Hayvanlar da İnsanlar Gibi Uyku Problemleri Yaşar mı?

İnsanların uyku sorunları yaşadığı biliyoruz ancak hayvanların da bu sorunu yaşadığını biliyor muydunuz? Gelin hep birlikte hangi hayvanların uyku sorunu yaşadığına bir göz atalım…?

Kaynak: https://www.sciencefocus.com/nature/d…

Uyku bozuklukları insanlarda yaygındır ancak birçok bilim insanı bu uyku hastalığının hayvanlarda da görüldüğünü söylüyor.

Bunun sebebi hayvanların birçok yönden insanlara benziyor olması. Örneğin uykularında konuşuyorlar ve kabus görüyorlar. Ya da insanlarda olduğu gibi REM uykusundaki hayvanlar ani değişiklik yaşayabiliyor ve tekrar uykuya dalmakta güçlük çekebiliyor.

Kedilerde uyku bozukluğu sık sık görülüyor.

Yapılan gözlemlerde REM uykusunun aktif bir beyin ile aynı işlevi sergilediği gösteriliyor. Bunu açıklamak gerekirse bir kedi gün içinde korktuğu herhangi bir şeyi rüyasında görebiliyor. Bu da tıpkı bir insan gibi uykudan uyanmasına ve korkmasına neden olabiliyor.

Köpeklerdeki uyku bozukluğu ise narkolepsidir ve neredeyse tüm semptomları insanlarla aynıdır.

Narkolepsi, dört ana semptomdan oluşan bir hastalıktır: gündüz saatlerinde aşırı uykulu olma hali, ani uyku atakları, ani felç ve uyku öncesi halüsinasyonlar. Tedavi edilmezse, köpekler ve Gal midillileri üzerine yapılan çalışmalarla kanıtlandığı gibi sonuçlar oldukça ciddi olabilir.

Köpeklerde görülen bir diğer uyku bozukluğu ise uyku apnesidir.

Hayvanlar, insanlar gibi birkaç saniye boyunca apne yaşarlar ve genellikle kötü bir etkisi olmaz. Bununla birlikte, uzun süreli ve sık apneden sonra, aşırı gündüz uyuşukluğu ve hatta ölüm meydana gelebilir. Bu tip apne sendromu bulldoglarda bulunmuştur. Aynı zamanda genç köpeklerde birkaç ani ölüm atağı da olmuştur.

Farelerde de uyku bozukluğu görülebiliyor.

Örneğin yapılan bir deneyde, tek başına yaşayan bir fare, başka farelerin arasına konulduğunda kendini huzursuz hissedip uyku bozukluğu yaşayabiliyormuş. Tıpkı insanlar kendini rahat hissedemediği ortamlarda uyuyamadığı gibi fareler de huzursuz olup uykuya dalamıyor.

Atlarda da uyku sorunu görülebiliyor.

Evcilleştirilmiş atlar ahırda tutulursa gecelerin çoğunu uyanık geçirirler. Bu gündüzleri ciddi anlamda uykusuzluk çektikleri anlamına geliyor. Ayrıca uykuda sallanma, uyurgezerlik ve parasomnia gibi belirtileri de vardır.

Çocuklarda uyku esnasında görülen bazı sorunlar hayvanlarda da görünüyor.

Çocukların geceleri yatağına tuvaletini yapması veya korktuklarında ağlaması gibi durumları hayvanlar da yaşıyor. Aynı zamanda hayvanlar gün içinde çok fazla enerjilerini atamazlarsa geceleri uyurgezerlik yapabilirler.

Son olarak hayvanların biyoritimi zamanla sahiplerininkine benziyor.

Şöyle bir gerçek vardır ki evcil hayvanlar genellikle sahiplerine benzerler. Taklit ederler ve her şeyi onlardan öğrenirler. Bunun sebebi de uzun süre birlikte zaman geçirdikten sonra bioritimlerinin benzer hale gelmesinden kaynaklanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir