Almanya’da Covid uyarısı tartışması: Her önlemin müdafaa faydası olmadı

Yunus Ülger

Gelecek sonbahar ve kış için korona önlemleri hazırlığı yapan Almanya’da, salgın başından beri uygulanan önlemler hakkında uzmanların hazırladığı rapor kamuoyuna açıklandı. Salgını önlemek için uygulanan tüm önlemleri inceleyen uzmanlar heyeti, bunların tümünün esirgeyici, münasebetiyle gerekli olduğu konusunda kuşkulu. Önlemler hakkında kesin kıymetlendirme yapmaktan kaçınan uzmanlar, bunu tüm önlemler hakkında bilgi eksikliğine bağladı. Uzmanlar, gelecek için alınacak korona önlemlerinin riskli bireyleri müdafaaya yönelik olmasını tavsiye etti.

Korona önlemlerini başından beri katı, hasebiyle temel hak ve özgürlükleri kısıtlayıcı bulan Hür Demokrat Parti (FDP), raporun tenkitlerini haklı çıkardığını bildirdi. Bu sebeple federal hükümete danışmanlık yapan ve önlemlerin alınmasında kıymetli rol oynayan Robert Koch Enstitüsü Lideri Prof. Lothar Weiler’in vazifesinden alınmasını istedi. Federal Sıhhat Karl Lauterbach ise Prof. Weiler’i vazifeden alma talebini geri çevirdi.

‘MASKENİN DIŞARIDA GÖZETİCİ FONKSİYONU YOK’

En yaygın korona önlemlerinden olan maskenin esirgeyici fonksiyonunu pahalandıran uzmanlar heyeti, bunun dışarıda hami fonksiyonu olmadığını bildirdi. Onlara nazaran maske kapalı yerlerde virüsün bulaşmasını engelleyebiliyor. Bununla birlikte maskenin yanlışsız takılması, yüze tam oturması gerekiyor, karşıtı durumda kollayıcı fonksiyonunu yerine getiremiyor. Bu sebeplerle uzmanlar genel maske zaruriliği tavsiye etmedi.

Genel kapanma konusunda ise uzmanlar, bunun salgının başında ve insanların buna uyması durumunda salgının yayılmasını önleyebildiği görüşünü bildirdi. Onlara nazaran kapanma uzadıkça insanların uyması, hasebiyle kapanmanın esirgeyici tesiri de gitgide azalıyor.

Uzmanlar, okulların kapatılması konusunda da kesin bir kıymetlendirme yapmaktan kaçındı. Okulların kapatılmasına koşut olarak diğer önlemlerin de alındığı belirtilerek, okulları kapatmanın esirgeyici tesiri konusunda bir kıymetlendirme yapmanın mümkün olmadığı söz edildi. Uzmanlar, ileride alınacak önlemlerde çocukların ruh sıhhati ve eğitimlerinin göz önünde tutulmasını tavsiye etti. Bu, okul kapatmadan olabildiğince kaçınılması demek oluyor.

Büyük toplantı ve etkinliklere iştirak için aşı ve hastalığı geçirmiş olma şartı hakkında da kıymetlendirme yapan uzmanlar, bunun getirisi konusunda da kuşkulu. Buna sebep olarak, aşının kollayıcı tesirinin vakitle azalmasını gösterdiler. Bu durumda büyük toplantı ve aktifliğe iştirak için test şartının daha hakikat bir önlem olduğunu belirttiler.

‘PROF. LOTHAR WEİLER VAZİFESİNDEN ALINSIN’

Raporun açıklanmasından sonra Federal Hükümetin ortağı FDP’nin lider yardımcısı Wolfgang Kubicki, Federal Sıhhat Bakanı Karl Lauterbach’tan Robert Koch Enstitüsü Lideri Prof. Lothar Weiler’i vazifeden almasını istedi. Welt am Sonntag gazetesine konuşan Kubicki, korona önlemleri konusunda bilgi eksikliği ve katı önlemlerden Prof. Weiler’i sorumlu tuttu. Kubicki, “Eksik datalar ve bilimsel bir desteği olmayan önlemlerle temel ve hak özgürlükler kısıtlandı” görüşünü savundu. FDP, başından beri korona tedbilerine çok katı olduğu gerekçesiyle karşı çıkıyordu. Federal Hükümet, korona önlemlerini Robert Koch Enstitüsü’nün tavsiyeleri doğrultusunda alıyordu.

Federal Hükümet ortağı Yeşiller’in sıhhat siyaseti sözcüsü Janosch Dahmen ise, raporun bulguları konusunda kesin bir kıymetlendirme yapmanın muhtemel olmadığı görüşünü savundu. Alman Haber Ajansı’na (DPA) konuşan Dahmen, kesin kıymetlendirme için tedbilerin tesiri hakkında elde kâfi bilgi bulunmadığı söyledi.

SONBAHAR VE KIŞ İÇİN TEDBİRLER

Öte yandan, Federal Hükümet, gelecek sonbahar ve kış için korona önlemleri hazırlığı yapıyor. Önlemlerin yükünü sıhhat açısından riskli şahıslar ile yaşlıların korunmasının oluşturması bekliyor. Maske ve okul kapatma mevzularında Toplumsal Demokrat Partili (SDP) Federal Sıhhat Bakanı Karl Lauterbach ile FDP ortasında görüş ayrlığı var. Federal Sıhhat Bakanı genel maske mecburiliği planlarken, FDP buna karşı çıkıyor. FDP, okulların kapatılmasına da kesin olarak karşı çıkıyor. FDP’li Federal Adalet Bakanı Marco Buschmann da maskenin getirisi konusunda kuşkulu olduğunu açıklamıştı.

Related Posts

Trabzonspor, Şampiyonlar Ligi play-off maçı için Kopenhag’a gitti

Trabzonspor deplasmanda karşılaşacağı FC Kopenhag maçı için bugün Trabzon Havalimanı’ndan özel uçakla Kopenhag’a hareket ederken kadroda Uğurcan …

Sultangazi’de çocukların hengamesine aileler de karıştı

İstanbul’un Sultangazi ilçesine bağlı 50. Yıl Mahallesi’ndeki bir parkta oyun oynayan çocuklar ortasında hengame çıktı. Parkta buluna …

Erivan’daki alışveriş merkezinde patlama

Erivan’daki patlamanın ardından yangın çıktığı ve enkaz altında kalanların olduğu duyuruldu.Interfax ajansının Ermenistan acil servisine …

Askeri hastanelerde MSB’ye dönüş yolu

HANDE ATILGAN Ankara – Türk Tabipleri Birliği (TTB), Akar’a Ekim 2021’de yazdığı yazıyla, “sivil hekimlerin sınır ötesi birliklerindeki …

Kılıçdaroğlu: Seçimden sonra ÖTV indirilecek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ÖTV ile ilgili açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin …

İstanbul’da IŞİD operasyonu: 12 gözaltı

İstanbul’da terör örgütü IŞİD’e yönelik düzenlenen operasyonda yabancı asıllı 12 kuşkulu yakalandı. Operasyon, İstanbul TEM (Terörle Çaba Şube …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.