Finlandiya: Rusya’ya karşı kolay lokma olmayacağız

Finlandiya Genelkurmay Lideri Timo Kivinen, ülkesinin muhtemel bir Rus saldırısına karşı on yıllardır hazırlık yaptığını ve Rusya’nın muhtemel bir akınında kendilerini sert bir biçimde savunacaklarını belirtti.

Finlandiya’nın kıymetli bir askeri mühimmata sahip olduğunu tabir eden Finlandiya Genelkurmay Lideri, askeri olarak ellerindeki imkanların yanı sıra ‘Finlandiyalıların savaşmak için yüksek motivasyona sahip olmalarını’ değerli bir etmen olarak tabir etti. Kivinen, “Ukrayna’daki savaşın şu anda kanıtladığı üzere, en değerli savunma sınırı insanın iki kulağı arasındadır” dedi.

‘ZOR BİR LOKMA OLACAĞIZ’

Finlandiya’nın askeri savunmasını, Ukrayna’da yaşanan savaşta Rusya’nın kullandığı üzere büyük bir ateş gücü, zırhlı kuvvetleri ve hava kuvvetleri kullanımına karşı bir çatışma için geliştirdiklerini söyleyen Kivinen, “Ukrayna, Rusya için sıkıntı bir lokma oldu ve Finlandiya da o denli olacaktır” diye konuştu.

DW Türkçe’deki habere nazaran Finlandiya’nın Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) üyesi olmak için müracaatta bulunduğunu hatırlatan Kivinen, örgüte dahil olurlarsa NATO’nun ortak hava denetim sistemi sayesinde ülkelerinin erken ihtar kapasitesini artırabileceklerini belirtti.

NATO’nun kolektif savunma unsuruna de atıfta bulunan Kivinen, Finlandiya’nın bir üyeye yapılan akının tüm üyelerine yapılan bir akın olarak kabul edildiği bir ittifakın kesimi olmanın caydırıcılığından da yararlanacağını söyledi. Lakin Finlandiya’ya muhtemel bir atak olması halinde ülkenin savunmasının ana sorumluluğunun Finlandiya’da olacağını söz etti.

On yıllardır askeri olarak bağlantısızlık siyasetini izleyen Finlandiya, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya saldırmasının akabinde İsveç’le birlikte NATO üyesi olabilmek için mayıs ayında resmi müracaatta bulundu. NATO’ya yeni üye kabulü için ittifakın 30 üyesinin de onayı gerekiyor. Lakin Türkiye, bu iki ülkenin ‘PKK ve DHKP-C ile ortalarına uzaklık koyamadıkları’ gerekçesiyle üyeliklerine soğuk bakıyor.

SOVYETLERLE İKİ KERE SAVAŞTI

1940’lı yıllarda doğudaki komşusu Sovyetler Birliği ile iki sefer savaşan Finlandiya, bu savaşlarda yaklaşık 100 bin vatandaşını ve topraklarının onda birini kaybetti. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra her ne kadar tarafsız olsa da Finlandiya askeri olarak savunmasını güçlü tuttu. 5,5 milyon nüfusa sahip olan Finlandiya’nın savaş vakti için 280 bin asker ve 870 bin de yedek askeri bulunuyor. Finlandiya’da askerlik hala mecburî tutuluyor.

Finlandiya gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 2’sini savunma harcamaları için kullanıyor. Bu oran, birçok NATO ülkesinin savunma harcamalarından daha fazlasına tekabül ediyor. Stoklarında 370 kilometreye kadar uzaklık gidebilen seyir füzeleri bulunan Finlandiya, dört yeni savaş gemisi ile ABD’li savunma şirketi Lockheed Martin’den 64 adet F-35 savaş jeti sipariş etti. Finlandiya ayrıyeten Rusya sonuna duvar örmeyi planlıyor. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.