Apple’dan trafik kazalarına yönelik yeni özellik: Otomatik olarak 911’i arayacak

Önümüzdeki yıldan itibaren, trafik kazası geçiren iPhone kullanıcıları, telefonlarının otomatik olarak 911’i aramasını sağlayabilecek.

Apple Inc., The Wall Street Journal tarafından incelenen belgelere göre, iPhone’lar ve Apple Saat için “çarpışma algılama” adlı bir ürün özelliğini gelecek yıl kullanıma sunmayı planlıyor.

Çarpışma algılama; araba kazaları meydana geldiğinde, Apple cihazlarındaki yerleşik sensörlerden gelen verileri kullanıyor.

AKILLI SAATLERDEN SONRA SIRA iPHONE’LARDA

Apple, birkaç yıl önce akıllı saatinde, kullanıcıların sert bir düşüş yaşadığını algılayan ve onlara iyi olup olmadıklarını soran bildirime yanıt vermezlerse 911’i çeviren bir düşme algılama özelliği sunmuştu. Şirket, bu yıl iPhone işletim sisteminin en yeni sürümüne, yeni bir özellik ekledi; ancak bu yeni özelliği yayınlamamayı tercih edebilir.

Belgeler, Apple’ın iPhone ve Apple Watch kullanıcılarından anonim olarak paylaşılan verileri toplayarak özelliği test ettiğini gösteriyor. Apple ürünleri şimdiden 10 milyondan fazla şüpheli araç çarpması tespit etti ve bunların 50.000’den fazlası 911’i aradı.

Belgeler, Apple kullanıcılarının yeni algoritmanın test edilebilmesi için şirketle nasıl bilgi paylaştığını belirtmiyor. Şirket, konuyla ilgili bir açıklama yapmayı da reddetti.

ODAĞINDA GÜVENLİK VE SAĞLIK VAR

Apple, akıllı telefonları için bu tip bir güvenlik özelliği sunan ilk şirket değil. Google, 2019’da Pixel akıllı telefonuna böyle bir özellik ekledi.

General Motors Co.’nun OnStar yan kuruluşu, 1996’dan beri OnStar ile donatılmış araçlarda “otomatik çarpışma tepkisi” sunuyor. Bir GM sözcüsüne göre, bu hizmet ayda 6.000’den fazla bildirime yanıt veriyor. OnStar kısa süre önce herhangi bir araçta kullanılabilen ve “mobil çarpışma müdahalesi” adı verilen bir akıllı telefon uygulaması tanıttı.

Wall Street Journal’ın bildirdiğine göre Apple, cihazlarında daha fazla sağlık ve güvenlik özelliği sunmak istiyor. Bunlar arasında Apple Watch’ta bir tansiyon ölçümü ve termometre, iPhone’da depresyon ve bilişsel gerilemeyi tespit eden algoritmalar ve ayrıca AirPods’ta duruş izleme ve bir termometre yer alıyor.

Related Posts

CFTC başkanı: Bitcoin fiyatını ikiye katlayabilir!

Kripto para piyasası büyüdükçe ve ana varlıkları daha fazla benimsendikçe, hangi finansal gözlemcinin onu denetleyeceği ve Amerika Birleşik …

Emtia emektarı: Bitcoin şimdi ‘aşırı indirimlerde’

Bitcoin ( BTC ) fiyatı, yayınlandığı tarihte 19.000 doların üzerinde işlem yapmak için küçük kazançlar elde etmesine rağmen, daha geniş …

Türk Telekom’dan internet tarifelerine büyük artırım

Artan enflasyon, hayat pahalılığı nedeniyle artırımlar gelmeye devam ediyor. Elektrik, doğalgaz, ulaşım, besin, giysi üzere her alanda gelen …

Call of Duty Modern Warfare 2 Sistem Gereksinimleri

FPS oyunlarını seven hemen hemen herkes hayatında en az bir kere Call of Duty Modern Warfare serisini oynamıştır. Hem hikayesi ve oynanışıyla …

iPhone 14 pro max Türkiye satış fiyatı ve özellikleri

Sosyal medya üzerinden son günlerde gündemde yer alan İphone 14 aygıtı sevenleri ile buluşma tarihini bekliyor. ABD merkezli olan Apple’nin son …

Türk İllüstratörden Güç Yüzükleri Dizisi İçin Enfes Çalışma

Ünlü illüstratör Yaşar Vurdem, geçtiğimiz yıl hazırladığı çalışmalar ile dikkat çekmişti. Vurdem’in çalışmaları ABD’de Adobe’nin reklam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.