Daily Mail: 11 Eylül’ü öven sinagog saldırganı ABD’ye nasıl girdi?

ABD’nin Teksas eyaletinde önceki gün bir sinagoga saldırıp 4 kişiyi rehin alan İngiliz vatandaşı Malik Faysal Akram’ın, memleketinde 11 Eylül saldırılarını övdüğü için resmi kurumlarca “tehdit” olarak sınıflandırıldığı ortaya çıktı.

Teksas’taki Beth Israel Sinagogu’na ayin sırasında saldıran Akram saatler süren operasyonda öldürülmüş, 4 rehine kurtarılmıştı. ABD Başkanı Joe Biden olayı “terör eylemi” olarak nitelemişti.

ABD ve İngiltere polis teşkilatları 44 yaşındaki Akram’ın terör örgütleriyle bağlantılarını incelemeye alırken, saldırgan hakkında 2001’de memleketi Lancashire’da resmi mahkemeye giriş yasağı kararı alındığı bildirildi.

SABIKASI KABARIKTI

İngiliz Daily Mail gazetesinin özel haberine göre saldırgan, 11 Eylül’de Dünya Ticaret Merkezi’ne saldırarak yüzlerce kişinin ölümüne yol açan uçaklarda olmayı arzuladığını söylediği için o dönemde mahkeme tarafından “tehdit” olarak nitelenmişti.

Üst üste yaşanan olayların ardından Lancashire’daki Blackburn Sulh Mahkemesi, Akram’ın mahkemenin bulunduğu alana girmesini yasaklamıştı.

Daily Mail, sabıka kaydı da bir hayli dolu olan Akram’ın iki hafta önce sorun yaşamadan ABD’ye nasıl girmiş olabileceği sorusunu gündeme getirdi.

Haberde ABD’deki yetkililerin İngiltere’deki suç kayıtlarına düzenli olarak erişememesi nedeniyle Akram’ın sicilinin şüphe yaratmamış olabileceği belirtildi.

Akram’ın sık sık gittiği Pakistan’daki İslamcı örgütlerle bağlarının da incelendiği kaydedildi.

İngiltere’de yaşayan ailesi de, ABD’de bir süredir evsizlerin kaldığı yerlerde yaşayan ve sokakta silah alan Akram’ın akıl sağlığıyla ilgili sorunları olduğunu söyledi.

Saldırganın abisi, İngiliz basınına yaptığı açıklamada “Polis onu tanıyor. Sabıkası vardı. Nasıl vize alabildi ve silah aldı?” dedi.

Sinagoga düzenlenen saldırıyla bağlantılı olarak 18 yaşından küçük iki kişinin gözaltına alınması, olayın arkasında bir terör örgütü olabileceği yönünde soru işaretleri yaratmıştı.

FBI’dan yapılan açıklamadaysa, saldırıyla bağlantılı başka kişiler olduğuna dair bir işaret bulunmadığı bildirildi.

Related Posts

MİT’ten Suriye’de kritik operasyon: 19 terörist ele geçirildi

MİT’in Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü IŞİD’in aksiyon hazırlığındaki hücre yapılanmasına operasyon düzenledi. Operasyonda biri meyyit 19 …

CHP: Hizmet alım ihalelerinde doruktan tırnağa usulsüzlük var

ANKARA- CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, Sayıştay’ın 2021 yılı kontrol raporlarında pek çok ihalede usulsüzlük ve şaibenin tespit …

SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Göçebe kültürünün yitip gitmesine istek göstermeyiz

Son dakika haberi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İznik’te düzenlenen 4. Dünya Göçebe Oyunları açılış merasimine katıldı. Cumhurbaşkanı …

Kılıçdaroğlu ve Karamollaoğlu’ndan ortak açıklama: Bu hafta sonu karara bağlayacağız

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu görüşmelerinin akabinde açıklamalarda bulundu …

Carmen operası 15 yıl sonra tekrar AKM’de sahnelenecek

Dünya genelinde en çok sahnelenen operaların başında gelen Carmen, Beyoğlu Kültür Yolu Şenliği kapsamında 1 Ekim’de Atatürk Kültür Merkezi’nde …

Erdem Eroğlu: Son 10-15 yılı hiç verimli geçirmedik

Türkiye Güreş Federasyonu Lideri Onur Eroğlu, 2022 Belgrad Dünya Güreş Şampiyonası kıymetlendirme toplantısı düzenledi. Türkiye Güreş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.