdiği suikasta ilişkin bir dizi gizli belge yayımlamıştı.

Birçok araştırmacı, yayımlanan belgelerin suikasta ilişkin yeni bir ipucu vermediğini ve hâlâ muğlakta olan konulara ışık tutmadığını savunmuştu. Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve diğer ulusal güvenlik kurumlarının, Kongre kararına rağmen olaya ilişkin diğer belgelerin yayımlanmasına engel olduğunu iddia edilmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir