Çeşitlilik rüzgarları esiyor… Doctor Who’ya artık de trans yardımcı geliyor

BBC üretimi bilimkurgu dizisi “Doctor Who”da, yeni hekimi oynayacak aktörün siyah olduğu açıklanmıştı. Bu yenilikçi kararın akabinde tabibin yardımcısını da trans bir aktrisin canlandıracağı duyuruldu.   

Tüm dünyayı tesiri altına alan çeşitlilik rüzgarları dizi bölümünde de esmeye devam ediyor. 1963 yılından beri yayınlanan tanınan bilimkurgu dizisi Doctor Who’nun yeni döneminde siyah bir hekim ve yanında da transseksüel bir yardımcı olacağı açıklandı.

Daily Mail’in haberine nazaran, vakitte seyahat yapan ve Vakit Lordu olan bir karakterin başrolde yer aldığı dizide yeni tabibi, Ruanda asıllı İskoç oyuncu Ncuti Gatwa oynayacak. Yardımcısı Rose karakterini ise 18 yaşındaki İngiliz oyuncu Yasmin Finney canlandıracak.

Yasmin Finney, Netflix’te yayınlanan Heartstopper dizisinde canlandırdığı trans karakter Elle Argent rolüyle tanınıyor.

Yasmin Finney…

“MUTLAK BİR SEVİNÇ”

Uzun vakittir devam eden dizide başrolde ve yardımcı rollerde vakit zaman değişiklikler yapılıyor. Gatwa, rolü, 2017’den bu yana 13. ve birinci bayan tabibi oynayan İngiliz oyuncu Jodie Whittaker’dan devralacak.

Dizinin müellifi ve yürütücü imalcisi Russess T. Davies, 60. yıldönümü yaklaşan dizide trans bir aktrisin de yer almasının “mutlak bir sevinç” olduğunu söyledi.

Yeni rolüyle ilgili konuşan Finney ise, “Birisi sekiz yaşındaki Yasmin’e bir gün bu ikonik şovun bir kesimi olacağını söyleseydi, ona asla ancak asla inanmazdım.”

Ncuti Gatwa…

“Bu dizi pek çok insanın kalbinde bir yere sahip, bu yüzden efsanenin kendisi olan Russell tarafından trans bir aktrise yer verilmesi yalnızca bu yılı değil, tüm hayatımı değiştirdi.”

“Bu seyahate başlamak ve hepinizin Rose’un nasıl çiçek açtığını görmeniz için sabırsızlanıyorum” dedi.

Dizinin eski oyuncuları orta ara gelip dizide tekrar konuk oyunculuk yapıyorlar. Lakin evvelce Rose karakterini canlandıran Billie Piper’ın diziye dönüp dönmeyeceğine dair bir ipucu ise şimdi yok.

Billie Piper…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.