Bakan Soylu açıkladı: İşte ülkesine dönen Suriyeli sayısı

Bakan Soylu, Afet ve Acil Durum İdaresi (AFAD) Başkanlığında düzenlenen, “Bir Ortadayız İdlib’in Yanındayız” kampanyası kapsamındaki “İdlib 100 bin Briket Konut Tanıtım Toplantısı”na katıldı.

Türkiye’nin son 4 yılda dünyada en fazla insani yardım yapan ülke olduğunu belirten Soylu, “Türkiye, göç problemine hayalci yahut ütopik bakıyor değildir. Yaşananlar, bizim sebep olmadığımız bir güvenlik sıkıntısının, coğrafik pozisyondan ötürü bize yansımasıdır. Biz yalnızca, bu sorunu akla, mantığa, vicdana ve medeniyet kıymetlerimize uygun biçimde yönetmeye çalışıyoruz” dedi.

“503 BİN 150 SURİYELİ KARDEŞİMİZ ÜLKESİNE İSTEKLİ OLARAK GERİ DÖNDÜ”

Bakan Soylu, şöyle devam etti:

“Son datalara nazaran 503 bin 150 Suriyeli kardeşimiz ülkesine istekli olarak geri döndü. Bunu artırmak, oranın daha çok istikrara kavuşmasına, oradaki insanlara bir nefes alma imkanı, barınma imkanı oluşturulmasına bağlıdır. Bu noktadan hareketle 20 bin briket mesken gayesiyle başladığımız ve şu anda 60 bini tamamlanan kampanyamızda vites yükseltiyoruz. Cumhurbaşkanımızın verdiği maksat doğrultusunda bugün prestijiyle 100 bin briket mesken amacına adım atıyoruz. Mantıklı, sonuç odaklı, büsbütün hayırseverlerimizin bağışları, buradaki arkadaşlarımızın emek ve çabalarıyla gerçekleşen bir kampanyanın 100 bin maksadını aşması konusundaki planlamalarımızı da gerçekleştiriyoruz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.