El Salvador’un tartışmalı lideri Türkiye’ye geliyor

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere Türkiye’yi ziyaret edeceğini açıkladı.

Bukele, Twitter hesabından yaptığı Türkçe, İspanyolca ve İngilizce paylaşımlarda Türkiye’yi ziyaret edeceğini duyurdu.

6,5 milyon nüfuslu Orta Amerika ülkesinin 41 yaşındaki lideri Bukele, dünyada ilginç bir siyasi figür olarak tanınıyor.

2021’de kripto para birimi bitcoin’i yasal para birimi olarak kullanma kararıyla dünyada bir ilke imza atan Bukele’nin Türkiye ziyaretinde, kripto paraların da gündeme gelebileceği belirtiliyor.

‘OSMANLI TORUNU’ İŞ İNSANI

Tam adı Nayib Armando Bukele Ortez olan El Salvador lideri, 2019’da merkez sağcı Ulusal Birlik İçin Büyük İttifak (GANA) koalisyonunun adayı olarak seçimi kazanmış ve devlet başkanlığı koltuğuna oturmuştu.

2015- 2018 arasında başkent San Salvador’un belediye başkanı olarak görev yapan Bukele, aynı zamanda Yamaha Motors’un El Salvador’daki biriminin sahibi büyük bir iş insanı.

Nayip Bukele, seçildiği dönemde Türk basınında “Osmanlı torunu” olarak nitelenmişti. Kökleri 1900’lerin başında Osmanlı egemenliğinde olan Filistin topraklarına dayanan Bukele, ülkesindeki Müslüman toplumunun önde gelen isimlerinden olan Filistin kökenli imam ve işadamı Armando Bukele Kattán’ın oğlu.

‘DÜNYANIN EN HAVALI DİKTATÖRÜ’

Ülkesinde otoriterlik suçlamalarına hedef olan Bukele, bir dönem Twitter hesabında profiline “dünyanın en havalı diktatörü” yazmıştı.

Salaş kıyafetleriyle, sık sık giydiği dar pantolonları ve beyzbol şapkasıyla dikkat çeken genç liderin Twitter profilinde şu anda “El Salvador CEO’su” yazıyor.

Evli ve bir kız çocuğu babası Bukele’nin, iktidarını güçlendirmek için El Salvador Anayasası’nı değiştirme girişimleri ve Bitcoin hamlesi geçen sene ülkede protestolara yol açmıştı.

MECLİSE ASKER GÖNDERMİŞTİ

Bukele, 2020’de güvenlik bütçesine bazı milletvekillerinin itiraz etmesi üzerine Meclis’e asker göndermiş, askerlerin meclisteki baskını öncesinde de “Düğmeye basmak istesem basarım” diyerek muhalefete gözdağı vermişti.

2021’de başsavcı ve beş Yüksek Mahkeme yargıcını görevden alma hamlesi, muhalefet tarafından “seçilmiş kişi tarafından düzenlenen darbe girişimi” diye nitelenmişti.

Bukele’nin ülkede şiddeti azaltmak için Los Angeles merkezli uluslararası suç çetesi Mara Salvatrucha (MS-13) ile anlaşma imzaladığı iddiası da dünya kamuoyunda epey dikkat çekmişti.

Bukele iktidarında El Salvador’da cinayet oranları rekor seviyede düşerken, halk arasında devlet başkanına destek oranları da bir hayli yüksek.

Related Posts

Fırtına nedeniyle adalara yarın yapılacak feribot seferleri iptal edildi

Çanakkale Boğazı ve adalar hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ A.Ş., yarın Kuzey Ege’deki hava muhalefeti sebebiyle Kabatepe- Gökçeada ile …

Miçotakis’ten Türkçe paylaşım: Türk halkının düşmanı değiliz

Türkiye ile Yunanistan ortasında Ege ve Akdeniz’de yaşanan kriz, Yunanistan’ın bilhassa askeri alanda saldırgan tutumları nedeniyle tırmandı …

Kadirov’dan tehdit: Sizi Ukrayna’ya cepheye gönderirim

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in kısmi askeri seferberlik ilanı sonrası Rusya’dan da sonlu sayıda da olsa birçok kişi protesto şovları …

11 milyon Ukraynalıdan 7 milyonu ülkesine geri döndü

Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlaması ile çatışmaların ağır olduğu bölgelerde Ukraynalı birtakım vatandaşlar ülkelerini terk etmek durumunda …

Arnavutköy’de denetimden çıkan araç, okula giden çocuğa çarptı

İstanbul’un Arnavutköy ilçesine bağlı Yunus Emre Mahallesi 30 Ağustos Caddesi üzerinde, dün sabah saatlerinde şoförünün direksiyon hakimiyetini …

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’dan referandum açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, BM Güvenlik Konseyi’ne katılmak üzere geldiği ABD’nin New York kentindeki temaslarını sürdürüyor. İkili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.