Gençleri amaç alıyorlar! Burs dolandırıcılarına dikkat

Siber hatalılar maksadına ulaşabilmek için her fırsatı değerlendirmeye çalışıyor. Bu kapsamda ESET uzmanları dijital okuryazarlığı öbür yaş kümelerine nazaran daha yeterli olduğu düşünülen gençlerin siber hatalılar tarafından nasıl amaç alındıklarını inceledi.

Gençleri kandırmaya yönelik kullanılan dolandırıcılık tekniklerinden en çok kullanılanlar ESET uzmanları tarafından şu biçimde sıralandı;

BURS DOLANDIRICILIĞI

Lise mezuniyeti yaklaştıkça, gençler hayatlarındaki bir sonraki adıma ilerlemek için plan yapmaya başlarlar. Bu planlar ekseriyetle bir üniversitede yer almayı içerir. Lakin, üniversiteye gidilen yere bağlı olarak, bu amaçlar epey kıymetli olabilir. Dolandırıcılar, çeşitli biçimlerde hileli burslar oluşturarak maddi yardım arayan öğrencileri maksat alabiliyor.

Sahte burs başvurusu siteleri üzerinden öğrencilerin ferdî bilgileri alınıyor. Daha bu bu bilgiler burs başvurusu yapan şahsa karşı kullanılıyor. Bu bilgiler bazen şantaj hedefiyle kullanılabiliyor.

Ayrıca birtakım burs müracaat sitelerinde müracaat fiyatı ismi altında fiyat isteniyor. Fakat siber saldırganlar amacına ulaştıktan sonra burs müracaat sitesini kapatarak kayıplara karşıyor.

İSTİHDAM DOLANDIRICILIĞI

Genç iş arayanları hedeflemek için siber hatalılar, ekseriyetle gerçek olamayacak kadar âlâ görünen hileli istihdam teklifleri yaratır. Dolandırıcılar legal iş arama platformlarında uydurma iş ilanları yayımlayarak ve çoklukla konuttan çalışmaya ve yüklü bir maaş almaya imkân veren konumlar sunarlar. Emel, daha sonra kurbanlarının isimlerine banka hesapları açmak yahut kimliklerini geçersiz evraklar oluşturmak için kullanmak üzere çeşitli yasadışı faaliyetlerde kullanılacak ferdî bilgileri edinmektir. Bunun dışında aracı kurum olduklarını söyleyerek belirli bir fiyat de talep edebilirler.

Sosyal medya birçok genç için dijital oyun alanı olduğundan, teşebbüsçü dolandırıcılar onları, vakitlerinin birçoklarını geçirdikleri yerde hedeflemeye çalışırlar. Toplumsal medya dolandırıcılığı çeşitli biçim ve boyutlarda olabilir.  Ünlülerle ilgili şok edici başlıkları olan kısa makalelere kontaklar üzere görünür. Lakin, bu türlü bir temasa tıklayınca, makus hedefli bir web sitesine yönlendirilirsiniz. Dolandırıcılar kurbanlarıyla yarışlara yahut çekilişlere katılma teklifleri içeren iletiler aracılığıyla direkt irtibata geçebilirler, lakin tekrar de paylaşılan ilişki, gençleri aygıtlarını ziyanlı yazılımlarla istila edecek yahut hassas bilgilerini onlardan almaya çalışacak hileli bir web sitesine yönlendirecektir.

İNDİRİMLİ LÜKS ÜRÜNLER

İnternette artan bir öbür yaygın aldatmaca ise, toplumsal medyada yayımlanan düzmece reklamlarla, komik derecede düşük fiyatlarla lüks eser satışı tekliflerine yönlendiren içeriklerdir. Dolandırıcılar, tekliflerini gençlere cazip hale getirmek için, çok değerli olan hudutlu sayıda spor ayakkabılar, olağan bir maaş yahut yarı vakitli çalışan birinin karşılayamayacağı kadar değerli olan markalardan kıyafetler yahut çevrimiçi geçersiz Ray-Ban mağazaları üzere onlara hitap edecek markalar ve eserler sunmaya çalışırlar. Bu hile, bu eserlerin geniş bir yelpazesini sunan uydurma bir e-ticaret sitesi oluşturmaktan ibarettir; fakat, satın alma sürecinden sonra, size ya bir geçersiz eser gönderirler ya da hiç bir şey göndermezler. Ve en berbat senaryoda, kredi kartı bilgilerinizi paylaştıysanız, siber hatalılar bu bilgileri kullanarak kartınızdan müsaadesiz harcamalar yapacaktır.

CATFİSHİNG DOLANDIRICILIĞI

Dijital çağdaki birçok şeyde olduğu üzere, romantizm arayışı bile çevrimiçi hale geldi. Çevrimiçi arkadaşlık platformları romantizm dolandırıcıları için bol ödüllü bir avlanma alanı. Siber hatalılar kurbanlarını ekseriyetle toplumsal medyada arayarak onlara özel ileti yoluyla ulaşırlar. Hile ekseriyetle maksatlarının cazibeli bulacağı bir kişiyi taklit etmekten ibarettir. Dolandırıcı daha sonra kesin amaçlarına yani kurbanının parasına ulaşana kadar onları kandırmaya devam edecektir.

Gençleri amaç alan bu dolandırıcılık usullerine maruz kalmamak için ESET uzmanları şu tekliflerde bulundu;

  • Cazip görünen bir iş teklifine rastlarsanız, fakat bundan kuşku duyuyorsanız, kuşkulu bir şey olup olmadığını görmek için şirketle ilgili süratli bir web araması yapın. Ayrıyeten, ferdî bilgilerinizi sırf işe alındıktan sonra, maaşınızı alabilmek için paylaşmanız gerekeceğini unutmayın.
  • Benzer tavsiyeler burslar için de geçerlidir. Şayet bir burs arıyorsanız, bir web araması yaparak ve hatta direkt ofisleriyle bağlantıya geçerek bursu sunan kuruluşun legal olup olmadığını denetim ettiğinizden emin olun. Asla ve asla “işlem” ya da “avans” fiyatı üzere ödemeler yapmayın.
  • İnternetin altın kuralını unutmayın: “gerçek olamayacak kadar uygun görünüyorsa, o vakit muhtemelen gerçek değildir”. Yani, komik fiyatlı bir çift sonlu sayıda üretilmiş Jordan’a rastlarsanız, bu mutlaka bir aldatmacadır. Hâlâ ilginizi çekiyorsa, satıcıyla ilgili makus bir şey olup olmadığını görmek için internette onları araştırın.
  • Tanımadığınız birinden istenmeyen bir bildiri alırsanız, ve bu ileti bilhassa kuşkulu bir teklif yahut irtibat içeriyorsa gözünüzü açık tutmalısınız. Her durumda, yapılacak en yeterli şey iletisi görmezden gelmektir ve tanımadığınız şahıslardan gelen kontaklara tıklamamalısınız.
  • Bir yabancının sizle temas kurmaya çalışması ve birkaç ileti sonra size olan aşkını  itiraf etmeye başlaması durumunda, örümcek hisleriniz hareketlenmeye başlamalıdır. Süratli bir karşıt imaj aramasıyla birinin kimliğine bürünüp onu taklit edip etmediklerini ortaya çıkaracaktır.

Related Posts

Emtia emektarı: Bitcoin şimdi ‘aşırı indirimlerde’

Bitcoin ( BTC ) fiyatı, yayınlandığı tarihte 19.000 doların üzerinde işlem yapmak için küçük kazançlar elde etmesine rağmen, daha geniş …

Türk Telekom’dan internet tarifelerine büyük artırım

Artan enflasyon, hayat pahalılığı nedeniyle artırımlar gelmeye devam ediyor. Elektrik, doğalgaz, ulaşım, besin, giysi üzere her alanda gelen …

Call of Duty Modern Warfare 2 Sistem Gereksinimleri

FPS oyunlarını seven hemen hemen herkes hayatında en az bir kere Call of Duty Modern Warfare serisini oynamıştır. Hem hikayesi ve oynanışıyla …

iPhone 14 pro max Türkiye satış fiyatı ve özellikleri

Sosyal medya üzerinden son günlerde gündemde yer alan İphone 14 aygıtı sevenleri ile buluşma tarihini bekliyor. ABD merkezli olan Apple’nin son …

Türk İllüstratörden Güç Yüzükleri Dizisi İçin Enfes Çalışma

Ünlü illüstratör Yaşar Vurdem, geçtiğimiz yıl hazırladığı çalışmalar ile dikkat çekmişti. Vurdem’in çalışmaları ABD’de Adobe’nin reklam …

iPhone 14’ün batarya mühleti ne kadar, kaç saat gidiyor? İşte iPhone 14 pil ömrü

iPhone 14 tek şarjla kaç saat gidiyor, muhakkak oldu. Apple’ın geçtiğimiz gün düzenlediği ‘Far Out’ etkinliğinde iPhone 14, iPhone 14 Plus …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.