Boğaz manzaralı araziyi kim satın aldı?

İstanbul’un Üsküdar ilçesinde AK Parti’li belediyenin sekiz yıl önce sattığı boğaz manzaralı arazide, inşaat çalışmalarına başlandı, ağaçlar kesildi. Oysa bu arazi, park olarak kullanılacağı belirtilerek, ‘kamuya terk edilmiş’ yeşil alandı. Yör Yapı’nın inşaatına ise mahalle sakinleri tepki gösteriyor.

1994’te ‘park alanı’ olarak tescil edilen, çevre sakinlerinin de çocuk parkı yapılacak diye beklediği söz konusu arazi, Üsküdar Belediyesi tarafından 2013’te imara açıldı.

Çengelköy Konakları’nın doğusunda kalan bin 500 metrekarelik kamuya terk alan, 4 Eylül 2013’te ‘konut alanı’ olarak belirlendi.

Önceki planlarda ‘park alanı’ olan arazi, böylece konut alanına çevrildi. Hazırlanan imar planlarıyla da alana “2.5 kat + bodrum” inşasına hazır hale getirildi.

Ancak konut alanına çevrilen parselin bin 112 metrekaresi Üsküdar Belediyesi adına tapuda tescil ettirildi, alana “876 Ada 99” olarak yeni parsel numarası verildi.

AĞAÇLARI KESTİLER

Belediye, 2014 yılının Eylül ayında muhammen bedeli 3 milyon 171 bin TL olarak belirlenen söz konusu araziyi sattı. Aradan geçen sürenin sonrasında da alanda inşaat çalışmalarına başlandı.

Arazinin sahibi olarak görülen Yör Yapı İnşaat, 24 Haziran tarihinde inşaata ilişkin ruhsat aldı. İş makinelerinin bölgede çalışmalarını sürdürdüğü, ağaçları söktüğü bildirildi.

Bölge sakinler ise tepkili. Mahalleli Gizem Duman Şeşen, “Belediyenin önce mahallenin parkı olacak dediği, sonra gece yarısı sattığı tek yeşil alanda inşaata başlandı. Yör Yapı mahallenin yeşil alanını katletti.

Kimse durdurmadı. Üsküdar Belediyesi park alanı olan kamusal yeri, bunlara satmış ve sonuç bir katliam oldu. Ağaçlardan görünmeyen bu alan şimdi çırılçıplak kaldı” dedi.

CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş ise “Üsküdar Belediyesi’nin bir emlak şirketi gibi çalıştığına” dikkat çekti. CHP’li Çağdaş, “Belediye, maalesef kamusal alanları bir rant unsuru olarak kullanmaya devam ediyor” dedi ve ekledi:

“2014 yılından bu yana 200 bin metrekarenin üzerinde yer sattı. Kentin yeşil alanları, deprem toplanma alanları vb. tüm kamusal arazileri elden çıkarılıyor. Geçtiğimiz haftalarda Kandili Ofton Serene sitesinin terk alanında kalan 3 bin 145 metrekare yeşil alan da ‘yüksek yoğunluklu konut alanı’ ilan edildi ve imara açıldı.

Vatandaşların tüm itirazlarına, CHP Meclis gruplarının gerek Üsküdar gerekse de İBB’deki karşı çıkışına rağmen, her iki Meclis’teki çoğunlukları ile bu kararları aldılar. Üsküdar’ı bir rant alanı olarak gören, giderayak kamusal alanları yandaşlarına açan bu anlayışla mücadele etmeye, ilk seçimde Üsküdar’ı bu rantçı anlayıştan kurtarmak için çalışmaya devam edeceğiz.”

Related Posts

İngiltere’de elektrik faturaları cep yakıyor

İngiltere’de hane halklarının ortalama güç harcamalarının önümüzdeki nisan ayında 4.420 sterline yükselmesi bekleniyor. Ülkede şu anki ortalama …

EYT’de flaş gelişme: Bakan Alım kesin tahlil için tarih verdi

Ankara’da Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) ait tahlil trafiği hızlandı. EYT Platformu üyelerinden oluşan bir heyet, evvelki gün AK Parti Küme …

Eski Ziraat Bankası Yöneticisi: Binance’den Bunu İsteyen Türkiye Olabilir!

Eski Ziraat Bankası yöneticisi Prof. Dr. Şenol Babuşçu, 27 Temmuz’daki Binance CEO’su CZ ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati toplantısından …

Fenerbahçe’nin UEFA Avrupa Ligi play-off turundaki rakibi belli oldu

Fenerbahçe, UEFA Avrupa Ligi’nde 3. ön eleme turunu geçmesi halinde play-off turunda FK Austria Wien ile karşılaşacak.

AB’den maymun çiçeği aşısına izin

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) hızla yayılan maymun çiçeği virüsünü dünya genelinde acil durum ilan etmesinin ardından Avrupa Komisyonu virüse …

Sanayi devi Profilo Holding’in iflasında yeni gelişme

Profilo Holding hakkında verilen iflas kararı, yüksek mahkemece ortadan kaldırıldı. İşte detaylar… Sözcü’den Hayati Arıgan’ın haberine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.