Al-Monitor: Mısır, Türkiye’nin artan etkisine karşı Somali’yi destekliyor

ABD merkezli Al-Monitor sitesi, Mısır’ın Türkiye’nin bölgede artan etkisini sınırlamak için Somali’yle yakınlık kurmaya çalıştığını yazdı.

George Mikhail imzalı haberde, Mısır’ın Türkiye ve Etiyopya’nın Somali’deki varlığını dengelemek için Somali yönetimine desteği artırdığı belirtildi.

Geçen aralıkta Mısır Dışişleri Bakanlığı’na bağlı bir kurumun arabuluculuk eğitimleri için Somali’den 17 yetkiliyi ağırladığı hatırlatılan haberde, Mısır’ın son dönemde siyaset, ekonomi ve güvenlik alanlarında Somali’ye artan desteğinin dikkat çektiği vurgulandı.

Mısır’ın baraj inşaatları ve sulama sistemleri için Somali’yle görüşmeler yürüttüğünü yazan Al-Monitor, Mısır’ın 2018’de Somali’de bir güneş enerjisi tesisi kurduğuna dikkat çekti.
Haberde, Mısır’ın eğitim alanında da Somali üzerinde etki yaratmaya çalıştığı, bu amaçla çok sayıda Mısırlı öğretmenin geçen yıl Somali’ye gönderildiği ifade edildi.

Mısır hükümeti, 12 Ocak 2020’de petrol ve doğalgaz danışmanlığı için Somali’yle bir işbirliği anlaşması imzalamıştı. Geçen ağustosta Kahire’yi ziyaret eden Somali Başbakanı Muhammed Hüseyin Roble de, Mısır’la artan işbirliğinden memnun olduklarını açıklamıştı.

Mısır’ın askeri alanda da son yıllarda Somali’yi desteklediğine ve zırhlı araçlar sevk ettiğine dikkat çeken Al-Monitor, tüm bu girişimlerin Türkiye’nin Somali’deki varlığını sınırlama çabasının bir sonucu olduğu değerlendirmesinde bulundu.

‘SOMALİ, TÜRKİYE İÇİN AFRİKA’YA GİRİŞ KAPISIYDI’

Haberde, Türkiye’nin 2017’de Somali’de askeri eğitim üssü kurduğu, 2020’de de Somali’nin IMF’ye borcunu ödediği hatırlatıldı.

Al-Monitor’e konuşan Mısır’daki El Ahram Stratejik Çalışmalar Merkezi’nden Afrika uzmanı Attia Issawy, “Somali, buradaki askeri üssü nedeniyle Türkiye’nin Afrika’daki askeri varlığı açısından bir giriş kapısıydı” dedi.

Türkiye’nin Etiyopya’nın çatışma yaşadığı Somali’yle yakınlaşmasına da yardım ettiğini kaydeden Issawy, “Bu nedenle Mısır, Türkiye-Etiyopya ittifakına karşı koymak için Somali’de varlığını artırmak istiyor” diye konuştu.

Related Posts

Kadirov’dan tehdit: Sizi Ukrayna’ya cepheye gönderirim

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in kısmi askeri seferberlik ilanı sonrası Rusya’dan da sonlu sayıda da olsa birçok kişi protesto şovları …

11 milyon Ukraynalıdan 7 milyonu ülkesine geri döndü

Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlaması ile çatışmaların ağır olduğu bölgelerde Ukraynalı birtakım vatandaşlar ülkelerini terk etmek durumunda …

Arnavutköy’de denetimden çıkan araç, okula giden çocuğa çarptı

İstanbul’un Arnavutköy ilçesine bağlı Yunus Emre Mahallesi 30 Ağustos Caddesi üzerinde, dün sabah saatlerinde şoförünün direksiyon hakimiyetini …

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’dan referandum açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, BM Güvenlik Konseyi’ne katılmak üzere geldiği ABD’nin New York kentindeki temaslarını sürdürüyor. İkili …

İHA muhabirine saldıran güvenlik hakkında idari soruşturma

Erzurum Atatürk Üniversitesi yerleşkesi içerisinde bulunan merkezi yemekhanede dün çıkan yangını görüntüleyen İHA muhabirine saldıran özel …

Suriyeli ve Türk yardım dernekleri Rasulayn’da anaokulu açtı

Okulun açılışında konuşan Rasulayn Lokal Meclis Lideri Muhammed Hamza, anaokulunun öğrenciler için güzel olmasını temenni ederek Suriyeli ve Türk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.