Kar krize neden oldu: Miçotakis özür diledi

Türkiye ile eş zamanlı olarak komşu Yunanistan’da yoğun kar yağışı etkili olurken, İstanbul’da olduğu gibi Atina’da da otoyolda araçlar saatlerce yolda kaldı.

Yunanistan’da özel otoyolun karda kapanması ve yüzlerce sürücünün saatlerce mahsur kalması ülkede krize yol açtı.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Atina’da ulaşımı durma noktasına getiren ve binlerce sürücüyü şehir otoyolunda mahsur bırakan şiddetli kar fırtınasının etkisiyle başa çıkmak için devletin hazırlıksızlığından dolayı özür diledi.

ÜÇ GÜN BOYUNCA ELEKTRİKSİZ KALDILAR

Pazartesi günkü kar fırtınasının ardından, başkent Atina’daki otoyol kapanmış, bazı kişiler tahliye edilirken, bazıları tıpkı Türkiye’deki gibi yaya olarak arabalarını terk etmişti. Bir kısım ise dondurucu soğuklarda yollarda mahsur kaldı.

Öte yandan, başkent Atina’da 3 bin hanenin üç gün boyunca elektriksiz kaldığı belirtildi.

Bunun üzerine Başbakan Miçotakis kabine toplantısında yaptığı konuşmada, “Attiki otoyolunda saatlerce acı çeken hemşerilerimizden kişisel olarak samimi bir şekilde özür dilemek istiyorum.” dedi. Miçotakis, ‘düzeltilmesi gereken hatalar ve eksiklikler’ olduğunu da kabul etti.

CUMA GÜNÜNE KADAR OKULLAR TATİL

Yunanistan’da hükümet, okulların ve kamu hizmetlerinin kapalı olduğu Atina bölgesi ve kar fırtınasının vurduğu diğer bölgelerde Salı ve Çarşamba günü resmi tatil ilan etti. Yetkililer, okulların Cuma gününe kadar kapalı kalacağını söyledi.

Miçotakis, sorumluluğun Attiki otoyolunun işletmecisine ait olduğunu belirtirken, devlet yetkilileri arasındaki koordinasyonu geliştirme ve iklim krizi savunmalarını güçlendirme sözü verdi.

2 BİN EURO’YA KADAR TAZMİNAT ÖDENECEK

Yunanistan Başbakanı Mitsotakis, başkent Atina’daki en büyük çevre yolu olan Attiki Odos’ta mahsur kalan sürücülere otoyolu işleten şirket tarafından 2’şer bin euro ödeneceğini söyledi. Mitsotakis, Atina’nın kuzeyindeki bir istasyonda mahsur kalan tren yolcularınaysa biner euro verileceğini açıkladı.

Miçotakis, “Bir Akdeniz ülkesinin altyapısının her zaman yoğun kar yağışı koşullarına uyum sağlamadığı doğru” dedi. “Ancak, devlet mekanizmasının henüz bu kadar büyük yoğunluktaki karın gerektirdiği hazırlık noktasında olmadığı da aynı derecede doğrudur.” ifadelerinde bulundu.

Bugün sabah saatlerinde ise Atina’da önceki gün yüzlerce sürücünün karda mahsur kaldığı Attiki Odos otoyolunu işleten özel şirketinin CEO’su Bill M. Halkias, tepkiler üzerine istifa ettiğini açıklamıştı.

Related Posts

Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde bir asker şehit oldu

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde teröristler tarafından taciz atışı …

Trabzonspor, Trezeguet’yi KAP’a bildirdi

Trabzonspor, Aston Villa’dan Trezeguet transferini KAP’a bildirdi. İşte Trabzonspor’dan yapılan açıklama: “İngiltere Premier Ligi …

Malatya’da husumetli iki kümenin hengamesi: Meyyit sayısı 3 oldu

Malatya’nın Yeni Hamam Mahallesi Akpınar Meydanı’ndaki bir kafede, yerin işletmesiyle ilgili ortalarında hasımlık bulunan iki küme, 18 Haziran …

Avustralya, Rusya’da altın ithalatını yasaklayacak

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, ülkesinin Rusya’dan altın ithalatını yasaklayacağını açıkladı. Avustralya Başbakanı Anthony Albanese …

Pencereden düşerek hayatını kaybeden minik Kuzey’e acı veda

Olay, 18 Haziran tarihinde akşam saatlerinde Kazım Karabekir Paşa Mahallesi 289. Sokak’ta bulunan 4 katlı Özüdoğru Apartmanı’nın 3’üncü katında …

Almanya’da Covid uyarısı tartışması: Her önlemin müdafaa faydası olmadı

Yunus Ülger Gelecek sonbahar ve kış için korona önlemleri hazırlığı yapan Almanya’da, salgın başından beri uygulanan önlemler hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.