AKP’li belediyenin ‘imar’ planına vatandaştan reaksiyon: Yerlerimiz peşkeş çekilecek

Malatya’nın AKP’li Battalgazi Belediyesi’nin Alacakapı Mahallesi’nde planlandığı şuyulandırma (müstakil yerlerin imara açılması) uygulamasına mahalle sakinleri reaksiyon gösterdi. Mahalle sakinleri, “Binalarımız, otoparklarımız, çocuk parklarımız yerlerimiz elimizden alınarak değersizleştirilerek birtakım kişi ve şahıslara peşkeş çekerek rant sağlanmaktadır” savında bulundu.

Malatya’nın AKP idaresindeki Battalgazi Belediyesi, kent merkezinde bulunan Alacakapı Mahallesinde vatandaşların yerlerinin şuyulandırma yoluyla imara açıldığını ileri süren mahalle sakinleri AKP’li belediye lideri Osman Güder’e reaksiyon gösterdi. İmar çalışmasının iptal edilmemesi durumunda mahkemeye gideceklerini belirten mahalle sakinleri belediyenin almış olduğu bu karardan dönmeleri davetinde bulundular.

“ARSALARIMIZ ELİMİZDEN ALINARAK BİRİLERİNE PEŞKEŞ ÇEKİLECEK”

AKP’li belediye tarafından tapulu mallarının ellerinden alınmaya çalışıldığını sav eden mahalle sakinleri bir ortaya gelerek açıklama yaptılar. Mahalle sakinleri ismine konuşan Hacı Belede, imar çalışmasına itiraz etmelerine karşın belediye tarafından dikkate alınmadıklarını söz etti. Belede açıklamasından şunları kaydetti;

“Malatya Battalgazi ilçesinde Alacakapı mahallesinde bulunan Toptaş Caddesi, Turgut Özal Caddesi, Sanayi Caddesini kapsayan mülkiyet sahipleriyiz. Bu bölgede uygulanacak 3194 sayılı imar kanunun 18. Unsur olan Şuyulandırma uygulanmaktadır. Binalarımız, otoparklarımız, çocuk parklarımız emlakımız elimizden alınarak değersizleştirilerek kimi kişi ve bireylere peşkeş çekerek rant sağlanmaktadır.

Her ne kadar bu mevzudaki itirazlarımızı lisana getirsek de bütün arsa, bina ve bahçelerimizin resmen Battalgazi belediye lideri başkan yardımcısı ve İmardan sorumlu Erol Yiğit tarafından dikkate alınmamıştır. Tehdit ederek resmen elimizden mallarımızı alıyorlar.  Battalgazi Belediyesinin bu imar çalışmasından ötürü 200’e yakın kişi mağdur ediliyor.

Yaşayacağımız mağduriyete ait Battalgazi belediye Lideri Osman Güder, İmardan Sorumlu Belediye Lider Yardımcısı Erol Yiğit ve imardaki öbür yetkililerle tekraren görüşmemize karşın bir sonuç alamadı.  Her seferinde kendi bildikleri ‘3194 sayılı İmar kanunun 18.maddesi uygulanacak’ diye lisana getirdiler. Ayrıyeten haberi olmayıp bildirilmeyen mülk sahipleri var. Bu yanlış uygulamadan vazgeçilmezse hakkımızı mahkemelerde aramaya devam edeceğiz.”

“RANT ANLAYIŞINDAN VAZGEÇİN”

AKP’li Battalgazi Belediyesinin imar düzenlemesinin rant hedefli yapıldığını ileri süren CHP Malatya vilayet lideri Enver Kiraz ise, şöyle konuştu:

“Battalgazi Belediyesi’nin Alacakapi Mahallesi’ndeki imar uygulaması çalışmaları mahalle sakinlerini çok önemli manada rahatsız etti. Klasik bir AKP belediye si uygulamasını Battalgazi belediyesi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Ben yaptım oldu mantığı ile hiç kimseye sormadan büsbütün birilerine rant sağlama emelli bir imar uygulaması yapılıyor. Bir yahut bir kaç kişi kazansın diye yüzlerce kişinin yeşil alanı, Park vs. alanları elinden alınıyor.

Battalgazi bölgesinde iki yıldan fazla bir müddettir depremzedelerin problemleri dahi çözülememişken daha evvelki uygulamalarındaki rant anlayışlarına bir yenisini eklemek istiyor. Herkesi yok sayan paydaşlarla konuşulmayan yapılan her türlü işi elbette gerçek bulamadığımız üzere bu uygulamayı da yanlışsız bulmuyoruz.

Tekraren meselelerini ileten mahalle sakinlerinin bir sonuç alamaması da bir diğer değerli sorun tabi ki, vatandaşlarımızın sesini duyurmak elbette bizim asli vazifemiz. Bu anlayışla Battalgazi belediyesine sesleniyoruz bir an evvel vatandaşı zora sokan bu rant anlayışından vazgeçin. Hususla ilgili telefonla aradığımız Battalgazi Belediye Lideri Osman Gürün ise telefonlarına yanıt vermedi.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.