Artırımlar ulaşımı vurdu: Dört kişilik aile taban fiyata seyahat ediyor

Nur Kaplan

ANKARA – Türkiye genelinde akaryakıta gelen artırımlara karşı reaksiyonlar sürüyor. Bugün İstanbul – Ankara ortası otobüsle seyahat yapmak isteyen kişi 350 – 500 lira ortası değişen fiyatlarla bilet alıyor. Tekrar İstanbul – Ankara ortası seyahatte uçak kullanmak isteyenler ise 500 ile bin 500 lira ortası değişen fiyatlarla karşı karşıya kalıyor. Ulaşım gereksinimini karşılayamaz duruma gelenler kredi kartıyla ödeme yapma yolunu seçiyor, hatta fiyatlar taksitlendiriliyor.

Kurban Bayramı öncesi şehirlerarası yolcu nakliyatı yapan otobüs terminallerinde alışık olunan yoğunluklar görülmüyor. Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi’nde (AŞTİ) uzun yıllardır seferler düzenleyen esnafa nazaran akaryakıta gelen artırımlar nakliyecilik kesimini bitirme noktasına getirdi. Toplu taşıma yerine alternatif yollarla ulaşım sağlamaya çalışanlar da akaryakıta gelen fahiş artışlara reaksiyonlu.

‘GEÇEN SENE İKİ KOLTUK 85 LİRAYDI, ARTIK BİR KOLTUK 170 LİRA’

AŞTİ’de Ankara – Kırşehir ortası seferler düzenleyen esnaf Ali Şahin, Türkiye’nin en canlı kesimi olan nakliyatın bitirilmeye çalışıldığını, pandemide dahi otobüslerin yarısı dolarken bugün seferleri azaltmak zorunda kaldıklarını tabir etti. “İnsanlar evvelden kurbanını alıp, köyüne gidiyordu. Artık kurbanını kesmiyor memlekete gitsem kâfi biçiminde düşünüyor” diyen Şahin kelamlarını şu halde sürdürdü:

“Kırşehir, 3 saatlik yol, 170 lira. Bu fiyata kim, nereye bayrama gidiyor? Geçen sene iki koltuk 85 liraydı, artık bir koltuk 170 lira. Minimum fiyat arttı ya, nasıl arttı? Bir verdi, beş aldı. Evvelce 15 kişi otomobile binse kurtarıyorduk artık 30 kişi biniyor tekrar de zarardayız. Kırşehir üzere bir yere araç 4 bin lira mazot yakıyor. İstanbul’a evvelce araç 4 bin liraya gidip bir de geri geliyordu.”

‘ANKARA’DAN ARDAHAN’A 35 BİN LİRA YAKIYORUZ’

AŞTİ’de uzun yıllardır esnaf olarak çalışan Aydın Şener, Ankara – Ardahan ortası seyahatin kişi başı fiyatının 510 lirayı bulduğunu söyledi. Geçmiş periyotlarda Kurban Bayramı öncesi terminalin kalabalık olduğunu hatırlatan Şener, şu an çok az yolcu geldiğini tabir etti ve şu biçimde devam etti:

“Ankara – Ardahan ortası 16 saat, bin 100 kilometre. Ardahan’a gittiğimizde 35 bin lira yakıt yakmış oluyoruz. Geçen yıl mazot uygundu, bileti 150 liraya yazıyorduk. Şu an 510 lira anca kurtarıyor. Evvelce beşerler köye ailesini görmeye, akrabasının düğününe giderdi. Şu an yalnızca acil işi olan ya da hastası olan varsa gidiyorlar. Yolcu sayımız da çok önemli azalma var.”

‘DÖRT KİŞİLİK AİLENİN BİLET FİYATI BİR MİNİMUM ÜCRET’

Ankara’dan, İstanbul – Trabzon – Samsun ortası seferler düzenleyen Çetin Alp, bilet fiyatlarının yüksek olmasının akaryakıt artırımlarına bakıldığında olağan olduğunu, şu an dört kişilik bir ailenin seyahat yapmasının bir minimum fiyata tekabül ettiğini tabir etti. İktisadın her geçen gün berbata gittiğini söyleyen Alp, şunları lisana getirdi:

“Geçen yıl Kurban Bayramı’nda burası daha canlıydı. Artık beşerler gidecekleri yerlere üç kişi gitmesi gerekirken, bir şahısla sınırlamak zorunda kalıyor. Çocuğuna bilet alamıyor, kucağında götürüyor. Yolcu gitmek zorunda kalınca bileti alıyor fakat nasıl alıyor gerisini Allah bilir. Şahsen üzülüyorum. Otobüsçüyüm, kendim bile bir yere gidemiyorum. Yolcu sayısı yarıdan fazla düştü. Geçen sene İstanbul-Ankara seferleri 80-100 liraya kesiyorduk. Artık 300 liradan başlıyor. Akaryakıta ne kadar artırım gelirse her şeye de o kadar artırım gelir. İnsanların da alım gücünü arttırmak lazım. Bir maaş yetmiyor.”

600 LİTRELİK MAZOT, BİR SEYAHATİN MALİYETİ 30 BİN LİRA, KİRA 20 BİN LİRA

Ankara – Kars ortası seferler düzenleyen bir başka esnaf Kazım Kaya, geçen yıl 120 lira bilet fiyatı kesiyorken şu an 500 liradan başlayan fiyatlarla bilet sattıklarını, Ankara’dan Kars’a otobüsün 600 litre mazot yaktığını, çeşitli masraflarla birlikte bir seyahatin 30 bin liraya mâl olduğunu tabir etti. AŞTİ’de bulunan bilet satış noktasına 20 bin lira kira ödediğini söyleyen Kaya, şunları kaydetti:

“Kars’tan, Ankara’ya otomobil gelir, yolcuları alıp geri döner. Evvelce kapasite fazlaydı fakat şu an yok bu yüzden otomobiller da gelmiyor. Gitmek isteyen yolcularımız oluyor, otomobil gelmediği için onlara da karşılık veremiyoruz. Evvelden Ankara’da emekçi olarak yaşayan beşerler sıla hasretiyle memleketlerine giderdi, artık onlar da bitti. Özel ya da acil işi olmadıkça artık beşerler yola çıkmıyor. Büyük firmalarda çalışan çok fazla arkadaşımız işten çıkarıldı, firmalar kısıtlamalara gitti. Bu hükümet 20 yıldır otobüsçülerle uğraşıyor.”

ALTERNATİF SEYAHATLERE TALEP ARTIYOR

Öte yandan şehirlerarası seyahat yapmak isteyen beşerler fahiş bilet ve yakıt fiyatlarından kurtulmak için alternatif yollar deniyor. Birebir istikamete şehirlerarası seyahat edecek yolcu ve şoförleri bir ortaya getirerek yakıt masrafının bölüşülmesini sağlayan bir araç kiralama uygulamasına talep gün geçtikçe artıyor. Merkezi Fransa’da olan, dünyada 22 ülkede, 90 milyondan fazla üyesiyle faaliyet gösteren uygulama, Türkiye’de Eylül 2014 yılından bu yana kullanılıyor.

‘ESKİDEN YOLCU BULAMIYORDUK ARTIK YOLCU SEÇİYORUZ’

Uygulamanın Türkiye’deki birinci kullanıcılarından biri olarak bugüne kadar 23 kere seyahat masraflarını bölüşen Hasan Kaya, uygulamayı birinci vakitler üniversite öğrencilerinin tercih ettiğini artık ise çocuklu ailelerle seyahat yaptığından bahsetti. Evvelden yolcu bulamadığından şu an ise yolcu seçtiğinden kelam eden Kaya, “Yakıt fiyatlarının artmasıyla olay büsbütün maddiyata döndü. Evvelce bir hafta evvelden ilan verirdik şu an ise saatler içinde ilanımıza dönüş oluyor. Dört bireysek seyahat sonucunda yakıt parasını bölüşüyoruz. Bu da beni oldukça rahatlatıyor” dedi.

EN YÜKSEK FİYATA KARŞIN YÜZLERCE GÖRÜNTÜLENME

2020 yılından bu yana 46 kere uygulama aracılığıyla beşerlerle seyahat yapan Kemal Kale, İstanbul – Ankara seferlerinden uygulama içinde en yüksek fiyatı seçmesine rağmen iki günde 800 görüntüleme aldığını, yakıta gelen artırımların devam ettiği sürece uygulamaya ilginin artacağını söyledi. Avukat, akademisyen, mühendis, hekim üzere çok sayıda meslek kümesinden bireylerle seyahat yaptığını söyleyen Kale şu formda konuştu:

“Burada yolcuların uygulamayı talep etmesindeki en öncelikli neden doğal ki yakıt fiyatları. Aralık ayında aracımın deposu 370 TL’ye doluyorken bugün bin 500 TL’ye doluyor. Bu krizi yaşıyoruz lakin yolcular bu mevzuda anlayış gösteriyor zira 350 TL üzeri fiyatları otobüse vermek yerine 200 TL özel araca vermeyi uygun görüyorlar. Her saatte her yerden uygulamayla seyahat eden bir araç bulma imkânınız da var. Başka yandan beşerler uzun seyahatleri 7-8 saat otobüsle toplu taşıma metodu (40-45 kişi) ile yapmak yerine şahıs aracını tercih ediyorlar.”

‘GÜVENLİK AÇIKLARI ÇOK FAZLA LAKİN BEŞERLER BUNU BİLE UMURSAMIYOR’

2014 yılından beri 25 kere uygulama üzerinden tanıştığı beşerlerle seyahat yapan Sinan Aslan ise uygulamayı Fransa’da da kullandığını, Türkiye’de uygulamanın çeşitli güvenlik açıkları olduğunu söyledi. Aslan, “Fransa’da beşerler aracını şirkete götürür, aracınız incelenir, etiket konulur ve kayıt altına alınırsınız. Gelecek yolcu bunu bilir, daha inançlı biçimde seyahat yapılır. Rastgele bir sorunda tüzel süreç daha kolay işler. Ancak burada üyelik açmak çok kolay. Cep telefon numarasıyla bunu sağlayabiliyorsunuz. Yolcu parayı vermeden kaçabilir ya da ‘gelirim’ der gelmez. Türkiye’de güvenlik açıkları çok fazla lakin beşerler bunu bile umursamıyor” dedi.

*Habere katkı sunan bireylerin isimleri telaşları ve talepleri gerekçesiyle değiştirilmiştir.

Related Posts

Erivan’daki alışveriş merkezinde patlama

Erivan’daki patlamanın ardından yangın çıktığı ve enkaz altında kalanların olduğu duyuruldu.Interfax ajansının Ermenistan acil servisine …

Askeri hastanelerde MSB’ye dönüş yolu

HANDE ATILGAN Ankara – Türk Tabipleri Birliği (TTB), Akar’a Ekim 2021’de yazdığı yazıyla, “sivil hekimlerin sınır ötesi birliklerindeki …

Kılıçdaroğlu: Seçimden sonra ÖTV indirilecek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ÖTV ile ilgili açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin …

İstanbul’da IŞİD operasyonu: 12 gözaltı

İstanbul’da terör örgütü IŞİD’e yönelik düzenlenen operasyonda yabancı asıllı 12 kuşkulu yakalandı. Operasyon, İstanbul TEM (Terörle Çaba Şube …

Sivasspor’un UEFA Avrupa Ligi’ndeki rakibi belli oldu!

Kendi evinde 3-0 kazandığı ilk maçın rövanşında Diddeleng deplasmanına çıkan Malmö, bu maçta sahadan 2-2’lik eşitlikle ayrılıp tur atladı ve …

CHP’li Orhan Sümer uyuşturucu konusunu Meclis’e taşıdı: ‘Saray iktidarı seyrediyor’

CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Kurulu Üyesi Orhan Sümer, “Gençlerimiz uyuşturucu illetinin elinde kayboluyor. Saray iktidarı seyrediyor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.