Hong Kong’da bir gazete daha baskılar sonucu kapanıyor

Hong Kong’daki bağımsız haber kuruluşu Citizen News, basına yönelik baskı ortamı nedeniyle çalışanlarının güvenliğinden endişe duyduğunu ve faaliyetlerini durduracağını açıkladı.

2017’de kurulan Citizen News’ten yapılan açıklamada, “Ne yazık ki toplumdaki hızlı değişimler ve medya ortamındaki kötüye gidiş, amacımıza korkusuzca ulaşmamızı imkansız kılıyor. Bu krizde, öncelikle gemideki herkesin güvende olmasını sağlamalıyız” ifadeleri yer aldı.

Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Daisy Li, bugün düzenlediği basın toplantısında “Artık muhabirlerimi yönlendirirken yeterince güvende değilim, sorumlu davranmalıyım” dedi.

Geçen hafta Stand News gazetesine yönelik polis baskınının da kapatma kararında etkili olduğu kaydedildi.

Citizen News yazarlarından Chris Yeung, “Aynı tehlikenin bizim de başımıza gelme ihtimalini inkar edemeyiz. Korkusuzca haber yapmak, bedel olarak özgürlüğümüzü kurban etmemiz anlamına gelmez” diye konuştu.

‘ULUSAL GÜVENLİK YASASI BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE DARBE VURDU’

Hong Kong Gazeteciler Cemiyeti, son dönemde gazetelerin kapatılmasından büyük üzüntü duyduğunu ve basına yönelik bu baskıların Hong Kong’un itibarına büyük zarar verdiğini belirtti.

Stand News’e geçen hafta yüzlerce polis tarafından düzenlenen baskın ve iki üst düzey editörün Hong Kong’da kargaşa çıkarmaya çalışmakla suçlanarak tutuklanması, dünyada büyük tepki yaratmıştı.

Birleşmiş Milletler ile çok sayıda basın örgütü, olayı basın özgürlüğüne saldırı olarak nitelemişti.

Geçen ağustosta da Apple Daily gazetesinin ofisine düzenlenen baskınlar sonrasında, “dış güçlerle gizli anlaşma yapmakla” suçlanan gazete yöneticileri gözaltına alınmıştı.

Demokrasi yanlıları, Pekin’in desteklediği tartışmalı ulusal güvenlik yasasının 2020’de uygulamaya konmasından bu yana ifade ve basın özgürlüğünün büyük zarar gördüğünü belirtiyor.

Devleti yıkmaya teşebbüsü ve ulusal güvenliği tehlikeye atan eylemleri yasaklayan yasa, Pekin’in onayıyla yürürlüğe girmiş ve Hong Kong’da büyük protestolara neden olmuştu.

Related Posts

Kadirov’dan tehdit: Sizi Ukrayna’ya cepheye gönderirim

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in kısmi askeri seferberlik ilanı sonrası Rusya’dan da sonlu sayıda da olsa birçok kişi protesto şovları …

11 milyon Ukraynalıdan 7 milyonu ülkesine geri döndü

Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlaması ile çatışmaların ağır olduğu bölgelerde Ukraynalı birtakım vatandaşlar ülkelerini terk etmek durumunda …

Arnavutköy’de denetimden çıkan araç, okula giden çocuğa çarptı

İstanbul’un Arnavutköy ilçesine bağlı Yunus Emre Mahallesi 30 Ağustos Caddesi üzerinde, dün sabah saatlerinde şoförünün direksiyon hakimiyetini …

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’dan referandum açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, BM Güvenlik Konseyi’ne katılmak üzere geldiği ABD’nin New York kentindeki temaslarını sürdürüyor. İkili …

İHA muhabirine saldıran güvenlik hakkında idari soruşturma

Erzurum Atatürk Üniversitesi yerleşkesi içerisinde bulunan merkezi yemekhanede dün çıkan yangını görüntüleyen İHA muhabirine saldıran özel …

Suriyeli ve Türk yardım dernekleri Rasulayn’da anaokulu açtı

Okulun açılışında konuşan Rasulayn Lokal Meclis Lideri Muhammed Hamza, anaokulunun öğrenciler için güzel olmasını temenni ederek Suriyeli ve Türk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.