ABD, İran ve AB’den peş peşe nükleer açıklamaları

AB Dış Bağlar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB Dışişleri Bakanları Toplantısı için gittiği Çekya’da, ABD tarafından İran’a gönderilen nükleer mutabakat metni için her iki ülkeden “makul yanıtlar” aldıklarını açıkladı. Beyaz Saray’dan ise müzakerelere ait, “İran’ın büyük ölçüde mutabakatla hiç ilgisi olmayan kimi taleplerinden vazgeçmeye istekli olması nedeniyle, son haftalarda ve aylarda olduğundan daha yakın olduğumuza inanıyoruz” açıklaması yapıldı.

AB Dış Bağlar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Çekya’nın başşehri Prag’da düzenlenen AB Dışişleri Bakanları Toplantısı sonrasında, ABD ve İran ortasında değerlendirmelerin devam ettiği nükleer mutabakat hakkında açıklamada bulundu.

Borrell yaptığı açıklamada, ABD’nin nükleer mutabakata geri dönüş için İran’a sunduğu metin için İran ve ABD’den “makul” cevaplar aldıklarını belirterek, “Önümüzdeki günlerde bu ivmeyi kaybetmeyeceğimizi ve muahedeyi tamamlayabileceğimizi umuyorum” dedi.

Borrell ayrıyeten mutabakatın ortak bir yerde değerlendirildiğini bildirerek, “Herkesin telaşlarını dikkate alan bir muahede metnimiz olduğu açık” tabirlerini kullandı.

ABD’DEN AÇIKLAMA

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik Bağlantı Koordinatörü John Kirby, çevrimiçi olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı. İran ile nükleer muahedeye geriş dönüş müzakerelerine değinen Kirby, ABD’nin 2015 İran nükleer muahedesinin tekrar uygulanabileceğine dair umutlu olmaya devam ettiğini ve bahisle ilgili müzakereler konusunda optimist olduğunu belirtti.

Kirby, “İran’ın büyük ölçüde mutabakatla hiç ilgisi olmayan kimi taleplerinden vazgeçmeye istekli olması nedeniyle, son haftalarda ve aylarda olduğundan daha yakın olduğumuza inanıyoruz” sözlerini kullanarak, “Bu nedenle, işlerin yanlışsız tarafta ilerlemeye devam edebileceği konusunda ihtiyatlı bir halde iyimseriz” dedi.

Kirby ayrıyeten, ABD’nin İran’a nükleer mutabakata ait verdiği karşılığa Avrupa Birliği’nden (AB) ya da İran’dan şimdi bir cevap gelmediğini açıkladı.

İRAN: NÜKLEER MUTABAKAT İÇİN DAHA GÜÇLÜ BİR METNE GEREKSİNİMİMİZ VAR

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan ise, Rusya’nın başşehri Moskova’da Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Viyana’da uzun soluklu müzakereler yapıldı. Amacımız uygun, güçlü ve istikrarlı bir mutabakata varmak. ABD tarafının gerçekçiliği ile düzgün bir muahedeye varmayı umuyoruz” demişti.

Nükleer mutabakat için daha güçlü bir metne gereksinim duyduklarını vurgulayan Abdullahiyan, ABD’nin nükleer muahedeye geri dönüş için sunduğu metni inceleme sürecinin devam ettiğini belirterek, “Eğer ABD gerçekçi olur ve var olan metin daha da güçlendirirse mutabakata varma ihtimalimiz uzak değil” tabirlerini kullanmıştı.

Abdullahiyan, “Uzmanlarımız ABD’nin İran’a karşılık olarak gönderdiği tekliflerini dikkatle inceliyor. İran’a yönelik yaptırımların kaldırılması ve ABD’nin tekrar muahededen ayrılmayacağına ait garantiler konusunda daha güçlü bir metne gereksinimimiz var. ABD gerçekçi davranır ve mevcut metni güçlendirirse muahede uzak değil” demişti.

NÜKLEER MUAHEDEYE DÖNÜŞ MÜZAKERELERİ

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Kurulunun 5 daimi üyesi (İngiltere, ABD, Çin, Fransa, Rusya) ve Almanya ile İran ortasında 2015 yılında “Kapsamlı Ortak Aksiyon Planı” ismi verilen ve İran nükleer faaliyetlerinin denetlenmesini içeren muahede imzalanmıştı. Eski ABD Lideri Donald Trump 2018 yılında tek taraflı olarak muahededen çekilmiş, İran idaresi de nükleer faaliyetlerini muahede öncesine döndürmüştü. Bunun üzerine ABD idaresi, İran’ı ağır ekonomik yaptırımlarla gaye almıştı.

Nükleer muahedeye dönüş için Avusturya’nın başşehri Viyana’da Nisan 2021’de İran, Fransa, Rusya, Çin, İngiltere ve Almanya ortasında müzakerelere başlanmıştı. ABD Lideri Joe Biden’ın Kasım 2021’de vazifeye başlamasıyla ABD’nin de mutabakata dönmesi için görüşmeler yürütülüyordu lakin müzakereler geçtiğimiz mart ayında farklı nedenlerle durdurulmuş, bu ayın başlarında tekrar başlamıştı.

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell’in 9 Ağustos’ta 2015 İran nükleer muahedesine ait sunduğu sonuncu taslak metne, İran ve ABD’nin yanıt vermesinin akabinde taraflar verilen karşılıkların kıymetlendirme sürecine girmişti.

Related Posts

Fırtına nedeniyle adalara yarın yapılacak feribot seferleri iptal edildi

Çanakkale Boğazı ve adalar hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ A.Ş., yarın Kuzey Ege’deki hava muhalefeti sebebiyle Kabatepe- Gökçeada ile …

Miçotakis’ten Türkçe paylaşım: Türk halkının düşmanı değiliz

Türkiye ile Yunanistan ortasında Ege ve Akdeniz’de yaşanan kriz, Yunanistan’ın bilhassa askeri alanda saldırgan tutumları nedeniyle tırmandı …

Kadirov’dan tehdit: Sizi Ukrayna’ya cepheye gönderirim

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in kısmi askeri seferberlik ilanı sonrası Rusya’dan da sonlu sayıda da olsa birçok kişi protesto şovları …

11 milyon Ukraynalıdan 7 milyonu ülkesine geri döndü

Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlaması ile çatışmaların ağır olduğu bölgelerde Ukraynalı birtakım vatandaşlar ülkelerini terk etmek durumunda …

Arnavutköy’de denetimden çıkan araç, okula giden çocuğa çarptı

İstanbul’un Arnavutköy ilçesine bağlı Yunus Emre Mahallesi 30 Ağustos Caddesi üzerinde, dün sabah saatlerinde şoförünün direksiyon hakimiyetini …

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’dan referandum açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, BM Güvenlik Konseyi’ne katılmak üzere geldiği ABD’nin New York kentindeki temaslarını sürdürüyor. İkili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.