İngiltere’de tartışma yaratan çifte standart yorumu

Dünyanın önde gelen üniversitelerinden İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nde uzun süredir yaşanan kölelik tartışması gelecek hafta karara bağlanacak.

Üniversite kampüsünde bulunan Jesus College Şapeli’nde, 17. yüzyılda köle ticaretine yatırım yapan ve Kral 2. Charles’ın yardımcılarından biri olan Tobias Rustat anısına yerleştirilen duvar plaketi tartışma yaratıyor.

Cambridge Üniversitesi’ne yaptığı bağışlarla tanınan Rustat, 1694’teki ölümünün ardından şapelin altına defnedilmişti.

Üniversiteye bağlı Jesus College yönetimi ise, İngiltere’de kölelik tarihinin öne çıkan kurumlarından Royal African Company’ye yatırım yapan Rustat anısına sergilenen plaketin başka bir yere taşınması için resmi talepte bulunmuştu.

Kiliseye bağlı mahkeme, çarşamba günü plaketin eskiden şarap mahzeni olarak kullanılan bir odaya konup konmayacağına karar verecek.

‘ÜNİVERSİTE, UYGURLARA SOYKIRIM UYGULAYAN ÇİN’LE YAKIN’

İngiliz Daily Mail gazetesi, Rustat’ın servetinin çok küçük bir bölümünün kölelikle bağlantılı olduğunu, Cambridge Üniversitesi’ne bağlı Jesus College’ın ise Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlalleriyle ve soykırımla suçlanan Çin’le yakın ilişkileri bulunduğunu yazdı.

Okulun son yıllarda Çin Komünist Partisi’yle yakın ticari ilişkiler kurduğunu belirten Daily Mail, bu durumu “büyük bir çifte standart” olarak niteledi.

Gazete, davanın ülkede geçen yıllarda düzenlenen Siyahların Hayatı Değerlidir protestolarının ardından açıldığına da dikkat çekti. Ülkede düzenlenen protestolarda köle tacirlerinin bazı heykelleri yıkılmıştı.

Haberde, üniversitedeki bir enstitünün Çin devletinden 200 bin sterlin, Çinli telekom şirketi Huawei’den ise 155 bin sterlin aldığına da dikkat çekildi. Ayrıca üniversitede Uygur Türklerine yönelik uygulamalarla ilgili tartışmaların önlendiği de öne sürüldü.

SİYASETÇİLER DE TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Üniversitedeki bazı öğretim üyelerinin Çin’le bağlantıları, daha önce siyasetçilerin de tepkisini çekmişti.

Muhafazakar Partili milletvekili Tom Tugendhat, geçen yaz Jesus College’ı Çin’in akademik fikirleri çarpıtma çabalarına yardım etmekle suçlamıştı.

Okuldan yapılan açıklamadaysa “Burada konu şapelimizdeki plaket, Çin değil” denmişti.

Related Posts

Fırtına nedeniyle adalara yarın yapılacak feribot seferleri iptal edildi

Çanakkale Boğazı ve adalar hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ A.Ş., yarın Kuzey Ege’deki hava muhalefeti sebebiyle Kabatepe- Gökçeada ile …

Miçotakis’ten Türkçe paylaşım: Türk halkının düşmanı değiliz

Türkiye ile Yunanistan ortasında Ege ve Akdeniz’de yaşanan kriz, Yunanistan’ın bilhassa askeri alanda saldırgan tutumları nedeniyle tırmandı …

Kadirov’dan tehdit: Sizi Ukrayna’ya cepheye gönderirim

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in kısmi askeri seferberlik ilanı sonrası Rusya’dan da sonlu sayıda da olsa birçok kişi protesto şovları …

11 milyon Ukraynalıdan 7 milyonu ülkesine geri döndü

Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlaması ile çatışmaların ağır olduğu bölgelerde Ukraynalı birtakım vatandaşlar ülkelerini terk etmek durumunda …

Arnavutköy’de denetimden çıkan araç, okula giden çocuğa çarptı

İstanbul’un Arnavutköy ilçesine bağlı Yunus Emre Mahallesi 30 Ağustos Caddesi üzerinde, dün sabah saatlerinde şoförünün direksiyon hakimiyetini …

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’dan referandum açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, BM Güvenlik Konseyi’ne katılmak üzere geldiği ABD’nin New York kentindeki temaslarını sürdürüyor. İkili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.