El Salvador Devlet Başkanı Bukele’ye ‘Dostluk Payesi Beratı’

Ankara Ünivresitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ın makamında gerçekleşen ziyaretin ardından, El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, üniversite senato salonunda Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Faruk Kaymakcı, Ankara Üniversitesi Latin Amerika Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Necati Kutlu, senato üyeleri, büyükelçiler, akademisyenlerle bir araya geldi.

Rektör Prof. Dr. Necdet Ünüvar, El Salvador Devlet Başkanı Bukele’yi Ankara Üniversitesi’nde konuk ettiklerine vurgu yaparak şunları söyledi:

* Dün Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan ile birlikte çok önemli anlaşmalara imza attılar. 6 tane anlaşma imzalandı. Bunlardan bir tanesi de üniversitemizi ilgilendiren Ankara Üniversitesi Deniz Hukuku Araştırma Merkezi ile olan bir anlaşmaydı.

* Ankara Üniversitesi olarak bundan çok büyük gurur duyduğumuzu ifade etmek isterim. Sayın Cumhurbaşkanı’nın Ankara Üniversitesi ziyareti bir tesadüf değildir.

* Ankara Üniversitesi’nde gerçekten çok önemli bir Latin Amerika Araştırma Merkezi bulunmaktadır. Ziyaretleri ile bizleri onurlandıran Sayın Cumhurbaşkanı’na, değerli eşlerine ve tüm katılımcılara saygılarımı sunuyorum.

“BİRLİKTE ÇOK FAZLA ŞEY KAZANACAĞIZ”

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele ise şu ifadeleri kullandı:

* Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ankara Üniversitesinde gerçekleştirdiğimiz ziyaretler, El Salvador’un Türkiye’de büyükelçilik açmış olması, Türkiye’nin yakın zamanda El Salvador’da büyükelçilik açacak olması ve Cumhurbaşkanı’nın ülkemize ziyareti bu ilişkilerin daha fazla güçleneceğini bize temin edecek.

* El Salvador küçük bir ülke; ama belki de Türkiye’nin Latin Amerika’daki stratejik noktası için uç nokta olabilir. Bu bilgi, irfan yuvasında sizlere bir davet sunmak istiyorum.

* Gelin beraber geleceği değiştirelim, engelleri yıkalım. Tabii ki şimdiyi de kazanalım. Şimdiki zamanı kazanırken geleceği de kazanmaya yönelik adımlar atalım.

* Geçmişteki düşüncelerimizi ya da yaptıklarımızı bir kenara bırakıp, geleceği de birlikte kazanalım. Eminim birlikte çok fazla şey kazanacağız.

* Bunu Amerika kıtasının en küçük ülkesinden Türkiye gibi güçlü bir ülkeye yapılmış bir davet olarak sunuyorum. Çok teşekkür ederim.

Konuşmaların ardından, Prof. Dr. Ünüvar, Bukele’ye ‘Dostluk Payesi Beratı’ takdim etti.

Related Posts

11 milyon Ukraynalıdan 7 milyonu ülkesine geri döndü

Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlaması ile çatışmaların ağır olduğu bölgelerde Ukraynalı birtakım vatandaşlar ülkelerini terk etmek durumunda …

Arnavutköy’de denetimden çıkan araç, okula giden çocuğa çarptı

İstanbul’un Arnavutköy ilçesine bağlı Yunus Emre Mahallesi 30 Ağustos Caddesi üzerinde, dün sabah saatlerinde şoförünün direksiyon hakimiyetini …

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’dan referandum açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, BM Güvenlik Konseyi’ne katılmak üzere geldiği ABD’nin New York kentindeki temaslarını sürdürüyor. İkili …

İHA muhabirine saldıran güvenlik hakkında idari soruşturma

Erzurum Atatürk Üniversitesi yerleşkesi içerisinde bulunan merkezi yemekhanede dün çıkan yangını görüntüleyen İHA muhabirine saldıran özel …

Suriyeli ve Türk yardım dernekleri Rasulayn’da anaokulu açtı

Okulun açılışında konuşan Rasulayn Lokal Meclis Lideri Muhammed Hamza, anaokulunun öğrenciler için güzel olmasını temenni ederek Suriyeli ve Türk …

Yol verme tartışmasından silahlı çatışma çıktı

İstanbul Beyoğlu ilçesi Okmeydanı’nda iddiaya göre yol verme yüzünden başlayan tartışma silahlı çatışmaya döndü.Olay, geçen perşembe günü saat 18 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.