Hakan Atilla’dan ‘Soylu’ cevabı: Tepeden talimat gelmiştir

Eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı ve eski Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla’nın pasaportuna tahdit konulduğu öğrenildi. Atilla’nın, pasaportunun iki yıl önce Borsa İstanbul’dan ayrıldığı gün iptal edildiği öğrenildi.

Halk TV’ye konuşan Hakan Atilla, “İdari bir karar var ortada. Bu kararı kim vermiş, nasıl verilmiş, bilmiyorum. Ben de öğrenmeye çalışıyorum” dedi. “Sizce pasaport tahdidini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu mu koydurdu?” sorumuza Atilla, “Hayır. Onun benimle borsayla ilgisi yok. O koydurduysa dahi tepeden talimat gelmiştir” dedi.

Sabah saatlerinde Instagram hesabından da açıklama yapan Atilla, pasaportunun iptal edilmesinin gerekçesini ve talimatı verenin kim olduğunu sordu: “Pasaportum meğer iki yıl önce iptal edilmiş. Borsa’dan ayrılma kararı aldığım 5 Mart 2021’de aynı gün pasaportumun iptali için talimat veren kimdir, gerekçesi nedir? Merak ediyorum” ifadelerini kullandı.

ABD’de İran’a yönelik yaptırımların delinmesi sürecinde rol oynadığı gerekçesiyle yargılanıp 28 ay tutuklu kalan, infazının ardından ise Türkiye’ye dönen eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla, dün yurt dışına çıkmaya çalışırken pasaportuna el konduğunu duyurmuştu.

Atilla, kişisel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Ailenle Kıbrıs’a gitmek isterken alanda pasaporta el konmak isteniyor, çıkış yasağı tebliğ edilmek üzere karakola götürülüyorsun” ifadelerini kullanmıştı.

Ne olmuştu?

Hakan Atilla, sabah saatlerinde ailesiyle birlikte İstanbul Havalimanı’na gitti. Buradan Kıbrıs Ercan Havalimanı’na gitmek isteyen Atilla, pasaportu kontrolünden geçerken hakkında yurt dışına çıkış yasağı olduğu fark edildi. Polis ekipleri, Atilla’yı pasaportuyla birlikte havalimanı içindeki polis merkezine götürdü. Burada Atilla’ya hakkındaki yurt dışı çıkış yasağı kararı tebliğ edildi. Atilla daha sonra serbest bırakıldı.

Atilla, bir diğer paylaşımında, “Ülkemize yıllarca hizmet ettik, onu el üstünde tuttuk savunduk koruduk, karşılığında gördüğümüz muamele alanlarda alıkonma. Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner” yazdı.

27 Mart 2017’de New York’taki JFK havalimanında tutuklanıp Manhattan’da bir cezaevine konulduğunda Halkbank’ın Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olan Hakan Atilla, odağında Reza Zarrab’ın olduğu davada yaşadıklarını “ABD Atilla’ya karşı” isimli kitabında anlatmıştı. 105 yıl hapis istemiyle yargılanan ve 32 ay ceza alıp 28 ay hapis yatan Hakan Atilla, Türkiye’ye döndükten sonra Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’ne atanmıştı. 1.5 yıl sonra kendi ifadesiyle ”hükümet bürokratı’ gibi davranan kişilerle anlaşamayıp bu görevinden istifa etmiş ve ve emekli olmuştu.

Hakan Atilla T24’ten Cansu Çamlıbel’e verdiği söyleşide, ABD’de tutuklandığı dönemde eşinin ve çocuğunun devlet içindeki bazı kişiler tarafından kendisine karşı bir koz olarak kullanılmak istendiğini ‘hissettiğini’ söylemişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir