Doğal ağrı kesici olarak kullanılan 14 besin

Bazı bitki ve meyveler binlerce yıldır doğal ağrı kesici olarak kullanılıyor.

Hayatlarının muhakkak devirlerinde çeşitli ağrı şikayetleri nedeniyle hayat kalitesi düşen çok sayıda kişi, ilaçların yerine daha az yan tesiri olduğunu düşündüğü doğal ağrı kesicileri tercih ediyor. Bedeni gevşeterek birtakım ağrıları hafifleten bu bitki ve meyveleri tüketirken çoka kaçılmaması gerekiyor. Dyt. Betül Merd, doğal ağrı kesici besinlerle ilgili bilgi verdi.

Kırmızı üzüm

Bu meyvenin koyu renkli olanı, doku dejenerasyonuna katkıda bulunan enzimleri bloke eden güçlü bir bileşik olan resveratrol içermektedir. Yapılan araştırmalarda resveratrolun, sırt ağrısına neden olan kıkırdak hasarına karşı muhafaza sağlayabildiği belirlenmiştir.

Zencefil

2000 yıldır sindirim sistemine rahatlattığı bilinen zencefil tıpkı vakitte tesirli bir ağrı kesicidir. Mide bulantısını önleyen zencefil tıpkı vakitte mide yatıştırma özelliğiyle de bilinmektedir. Zencefil, artrit kaynaklı ağrıyan eklemler ve adet krampları da dahil olmak üzere ağrıyla savaşan doğal bir bitkidir. Yapılan çalışmalarda, zencefil kapsüllerinin antiinflamatuar ilaçlar üzere, ağrıları hafifletmede işe yaradığı belirlenmiştir. Miami Üniversitesi’nde 6 hafta süren bir araştırma sonucunda, kronik diz ağrısı olan hastaların neredeyse 3’te 2’sinin zencefil özü kullanarak ayağa kalktıktan sonra daha az ağrı hissettiği bildirilmiştir. Araştırmalar, zencefilin idman sonrası ağrının üstesinden gelmeye yardımcı olabileceği tarafındadır.

Papatya

Papatya da ağrı kesici hususlar bulunmaktadır. Bilhassa hudut sistemi ile ilgili ağrılar için yüzyıllardır beşerler tarafından kullanılır. Düzgün bir kas gevşetici özelliği olan papatya çayının ağrıları azalttığı kabul edilmektedir.

Soya

Soyanın osteoartrit diz ağrısını yüzde 30 ve üzeri oranda kestiği tespit edilmiştir. Oklahoma Eyalet Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, üç ay boyunca günde 40 gram soya proteini tüketmenin hastaların ağrı kesici ilaç kullanımını yarı yarıya azalttığı belirlenmiştir.

Soyanın içerindeki izoflavonların anti-inflamatuar özelliği sayesinde ağrı kesici tesire sahip olduğu bilinmektedir.

Zerdeçal

Zerdeçalın içindeki bileşik, iltihaplanma dahil olmak üzere bedendeki çeşitli süreçleri etkileyebilmektedir. Kurkumin desteği alanların romatoid artrit ve osteoartrit meseleleri ile baş edebildiği ortaya çıkmıştır. Zencefilin demlenmesi ve içine bal konulmasıyla hazırlanan çaya karabiber eklenmesi tesirini artırmaktadır. Hint besinlerinde yaygın olarak kullanılan baharatın, romatoid artrit ağrısına ibuprofen kadar tesirli olduğu belirlenmiştir. Sıçanlar üzerinde yapılan araştırmalarda, zerdeçalın eklemlerin artritten tahribatını da engellediği gözlenmiştir.

Kiraz

Kirazın içeriğindeki antosiyaninler ismi verilen yüksek ölçüde antioksidanlar, kirazın ağrıyla uğraş gücünün anahtarıdır. Yapılan araştırmalarda, kiraz suyunun antrenman yapan erkeklerde kas hasarı semptomlarını azalttığı belirlenmiştir. Ağrı kesici antosiyaninler ayrıyeten böğürtlen, vişne, ahududu ve çilekte de bulunmaktadır.

Kahve (kafein)

Reçetesiz satılan birçok soğuk algınlığı ve baş ağrısı ilacında kafein bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda, bilinen ağrı kesicilerle birlikte tüketildiğinde ağrı kesicilerin tesirlerini arttırdığı belirlenmiştir. Son yıllarda ise kafeinin kendine mahsus ağrı azaltıcı güce sahip olduğu da ortaya çıkmıştır. Fakat kafein alımında çoka kaçmamak gerekmektedir.

Balık

Balıktaki omega-3 yağ asitleri, romatoid artrit, migren ve Crohn hastalığı da dahil olmak üzere kimi otoimmün hastalıklardan kaynaklanan ağrı yahut iltihaplanmayı azaltabilmektedir. Sistemli balık tüketen, kronik boyun ve sırt ağrısı olan hastalarda tesirli olduğu bilinmektedir. Yapılan bir araştırmada ağrısı olan hastaların yüzde 60’nın üç ay boyunca balık yağı tükettikten sonra rahatlama yaşadığı ve neredeyse birden fazla ağrı kesici ilaçları büsbütün bıraktığı bildirilmektedir. Kronik ağrıları olanların somon, uskumru, sardalye yahut alabalık üzere yağlı balıklardan haftada 2-3 öğün yemesi önerilmektedir. Hepsi de omega-3 kaynağı olan bu balıklar tertipli tüketildiğinde ağrıyı baskılamaktadır. Fakat kan sulandırıcı alınıyorsa, evvel uzman tabibe danışılmalıdır. Zira omega-3’ler bu ilaçların tesirini artırabilmektedir.

Yaban mersini

Yaban mersini, iltihapla savaşabilecek ve ağrıyı azaltabilecek çok sayıda bitkisel öğeler içermektedir. Meyvenin mevsimi değilse, donmuş yaban mersini taze ile benzeri biçimde besin içeriğine sahiptir. Çilek ve portakal da dahil olmak üzere antioksidan ve polifenol içeren öbür meyvelerin de yatıştırıcı tesirleri vardır.

Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği, migren ataklarını azaltmasıyla bilinen bir mineral olan harikulade bir magnezyum kaynağıdır. Ayrıyeten osteoporozun önlenmesine ve tedavisine yardımcı olmaktadır. Daha fazla magnezyum için badem ve kaju fıstığı, koyu yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak ve lahana gibi), fasulye ve mercimek tertipli olarak tüketilmelidir.

Nane

Nane yağı, irritabl bağırsak sendromunun ayırt edici özellikleri olan ağrılı kramplarını, gazı ve şişkinliği gidermektedir. Çoka kaçmamak kaidesiyle nane çayı tüketenler, mide rahatsızlığına bağlı ağrılarının yatıştığını belirtmektedir.

Ceviz

İçeriğindeki yüksek ölçüde omega-3 yağ asitleri ile beyin ve kalp sıhhatinin yanı sıra ağrılara da uygun gelmektedir. Nizamlı olarak ceviz tüketmek, kas ve eklem ağrılarına karşı tesirlidir. Bilhassa kahvaltılarda ve orta öğünlerde tüketilmesi önerilmektedir.

Sarımsak

Diş ve baş ağrısına yeterli gelen sarımsak, doğal antibiyotik olarak bilinmektedir. Özel sıhhat durumları haricinde çoklukla günde 2-3 diş sarımsak kas ve kemik ağrılarına uygun gelmektedir.

Sızma zeytinyağı

İçeriğinde oleokantal enzimi olan sızma zeytinyağının, doğal bir anti-inflamatuar yani iltihap giderici tesiri vardır. Ayrıyeten bu enzimin ağrıyı azalttığı belirtilmiştir. Lakin bu enzimin tesirli olabilmesi için zeytinyağının natürel olması ve eski tarzlara nazaran sıkılarak tüketime hazır hale getirilmesi kıymetlidir. Tüm bu besinler şahısta kronik hastalıklar ya da beslenme ile farklı problemler varsa dikkatli tüketilmeli, gerekli hallerde doktora danışılmalıdır.

Related Posts

Kovid-19’a yakalanan Biden’dan ‘ben iyiyim’ paylaşımı

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, ABD Lideri Joe Biden’ın Kovid-19’a yakalandığını ve hafif belirtiler gösterdiğini duyurdu. Jean-Pierre …

Sabaha Neden Bir Bardak Ilık Su Ve Bir Muzla Başlamalısınız?

Bazı beşerler güne kahvaltı yapmadan başlayamaz, kimileri ise sabahın erken saatlerinde hiçbir şey yiyemez. Pekala siz ikinci kategoriye mi …

En sık görülen 10 genetik hastalık

Genetik bir hastalığa, bir yahut daha fazla gendeki yahut bir kromozomun tamamındaki bir anormallik neden olur. Mutasyona uğramış genin …

Türk bilim insanlarından Kırım Kongo’ya çare olabilecek araştırma

Yaz aylarında görülen ve kene ısırmasıyla ortaya çıkan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’nin (KKKA) erken teşhisi ve tedavisine yönelik Türk bilim …

Uyku apnesi kalp krizinden reflüye birçok hastalığa yol açıyor

Nöroloji Uzmanı Dr. Cem Ortaçbayram, yetişkinlerde uyku bozukluklarına yol açan yaklaşık 100 hastalık olduğuna değinerek bunlardan en yaygın ve …

Çiçek aşısını kim buldu?

Çiçek aşısı, geçmiş yıllarda görülen çiçek hastalığı dolayısıyla rutin olarak aşı takvimi içerisinde yer almaktaydı. 1980 yılı itibariyle çiçek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.