İsrail: Esed’in sarayını bombalarız

İsrail, Şam rejimi önderi Beşşar Esed’i, topraklarında İran ile askeri iş birliğini durdurmaması yahut azaltmaması halinde saraylarını bombalamakla tehdit etti. Londra merkezli Arap haber sitesi Elaph tarafından aktarılan haberde, “Tel Aviv’den üst seviye bir yetkiliye nazaran, İsrail idaresi, ülkesindeki operasyonlarını örtbas eden ve Tahran’dan gelişmiş silah tedarik eden Esed’e ikaz bildirisi gönderdi. İsrailli savaşçıların Suriye’de yapacağı bir sonraki baskında sarayla-rından birinin gaye olacağını kendisine bildirdi” tabirlerine yer verildi. Jerusalem Post gazetesinin haberi teyit etmek için ulaştığı İsrail ordusu ise hususla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

Beşşar Esed

UYARI OLARAK HAVALİMANINI VURDU

İsrail son periyotta Suriye’yi gaye alan taarruzlarını artırdı. Son olarak geçen cuma günü İsrail güçleri, Milletlerarası Şam Havalimanı’nı vurmuş, aktif durumdaki tek pisti ağır hasar alan havalimanında uçuşlar büsbütün durdurulmuştu. İsrail basınının argümanına nazaran atakta, Tahran’dan Şam’a taşınan gelişmiş İran silahları gaye alındı. Havalimanının İran’ın silah sevkiyat üssüne dönüştüğünü sav eden İsrail medyası, Tel Aviv’in son akınla Esed rejmine, “İran’ın Suriye’deki varlığına müsaade verir ve silah nakline devam ederseniz, bunun size ve ekonominize ziyanı büyük olur” iletisi verdiğini duyurdu.

İranlı iki bilim adamı zehirlendi

Tahran ve Tel Aviv ortasında istihbarat savaşları sürerken, İran’a nazaran birkaç hafta evvel hayatını kaybeden iki bilim adamı, İsrail tarafından zehirlenerek öldürüldü. ABD merkezli New York Times gazetesi, İranlı yetkililerin, İsrail’in, birkaç hafta evvel benzeri kaidelerde ölen jeolog Kamran Aghamolaei ve mühendis Eyüb Entezari’yi amaç aldığından şüphelendiğini yazdı. Gazeteye konuşan İranlı bir yetkili ve hükümete yakın öbür bir isim, İran’ın bu iki genç bilim beşerinin ‘yiyeceklerine zehir katılarak’ öldürüldüğüne inandığını söyledi. İkisi de İran’ın en yeterli üniversitelerinden mezun olan Entezari ve Aghamolaei, mayıs sonunda apansız hastalandıktan kısa müddet sonra hayatını kaybetmişti. Entezari, askeri bir araştırma merkezinde havacılık mühendisi olarak vazife yapıyordu. Aghamolaei ise jeologdu. Bilim insanlarının çalışmalarının detayı ve hükümetle olan bağları belirsizliğini koruyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.