Bahçeli: Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı tanıyınız, anlayınız, anlatınız

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Lideri Devlet Bahçeli 15 Temmuz’un yıl dönümü için düzenlenen merasimde bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı İstanbul Saraçhane Meydanı’nda düzenlenen anmada Bahçeli ‘son söz’ diyerek konuşma metninin dışına çıktı ve şu sözleri kullandı:

“Bunu yanlış yorumlamayınız, yanlış anlamayınız ancak dikkatinizi çekmek için söylüyorum. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı tanıyınız. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı anlayınız. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı anlatınız.”

Bahçeli’nin konuşması şöyle:

BU VATANA LEKE DÜŞÜRÜLMEMİŞTİR: 15 Temmuz FETÖ darbe ve işgal teşebbüsü esnasında vatanını ve milletini kahramanca müdafaa eden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize uzun, huzurlu ve sağlıklı bir ömür diliyorum. Türk milleti gazi bir millettir. Türk devleti gazi bir devlettir. Ölürsem şehit kalırsam gaziyim diyen soylu bir iradeyi yenecek, yıkacak, geçecek, teslim alacak muhasım bir güce şimdi dünya üzerinde tesadüf edilmemiş, bundan sonra da edilemeyecektir. Aziz milletimiz işte bu türlü bir iradenin övüncüdür. 2016 yılının 15 Temmuz’unu 16 Temmuz’a bağlayan gecede yaşananlar bu övüncün beratı ve dokümanıdır. Birçok ateş çemberleri yarılarak bugünlere ulaşılmıştır. Kaç badirelere direnç gösterilerek bu cennet vatana leke düşürülmemiştir.

AZ KALSIN TÜRKİYE TARİH SAHNESİNDEN SİLİNECEKTİ: Tam altı yıl önce az kalsın Türkiye işgal edilecekti. Az kalsın, emek emek bugünlere gelen, şehidin, şühedanın göz ışığı olan Türkiye Cumhuriyeti tarih sahnesinden silinip gidecekti. Hakikaten tehlike bu kadar ileri noktadaydı. Hamd olsun, milletimizin iftihar edilecek feraset ve fedakârlığı sayesinde teröristler hak ettikleri yansıyı şiddet ve cüretle görmüşlerdir. Ulusal birlik ve dayanışma ruhu FETÖ’yü durdurmuş, hesaplarını boşa çıkarmıştır. Uzun vakittir hasretini çektiğimiz kardeşlik ve yardımlaşma duygusu ayağa kalkarak; zalimlerin kullandığı tankın, uçak ve helikopterlerin önünü perdelemiş ve son evrede da imha etmiştir. FETÖ, Türkiye’ye pusu kurmuş, tuzağa çekmiştir. Demek ki bu soysuz ve kansızlar, vatanı koruyoruz mazereti altında, kast ve ihanet etmenin alt yapısını oluşturmuşlar, müdahale için uygun vakti kollamışlardır. FETÖ hem ordumuza kadar sızmış hem de devletin tüm kılcal damarlarına nüfuz etmiştir.

ESKİ DEFTERLERİN SAYFALARINI KALDIRMAK ANLAMSIZDIR: Birliğimizi ve beraberliğimizi daha da güçlendirmemizin tarihi mecburilik olduğu şu günlerde, yeni tartışmalara kapı aralamak, eski defterlerin sayfalarını kaldırmak bize nazaran anlamsızdır, yararsızdır. 15 Temmuz’dan bir yanda ibret almak, öbür yanda da ders çıkarmak lazımdır. Siyasi fikri, parti aidiyeti, fikri kaynağı ne olursa olsun herkesin ortak hassasiyeti, ortak gayesi Türkiye’nin varlığı ve bağımsızlığı üzerinde tam bir mutabakat sağlamak olmalıdır. Hepimizin vazgeçilmeyecek amacı Türk vatanının parçalanamaz bütünlüğünü kopmaz asıllara bağlamaktır. Devletin ve milletin bekası her türlü siyasi angajman ve arayışın önündedir.

SİYASİ KAMPLAŞMADAN UZAK DURMAK LAZIM: İçtenlikle ve inançla, üstelik altını kalın bir biçimde çizerek vurgulamak isterim ki, bu kadar etrafımız kuşatılmışken, siyasi kamplaşma ve çekişmeler en çok uzak durmamız gereken mayınlı alandır. Yürekler toplu vurmazsa, hain ve hasımlık cephesi bir defa daha bahtını deneyecektir. Türk milleti, 15 Temmuz akşamından itibaren hiçbir ayrım gözetmeksizin nasıl kucaklaşıp meydanlarda demokrasinin namusunu müdafaa ettiyse, ülkenin istiklal ve istikbaline de birebir biçimde müdafaa edecektir. İnancım budur, beklentim bu biçimdedir.

BUNU YAPANLARA DA ZİLLET DERİZ: Siyasi ve ideolojik aidiyeti ne olursa olsun, her vatandaşımız Türk milleti kimliğinde buluşmalıdır, ulusal ve üniter devletimizi yaşatma konusunda kararlı duruşunu korumalıdır. Türkiye’den yana olanlarla Türkiye’nin karşısında duranların gayreti bitmeyecektir. Kaldı ki 15 Temmuz gecesi başşehrine ateş yağan bir ülkenin, bir milletin öbür bir seçeneği yoktur. Bunu görüyor, buna inanıyoruz. Türkiye ve Türk milleti karşısında saf saf toplanıp sıralanan odaklarla can değerine da olsa uğraştan kaçınmayız, kararsızlık geçirmeyiz. Bu kapsamda Türkiye’mizin bugünkü hassas ortamında, siyasi çetele tutmayız, çıkarlarımızı düşünmeyiz, aksini yapanları da güzel görmeyiz. Bunu yapanlara da zillet deriz, elimizin zıddıyla iteriz. Ganimet avcılığı yapmak için devreye girenlere, karmaşadan mal kaçırma hevesinde olanlara, daima bâtın gündemlerine yatırım yapanlara sabır ve demokratik tutumumuzla direnir, bunların da oyununu çatır çatır bozarız. Bilinmelidir ki, Türkiye kimsesiz ve metruk bir ülke değildir. Ve Türkiye asla zillete düşmeyecektir.

KÜRESEL VAHŞET PROJELERİNİN İÇİMİZE UZANMIŞ MAŞALARI: Türkiye’nin gereksinimi; farklıları kaşıyan değil birleştiren, ayrılıkları kışkırtan değil kucaklayan, kimlikleri tahrik eden değil millet kimliğinde buluşturan, dirliği ve nizamı bozmak isteyene ise hak ettiği ağır dersi veren bir iradedir. Bu irade tecessüm ve tezahür etmiştir. Bunun yanında, 2023 yılında çok daha müessir ölçüde yarınları inşa ve ihya edecektir. Biz Türk milletini yaşatma konusunda and içmiş, ecdada ve tarihe kelam vermiş vatan sevdalılarıyız. 15 Temmuz gecesi, gökyüzümüzde kanunsuz uçak uçurup helikopter gezdirenler, o alçaklara methiye düzenler, hatta onların mağdur olduğunu tez edenler Haçlı işbirlikçisidir, global vahşet projelerinin içimize kadar uzanmış maşalarıdır. Bu maşaları tutan eller kirlidir, kanlıdır ve alayı birden Türk’ün ezeli ve ebedi düşmanlarıdır.

GÜLEN SİLAH ÜZERE KULLANILMIŞTIR: Tarihimizde hiç görülmemiş, hiç de yaşanmamış ne varsa 15 Temmuz gecesinden 16 Temmuz sabah saatlerine kadar vuku bulmuştur. Müstevli emeller yıllarca din kisvesi altında üremiş, himmet ve hidayet ismiyle kuytu köşelerde gizlenmiş, güçlenip ortaya çıkmak için uygun vakit ve taban kollamıştır. FETÖ’cü teröristler üçüncü bin yılda Asya’nın Hıristiyanlaştırılmasına hizmetle görevlendirilmiş, kelamda Kürdistan’ın doğumunu hızlandırmak için tembihlenmiş insanlığın ve inancın yüz karalarıdır. Türkiye’yle hesabı olan, Türk milletinin tarihi kimliğinden rahatsız olan çevreler teröristbaşı Gülen’i koz olarak ellerinde tutmuşlar, bir canlıdan, kelamda bir dini küme ve cemaatten şiddetli bomba imal etmişlerdir. FETÖ’cü terör çetesi kimin işine yarıyorsa, kimin gayelerine uyuyorsa onun tarafından silah üzere kullanılmıştır. Türk tarihinin farklı devirlerinde kaç darbe ve ihtilal denemeleri vardır ve yaşanmıştır. Lakin hiçbiri 15 Temmuz musibeti kadar bu milleti sarsmamış, bu kadar derin çatlak ve yarılmalara neden olmamıştır.

HOŞGÖRÜ VE UZLAŞMAYI CANLI TUTACAĞIZ: 15 Temmuz bir işgal teşebbüsüdür ve bunun tarafları 1919’lu yıllardaki emperyalist komplonun uyuyan hücrelerinden oburu değildir. 15 Temmuz’da TBMM’yi bombalayan hainlerle, 1920’lerde Söğüt’te kutlu ceddimiz Osman Gazi’nin türbesini tekmeleyen, Ertuğrul Gazi’nin türbesini talan edip haç asan barbarlar ortasında en ufak bir fark yoktur. Üzerinde yaşadığımız topraklar tarih boyunca Türk’ün kanıyla mühürlenmiş ve sulanmıştır. Mensup olduğumuz millet asırlardan beri çok şükür bağımsızlığına ve onuruna odunsuz düşkün olmuştur. Bununla hem övüneceğiz, hem çok çalışacağız. Rehavete kapılmayacağız, tehditlere ise kulak asmayacağız. Hem kardeşçe yaşayacağız, hem de birbirimize hürmet duyup müsamaha ve uzlaşmayı canlı tutacağız. Bizim bizden diğer dostumuz yoktur. Bunu bileceğiz ve asla bu gerçeği unutmayacağız.

CUMHUR İTTİFAKI BU HASRETTEN DOĞDU: 15 Temmuz’da millet kenetlendi, birleşti, oyunu gördü ve oyuncuların maskesini düşürdü. Bu birlik ruhunun devamı kesinlikle korunmalıdır. Artık kısır tansiyonlarla oyalanacak vakit yoktur. Vatan, bayrak ve mukaddesat ortak paydasında Türkiye’nin erdem ve haysiyetini cihana savunmak hepimizin ulusal misyonu, ecdada da manevi borcudur. Şayet birlik olmazsak, şayet Türk milleti şemsiyesi altında toplanmazsak, şayet siyasi ve ideolojik önyargıları geri plana itmez, dayanışma ruhunu ayakta tutamazsak son vatanımızda selamızı verecek imamı arasak bile bulamayız. Cumhur İttifakı da bu hasretten doğmuştur. Cumhur İttifakı da bu uğurda payına şehadet düşse bile, buna seve seve baş göz üstüne diyecek, gereğini yapacak atılganlığı ve fedakârlığı kuralsız gösterecektir.

ARA REJİM HEVESLİLERİ: Demokrasi dışı arayışların kaynağını, ülkenin berbata gittiğine, sistemin rayından çıktığına dair temelsiz ve temelsiz tasalar oluşturmuştur. Yıllardır birbirini besleyen ve birbirine güç aktaran bir döngü ile “önce ekonomik kriz, sonra toplumsal buhran ve akabinde idare istikrarsızlığı” bahtsız bir çark olarak milletimizin ve demokrasimizin üstünde dönüp durmuştur. Siyasetçiden umudu kesenlerin, inandıkları kıymetler üzerinde tehlikeler vehmedenlerin yahut bir türlü milletle kucaklaşamayıp idareden uzak kalanların en büyük isteği demokrasiyi “by pass” ederek iktidara kısa yoldan ve sandık dışından gelebilmek olmuştur. Buna milletlerarası kumpası ve emperyalizmin değişik kanal ve aktörlerle taarruzunu eklemek sanıyorum isabetli olacaktır. Bu sebeple demokrasinin işlediği devirlerde bile fevkalâde beklentiler eksik olmamıştır. His ve niyetlerini daima sıcak tutan orta rejim heveslileri ile idareye müdahale çığırtkanları, siyaset dışı araçları ve arayışlarını sürdürerek ülkemizin şanssız bir gerçeği olarak bugünlere kadar gelebilmişlerdir.

TÜRK MİLLETİNİ SIÇRATMANIN PEŞİNDEYİZ: Güçlü imtihanlardan geçen demokrasimiz üzerinde dolaşan kara bulutları kovmak, anti demokratik eğilimlerin önünü kesmek elbette ki tahlili siyaset içinde gören ve görmesi gerekenlerin en önde gelen sorumluluğudur. Biz bu sorumluluğun idrakindeyiz. Türk milletini, çağlar üzerinden sıçratmanın peşindeyiz. Medeniyetler ve milletler gayretinde öne çıkmanın gayesindeyiz. Allah’ın müsaadesiyle de başaracağız, İl’a-yı Kelimetullah’ın sancağını sonuna kadar taşıyacağız. Davetimiz birliğe ve dirliğedir. Davetimiz evvel ülkem ve milletim diyen her insanımızadır. Davetimiz ulusal birlik ve huzurlu yarınlaradır. Her yöremizi aziz, her insanımızı kardeş bilen herkesle omuz omuza yürüyemeye varız, buna hazırız, zilletin oyunlarını bozmak için tetikteyiz. Bizim birbirimize çok gereksinimimiz vardır.

KÜÇÜK HESAP YAPANLARI MAĞLUP ETME GÜNÜ: Anayasal nizamı güç kullanarak ve silah yoluyla değiştirmeye kalkışanların senaryolarını büsbütün yırtıp atmak için bir olalım, birlikte olalım, doğudan batıya, güneyden kuzeye büyük bir millet olduğumuzu dosta da düşmana da ispat edelim. Türkiye bizimdir, herkes Türkiye’dir. Türk milleti ayrılık kabul etmeyen, varlığının bedelini kanla, fedakarlıkla ödemiş büyük bir kudrettir. Doğrulalım, ayağa kalkalım, hainleri güldürmeyelim, darbecilere el ovuşturmayalım, bağımsızlığımızın sembolü ay yıldızlı al bayrak altında daima bir arada toplanalım. Dehşet aşılayanlara, korkuluk dikip siyasi istismar çetelesi tutanlara fırsat vermeyelim, Türkiye’yi yaşatalım, payidarlığına cansiperane halde hizmet edelim. Gün dayanışma günüdür. Gün kardeşliğimizi tescil ve teyit etme günüdür. Gün büyük düşünme, istiklalimize sahip çıkma, küçük hesap yapanları, dağılmamızı gözleyenleri mağlup etme günüdür.

ERDOĞAN’I ANLAYINIZ: Aziz İstanbullular, son kelam olarak bu memleketin evladı bir siyasi partinin sorumluluğunu taşıyan bir vatan evladı olarak sizlere diyorum. Bunu yanlış yorumlamayınız, yanlış anlamayınız ancak dikkatinizi çekmek için söylüyorum. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı tanıyınız. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı anlayınız. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı anlatınız aziz İstanbullular.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Trabzonspor, Şampiyonlar Ligi play-off maçı için Kopenhag’a gitti

Trabzonspor deplasmanda karşılaşacağı FC Kopenhag maçı için bugün Trabzon Havalimanı’ndan özel uçakla Kopenhag’a hareket ederken kadroda Uğurcan …

Sultangazi’de çocukların hengamesine aileler de karıştı

İstanbul’un Sultangazi ilçesine bağlı 50. Yıl Mahallesi’ndeki bir parkta oyun oynayan çocuklar ortasında hengame çıktı. Parkta buluna …

Erivan’daki alışveriş merkezinde patlama

Erivan’daki patlamanın ardından yangın çıktığı ve enkaz altında kalanların olduğu duyuruldu.Interfax ajansının Ermenistan acil servisine …

Askeri hastanelerde MSB’ye dönüş yolu

HANDE ATILGAN Ankara – Türk Tabipleri Birliği (TTB), Akar’a Ekim 2021’de yazdığı yazıyla, “sivil hekimlerin sınır ötesi birliklerindeki …

Kılıçdaroğlu: Seçimden sonra ÖTV indirilecek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ÖTV ile ilgili açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin …

İstanbul’da IŞİD operasyonu: 12 gözaltı

İstanbul’da terör örgütü IŞİD’e yönelik düzenlenen operasyonda yabancı asıllı 12 kuşkulu yakalandı. Operasyon, İstanbul TEM (Terörle Çaba Şube …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.